Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
rabbeat - помощник
Здравейте,
Правя ел. инсталация на пристройка 60 квадрата към къщата. Не съм практикуващ елетротехник, но имам такова образование - средно и висше.
Много моля хора, които не са наясно с материята и всичко, което са научили по темата е от "майстори" или ЕЖК да не СПАМят темата с безмислици и техни разсъждения. Моля също така, не ме съветвайте да си питам проектанта, тъй като вече е сторено, но за съжаление и той е толкова наясно :)
Завършил съм обрзованието си доста преди да влезне наредбата за трипроводни инсталации и ДТЗ-та, и не съм много наясно с подобностите.
На Шнайдер библията я знам наизуст, но и тя не дава отговори на въпросите ми.
Та случая е следния...
В къщата има изградена преди 50 години двупроводна инсталация по схема TN-C разбира се. Нямам опция за пускането на трети проводник там.
За пристройката по проект ми е зададена схема TN-S, която няма как да се реализира, понеже от трафопоста до мен няма заземителен проводник (то пък къде ли има?). Остават ми два варианта - схема TN-C-S или ТТ. В наредбата само е загатнато, че в жилищни сгради се ползва TN-C-S, a ТТ в производствени сгради или при "специфични" (каквото и да значи това) случаи.
Заземител ще се прави при всички положения, както и смятам да използвам две ДТЗ - една пожарна (300mA) за цялата пристройка и една за утечки (30mA) за контактните излази - обща за два токови кръга. Таблото на пристройката е захранено от отделен токов кръг от къщата.

Ето въпросите, които ме интересуват...
1. Коя схема е по-добре (по-правилно) да се ползва за жилищна сграда - TN-C-S или TT?
2. Ако ползвам схема TN-C-S, връзката между N и PE в таблото преди защитите ли се прави?
3. На един от кръговете имам захранване за беседка (СВТ по въздуха/влажна среда). Може ли този кръг да е защитен от ДТЗ-то (30mA) или ще дава твърде много утечки и ще задейства ДТЗ-то безмислено?
4. Има ли смисъл да слагам ДТЗ (30mA) клас А, при положение, че захранвам най-много 2 компютъра (осветление и климатици са на отделни кръгове без ДТЗ)?

Благодаря предварително!
preslav - майстор
чет яну 03, 2019 2:25 pmrabbeat написа:

Завършил съм обрзованието си доста преди да влезне наредбата за трипроводни инсталации и ДТЗ-та, и не съм много наясно с подобностите.
На Шнайдер библията я знам наизуст, но и тя не дава отговори на въпросите ми.
Остават ми два варианта - схема TN-C-S или ТТ. В наредбата само е загатнато, че в жилищни сгради се ползва TN-C-S, a ТТ в производствени сгради или при "специфични" (каквото и да значи това) случаи.
Заземител ще се прави при всички положения, както и смятам да използвам две ДТЗ - една пожарна (300mA) за цялата пристройка и една за утечки (30mA) за контактните излази - обща за два токови кръга.

Ето въпросите, които ме интересуват...
1. Коя схема е по-добре (по-правилно) да се ползва за жилищна сграда - TN-C-S или TT?
2. Ако ползвам схема TN-C-S, връзката между N и PE в таблото преди защитите ли се прави?
3. На един от кръговете имам захранване за беседка (СВТ по въздуха/влажна среда). Може ли този кръг да е защитен от ДТЗ-то (30mA) или ще дава твърде много утечки и ще задейства ДТЗ-то безмислено?
4. Има ли смисъл да слагам ДТЗ (30mA) клас А, при положение, че захранвам най-много 2 компютъра (осветление и климатици са на отделни кръгове без ДТЗ)?

Благодаря предварително!
Нито съм специалист, нито си имам понятие от тези неща, на всичкото отгоре не мога да чета и подминах уговорките ти за спамене в "собствената ти" тема.
Та по същество: По първа точка, какво да се коментира като в наредбата са залегнали определени изисквания - жилищна или производствена сграда окабеляваш? По втора точка, Нулата може да се ползва като Протектив Ърт ако са свързани преди защитата. По трета точка, въздушната линия можеш да защитиш от пожар, но за какво ти е да защитаваш от токов удар гаргите кацнали на нея - защити онова, което е в беседката с миниатюрно табло в нея. По четвърта точка, за два компютъра не ти трябва ДТЗ, то не пази компютрите, но никога не се знае какво друго ще се включи в някой от контактите, дали няма да има деца в пристройката и т.н. - с две думи слагай ДТЗ, че утре може да решиш да си изгладиш ризата на мястото на единия компютър и да стане пръц (то ако е с тъщата, няма лошо, ама теб да не опари).
P.S. най-важното на виШото образУвание е, че те учи от къде и как да търсиш информация, а не от форум "надени си го сам" да очакваш адекватни отговори.
rabbeat - помощник
чет яну 03, 2019 2:54 pmpreslav написа:
Нито съм специалист, нито си имам понятие от тези неща, на всичкото отгоре не мога да чета и подминах уговорките ти за спамене в "собствената ти" тема.
Та по същество: По първа точка, какво да се коментира като в наредбата са залегнали определени изисквания - жилищна или производствена сграда окабеляваш? По втора точка, Нулата може да се ползва като Протектив Ърт ако са свързани преди защитата. По трета точка, въздушната линия можеш да защитиш от пожар, но за какво ти е да защитаваш от токов удар гаргите кацнали на нея - защити онова, което е в беседката с миниатюрно табло в нея. По четвърта точка, за два компютъра не ти трябва ДТЗ, то не пази компютрите, но никога не се знае какво друго ще се включи в някой от контактите, дали няма да има деца в пристройката и т.н. - с две думи слагай ДТЗ, че утре може да решиш да си изгладиш ризата на мястото на единия компютър и да стане пръц (то ако е с тъщата, няма лошо, ама теб да не опари).
P.S. най-важното на виШото образУвание е, че те учи от къде и как да търсиш информация, а не от форум "надени си го сам" да очакваш адекватни отговори.
Благодаря за отговорите, колега!
* По първия въпрос наредбата не дава еднозначен отговор, затова попитах. Приемам, че по-правилното е TN-C-S.
* По втори въпрос "Нулата може да се ползва като Протектив Ърт ако са свързани преди защитата" - това означава ли, че мога да свържа собствения ми заземител в тази точка, като повторен заземител или изобщо не ми трябва заземителя?
* За трета точка явно не обясних правилно ситуацията. Понеже леко сгафих и противно на наредбата (не знаех за тази точка) обединих N и PE за три различни токови кръга, та сега или трябва да пускам още проводници, при вече готови стени или да прекарам и захранването на беседката през ДТЗ-то, което ме притеснява да не доведе до често сработване на защитата заради утечки от влажната среда.
* За четвърта точка - ДТЗ-то (30mA) е на два кръга с контакти - общо предназначение. В тези контакти ще има 1 или 2 компютъра. Въпроса ми беше дали защитата трябва да е клас А, вместо клас AC, за да няма нежелано задействане.
nikolov333 - майстор
чет яну 03, 2019 3:50 pmrabbeat написа:
..
* По първия въпрос наредбата не дава еднозначен отговор, затова попитах. Приемам, че по-правилното е TN-C-S. - Да, макар че в случаите на въздушно захранване в ТТ има друга логика, но всички линии се защитават задължително с ДТЗ заради токовете на късо.. справка тук..viewtopic.php?p=68692#p68692
* По втори въпрос "Нулата може да се ползва като Протектив Ърт ако са свързани преди защитата" - това означава ли, че мога да свържа собствения ми заземител в тази точка, като повторен заземител или изобщо не ми трябва заземителя? - Собствения заземител трябва да е свързан към мрежата максимално близо до стълба заради сечението на проводниците до него, поради възможнооста да се окаже претоварен при прекъсване на въздушния PEN* За трета точка явно не обясних правилно ситуацията. Понеже леко сгафих и противно на наредбата (не знаех за тази точка) обединих N и PE за три различни токови кръга, та сега или трябва да пускам още проводници, при вече готови стени или да прекарам и захранването на беседката през ДТЗ-то, което ме притеснява да не доведе до често сработване на защитата заради утечки от влажната среда. - Това не го разбрах и не ми се гадае..
* За четвърта точка - ДТЗ-то (30mA) е на два кръга с контакти - общо предназначение. В тези контакти ще има 1 или 2 компютъра. Въпроса ми беше дали защитата трябва да е клас А, вместо клас AC, за да няма нежелано сработване на защитата. - Ако захранванията им са наред, с АС няма да имаш проблем..
rabbeat - помощник
чет яну 03, 2019 4:17 pmnikolov333 написа:
чет яну 03, 2019 3:50 pmrabbeat написа:
..
* По първия въпрос наредбата не дава еднозначен отговор, затова попитах. Приемам, че по-правилното е TN-C-S. - Да, макар че в случаите на въздушно захранване в ТТ има друга логика, но всички линии се защитават задължително с ДТЗ заради токовете на късо.. справка тук..viewtopic.php?p=68692#p68692
* По втори въпрос "Нулата може да се ползва като Протектив Ърт ако са свързани преди защитата" - това означава ли, че мога да свържа собствения ми заземител в тази точка, като повторен заземител или изобщо не ми трябва заземителя? - Собствения заземител трябва да е свързан към мрежата максимално близо до стълба заради сечението на проводниците до него, поради възможнооста да се окаже претоварен при прекъсване на въздушния PEN
Относно първи въпрос - точно въздушно съм захранен, стълба и електромера са пред къщата. Новото табло (на пристройката) ще е с обща защита от пожар (ДТЗ - 300mA) за всички токови кръгове и допълнителна ДТЗ (30mA) на кръговете с контактни излази. При това положение TT или TN-C-S?

По втория въпрос ме вкара в размисъл... излиза, че ако прекъсне нулата на далекопровода, моят заземител ще поеме заземяването/зануляването на всички потребители, с които все още имам връзка през нулата. Това не е никак добре, предвид факта, че и няма как да го сложа близо до стълба.

Третия въпрос е по-скоро - Може ли да се захрани беседка (през 3-4 метра СВТ по въздуха), през ДТЗ-то без това да предизвиква чести задействания на защитата заради утечки от влажната среда и въздушния кабел. Идеята ми не е да я защитавам, а да си спестя прокарването на още една нула дотам. Както написах в предния пост - тази щуротия произхожда от моя грешка - обединил съм нулата и земята на 3 отделни токови кръга, 2 от които минават през ДТЗ 30mA.
plamen6703 - майстор
чет яну 03, 2019 2:25 pmrabbeat написа:
Моля също така, не ме съветвайте да си питам проектанта, тъй като вече е сторено, но за съжаление и той е толкова наясно
За да питаш проектанта трябва да имаш пари да си го позволиш и да си платиш за проект :wink:
При теб нещата се очертават не към проектиране и изграждане на ел.инсталация, а насаждане на инсталация и садене на предпазители и ДТЗ. Градинарите във форума ще ти дадат съвети как да се справиш със засаждането на ел.инсталация :-D
Желая ти успехи! :partyman:
rabbeat - помощник
чет яну 03, 2019 5:11 pmplamen6703 написа:
чет яну 03, 2019 2:25 pmrabbeat написа:
Моля също така, не ме съветвайте да си питам проектанта, тъй като вече е сторено, но за съжаление и той е толкова наясно
За да питаш проектанта трябва да имаш пари да си го позволиш и да си платиш за проект :wink:
При теб нещата се очертават не към проектиране и изграждане на ел.инсталация, а насаждане на инсталация и садене на предпазители и ДТЗ. Градинарите във форума ще ти дадат съвети как да се справиш със засаждането на ел.инсталия :-D
Желая ти успехи! :partyman:
Хахаха, айде обърнахме го на лаф моабет...
Проектантът е малко лайк, не е до пари... Кой строи без проект и пари?
Прав си за засаждането... Ама не виждам друг начин, както казах старата инсталация не мога да пипам.

Ай със здраве!
plamen6703 - майстор
Доста страници ще се натрупат с лаф мухабет, ти си дал старта с това
Не съм практикуващ елетротехник, но имам такова образование - средно и висше.
Би ли отишъл да се лекуваш при лекар, който не е практикуващ лекар, но има такова образование :-D
Имаш ли представа, че тук по теми свързани с електротехника и електроника голяма част от писарите са железари, филхармонисти и всякакви полски свирачи, но не и правоспособни електротехници. Повечето от "препоръките", които ще получиш са плагиатствани от интернет.
Язък ти за образованието /ако го имаш/ щом си се докарал от такъв форум да търсиш акъл /вместо да отвориш учебник/ за неща, които са свързани с безопасност и могат да застрашат живота и здравето на теб и семейството ти! :partyman:
rabbeat - помощник
чет яну 03, 2019 6:39 pmplamen6703 написа:
Язък ти за образованието /ако го имаш/ щом си се докарал от такъв форум да търсиш акъл /вместо да отвориш учебник/ за неща, които са свързани с безопасност и могат да застрашат живота и здравето на теб и семейството ти! :partyman:
Е, ти сега искаш и втора специализация - ел. инсталации - да изуча, за да си направя ел. инсталацията на три помещения :shock:
nikolov333 - майстор
Проблема с правенето на направи си сам ел.инсталация е липсата на практически опит и рутина.. За това съвременните бързи връзки тип Vagо, са проектирани да не зависят от силата в ръцете на завиващия скрутки и болтови клемни връзки, че резултата може да си е..е мамата.. Не, че и ел.техник с опит и рутина не може да ти сложи капата.. :-D Иначе интелигентен човек с респект към риска, може да се справи и сам, но с много четене и пресяване на логичните и смислени мнения.. :partyman:

Тема "Съвет за ел. инсталация на пристройка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: