• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Здравейте. Предстои ремонт на кухнята и много ми се иска вратичките да са масив. Имам майстор, който да ми ги направи, но проблемът е, че той до сега само е лакирал дървото, а аз искам кухнята да е в бяло. Преди години правихме при него детската стая на детето - корпус ПДЧ, вратички масив, като ги боядисахме с бял автоемайл лак и до ден днешен не са мръднали. Сега обаче става въпрос за кухня, където има и влага от готвене, пръскане, бърсане и други подобни действия, които липсват в една детска стая. Та чуденката ми е обработват ли се с нещо специално вратичките от масив преди да се боядисат и ако да, с какво? Някакъв импрегнат /така ли се пише/, нещо с което да се защитят евентуално от влага, за да не се раздуят, изметнат и т.н. Или направо се боядисва?
Ще бъда много благодарна за съвет, защото ако не го измисля ще трябва да опра до МДФ,а хич не ми се иска, защото майстора е добър и с истинско дърво ще ми излезе даже по-евтино, да не говорим, че ми е мечта да имам такава кухня от години.
kendal - специалист
Пише се импрегнанТ. Така като чета какво сте написали,по-добре изберете МДФ,ще си спестите гореописаните притеснения .Успех.
Благодаря за коментара. Но аз искам от масив, не от МДФ, затова и пуснах питането.
Както и да е, понякога е нужно да помечтаеш на глас, за да се случат нещата :). Та случайно днес, от дума на дума, стигнахме до човек, който се е занимавал с пръскане и боядисване на кухненски вратички и който се ангажира с нашите, макар да е в пенсионна възраст вече. Така че стискам палци нещата да се случат :).
stridata - специалист
Това да са от масив, а не от МДФ ми звучи леко като детски инат!? А разликата е сигурино 1000лв. за материали! Само да вметна, че ако боядисате с плътна боя масива без да има някаква "зайгравка" и господ не може да разбере дали са МДФ или Масив. Унищожихте горите с тия лигавщини. Хахахахах!
miliad - майстор
Масива се грундира с грунд, подходящ за вида боя който ще изберете: алкидна, водоразтворима, полиуретанова.
Но той по никакъв начин няма да ви предпази от нацепване или измятане. Това е нещо което зависи от подбора на материал при изработката.
А раздуване на масив :? . Надявам се, не къпете мебелите у вас.
Чираче - майстор
пет яну 04, 2019 1:38 pmЗори написа:
Благодаря за коментара. Но аз искам от масив, не от МДФ, затова и пуснах питането.
Както и да е, понякога е нужно да помечтаеш на глас, за да се случат нещата :). Та случайно днес, от дума на дума, стигнахме до човек, който се е занимавал с пръскане и боядисване на кухненски вратички и който се ангажира с нашите, макар да е в пенсионна възраст вече. Така че стискам палци нещата да се случат :).
Аз не знам какво искам, ама го искам веднага. :lol: Щом тия вратички ще се боядисват, какво значение има материала? Защо пък не ги направите от метал? Боядисайте ги, и никой няма да разбере от какво са. Освен, ако от женска суетност обичате да се хвалите на приятелки какво имате :?
kozl - майстор
пет яну 04, 2019 5:47 pmЧираче написа:
пет яну 04, 2019 1:38 pmЗори написа:
Благодаря за коментара. Но аз искам от масив, не от МДФ, затова и пуснах питането.
Както и да е, понякога е нужно да помечтаеш на глас, за да се случат нещата :). Та случайно днес, от дума на дума, стигнахме до човек, който се е занимавал с пръскане и боядисване на кухненски вратички и който се ангажира с нашите, макар да е в пенсионна възраст вече. Така че стискам палци нещата да се случат :).
Аз не знам какво искам, ама го искам веднага. :lol: Щом тия вратички ще се боядисват, какво значение има материала? Защо пък не ги направите от метал? Боядисайте ги, и никой няма да разбере от какво са. Освен, ако от женска суетност обичате да се хвалите на приятелки какво имате :?
Оно мое и от полиестерни плоскости, ама на Зори майстора работи с маасив и предполагам иглолистен
А мой съвет е НЕ Мъ Ди Еф. От три кухни де съм творил проектите едната е с МДФ и само при нея се раздуха вратите над абсорбатора.
Другите са ПДЧ и години вече няма повреди от готварска влага. А да и прехвалените шкафове за бяня от МДФ с незнам къв траен лак - забременеха. Хем единия е в полусухо помещение (не е баня), обаче под мивка и се разду от пръските.
EDI - майстор
Чама не забременява, ма е грехота да има боя отгоре му.Освен, ако е транспарентен лак-боя.Едно време имаше такова нещо, сега не знам.
torbalan - Дървен философ
И аз искам в следващата ми кухня вратичките да са от масив (в никой случай чам), но не да са боядисани, а намаслени...
Радвам се, че съм ви дала тема за забавление :wink: .
Знам какво искам и го писах още в първият пост. Ако трябва да обяснявам разликата между масив и МДФ, значи съм сгрешила форума,но все си мисля, че си знаете каква е, аз също знам и затова искам точно това.
Другата причина е, че го имам наличен материала - орех, ясен и липа. От липата имам изработени от същият майстор вратички за детската стая преди ....8-9 години, боядисани са с боя и не са мръднали. От ореха имам направена тоалетка, скрин и табуретка за спалнята, те пък са лакирани и също са живи и здрави.

Та, при положение че го имам масива и майстора който да ми го изработи, защо ми е МДФ?

Въпросът беше за кухненски вратички, тъй като кухнята е подложена на един малко по-различен тип експлоатация, където е нужно малко по-често забърсване и изпарения разни кухненски. Материалът за кухнята ще е ясен. Има как да се боядиса в бял така, че хем да е в цвят, хем да му личи фладера, ама за типичният български мъж е по-важно да покаже задължително на събеседника си колко е тъп и прост и как той всичко знае, ама нарочно няма да го каже :roll:
Я, колко постове изписахте, за да докажете това твърдение ?



Та благодаря на miliad за адекватното включване по въпросът ми, разрових в нета и стигнах до същото заключение, вие го потвърдихте, още веднъж - благодаря. Под раздуване имах предвид по-скоро шкафа на аспиратора да не "разцъфти" от парата от котлоните при готвене, не употребих правилният израз може би, а и сега не го употребявам явно :? , но стана ясно може би какво е притеснението ми. Явно е неоснователно, щом хората по света и банята си правят от дърво :)

Живи и здрави до година, до амина :yawinkle:
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за вратички на кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: