• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
пет яну 04, 2019 9:32 pmТрифон П.Трифонов написа:
Диода е по ефективен, ама
"Просто ел. крушката с нажежаема жичка "превръща" много малка част от тези 100 вата ел енергия, които консумира - във видима светлина."
е просто тъпо твърдение.
Айде да си вадим луксомерите, ....... , да викаме нотариуса, та да видим!
Вероятно и тебе са те отгледали и изучили на светлината от жичката.
Как ли е било с лоена свещ? Доста книжки са написани на такава светлина, умнико.
Май си се отнесъл нещо, а?
sokolov.91 - майстор
[/quote]
Природен газ ???? Не всички ги орява.
[/quote]

Ама то и това не е точно така.
Какво като имаш газ пред портата?
Ако до сега не си имал локално парно и решиш да се газифицираш имаш ли идея колко пари ще дадеш за да ти се случи това?
Аз дадох около 7 бона за 5 радиатора. От 0 до 100 както се казва и темата ми.
Нека всеки си сметне колко ще му струват 5 духалки да си купи или 5 конвектора или 5 маслени радиатора или... каквото там реши на ток. Колко да струват 5 духалки - 100лв. Другите 6900лв. са за ток. Една духалка колко ток да харчи - 150лв. на месец. 5 духалки по 150лв. са 750лв. 7 месеца отоплителен сезон по 750лв. са 5250лв. Да ама това е в Сибир. Тука реално дали и 3 бона ще ти струва отоплението на ток с 5 духалки. Съмнявам се. Та каакво излиза - че близо 3 сезона ще се грееш на ток без да си си мръднал пръста освен да си купиш 5 духалки. А ако си набутал 7 бона за газ и котела ти има 2 години гаранция и след това се почне днеска вентилаторче, утре трансформаторче, после помпичка, после некоя тръбичка текне... отделно всяка година пари за наадзор, отделно всяка година пари за профилактика на котела... И излиза още един сезон на ток. Не казвам да не се газофицира човек. Напротив, точно това направих и аз. Но има хора дето си мислят, че газта е решение на всички проблеми. Ама има и една приказка - след 4 години я камилата, я намиларя. Та газта не е панаацея. Най-добре е да се топлиш на това, на което ти е най-евтино. Аз ако бях в планината и от всякъде имаше гора нямаше да съм на газ...
Andri01 - майстор
....Камина с дръвца...жив огън,емоции,топла вода в бойлера,две топли стаи...:)
gnt69 - майстор
пет яну 04, 2019 10:51 pmAndri01 написа:
....Камина с дръвца...жив огън,емоции,топла вода в бойлера,две топли стаи...:)
И скъпо отопление освен ако не ти подаряват дървата. :partyman:
gogo7777 - майстор
пет яну 04, 2019 8:25 pmшоп написа:
Една ел. крушка с нажежаема жичка от 100 вата топли...100 вата:-)
Не е едно и също....с печката не можеш да си светиш, както и с крушката не можеш да си свариш боба. Едните "ватове" ги виждаш, другите усещаш.
Много има писано. Видния физик нобелист Емо Чолаков го е формулирал като закон, който гласи: "На вън е 5 градуса с усещане за 10" :wink:
Andri01 - майстор
Камината - въпрос на разбиране. Не обичам изкуственото отопление!! А за скъпо-не ми се спори
gnt69 - майстор
съб яну 05, 2019 8:34 amAndri01 написа:
Камината - въпрос на разбиране. Не обичам изкуственото отопление!! А за скъпо-не ми се спори
Преди да сложа пелетите я палех редовно, сега ме мързи и ми е мръсно че ми е в средата на хола. Паля само по веднъж в годината на Коледа. За миналата година 2 дни е горяла по Коледа. Иначе живия огън радва. :partyman:

Прикачен файл

kamina.jpg

Прикачен файл

камина.jpg
камина.jpg (105.44 KиБ) Видяна 1289 пъти
preslav - майстор
Някой да е чувал с какво се топлят космонавтите??? Казват, че колкото по-нависоко се качваш, толкова по-студено става, а в космоса било още по-студено. Гледам ги едни мижави соларчета имат, колко ток да правят, спираш компютъра, пускаш самобръсначката, изгасяш ламБите, включваш ютията, че то тези костюми надали се носят без ризи. За мен най-ефективно и качествено е онова отопление, което можеш да си позволиш - някои се топлят на хотел, да Х, не К.
Brassmonger - специалист
Сигурно това е ужасна идея но, Ако сменяме всички крушки през зимата с нажежаеми за да ни топлят а през лятото с LED спестяващи, няма ли малко икономия?
burd - специалист
Привет, някой от опитните сблъсквал ли се е с тези?
https://crane-bg.com/%D1%81%D0%BE%D0%BB ... CcEALw_wcB
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Варианти за ниски сметки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: