• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте и весели празници на всички!

С жена ми сме на етап, в който обмисляме покупка на имот с цел постоянно обитаване.
Вариантите са 2: покупка на апартамент в София или покупка на парцел + стореж на къща в населените места около София.
В момента правим груби сметки каква сума би била нужна за всеки от вариантите.
Това, което искам да попитам, е каква ще е цената строежа на къща в района около София? В момента сме на етап "обмисляне" и не сме предприели абсолютно нищо, за който и да е от двата варианта. Знам, че каквито и цени да се предположат на този етап ще бъдат "кръчмарски", но все пак биха били някакъв начален ориентир.
Та, въпросът ми - каква би била цената на стандартна двуетажна къща, без мазе, със ЗП 70-75кв/м и РЗП 140-150кв/м, строителни материали от среден клас, при положение, че наемем фирма, която да:
а/ изпълни грубия строеж(вкл. завършване на покрива)
б/ изпълни грубия строеж(вкл. завършване на покрива) + затваряне на къщата (изолации, дограми и т.н.)
в/ изплъни строежа "до ключ". По това разбирам всичко без обзавеждането

Предполагам материалите се включват в предложената цена.
Предварително се извинявам, ако разбивката е неправилна, но строителството не ми е сила и съм в бос в тази сфера.
Много бих се радвал, ако някой по-запознат с материала и сблъсквал се наскоро с подобни проблеми даде съвет.

Благодаря предварително.
Andri01 - майстор
Погледни във фирмите за имоти - цена мястото и обща цена. Това е т.н. "кръчмарска сметка. Направи я за 3-4 фирми тази сметка и ще си наясно.
radius - майстор
а/ 30 хил.евро
б/ + 9хил.евро
в/ всичко е много разтегливо понятие.
plamen6703 - майстор
чет дек 27, 2018 2:35 pmmcfly написа:
Здравейте и весели празници на всички!
С жена ми сме на етап, в който обмисляме покупка на имот с цел постоянно обитаване.
Вариантите са 2: покупка на апартамент в София или покупка на парцел + стореж на къща в населените места около София.
В момента правим груби сметки каква сума би била нужна за всеки от вариантите.
Покупка на апартамент в коя част на София и покупка на терен и строеж къде около София :wink:
Първо това трябва да се ориентирате, от там и цената е според район, площ и т.н и т.н.
Ако купите тристаен в "Изток" за 300 000 лв., тия пари няма да ви стигнат за парцел в "Манастирски ливади", сметката дори не е и кръчмарска, а е въпрос да знаете какво и къде го искате и после кръчмарката сметка :-D
Весели празници! :partyman:
Andri01, radius, благодаря за отговорите.
plamen6703, нямаме набелязан терен, така че в момента не мога да конкретизирам. За ценовите разлики на терен/апартамент в София спрямо тяхната локацията е ясно и го имам предвид, но въпроса ми беше за цената на самия строеж на къща. Предполагам няма значение дали строиш къща в София-град или София-област от гледна точка на строително-ремонтни работи (може би с изключение на транспортните разходи?)... А е възможно и да греша. Ако е така, би ли пояснил какво имаш предвид?

Бих се радвал и ако други минали по нашия път се включат в темата.
Благодаря!

Поздрави.
шоп - майстор
@mcfly,
ще ти споделя моето мнение.
Имам апартаменти ново строителство в Сф, имам и къщи в Сф

Ако къщата или парцела е в Сф окръг има доста подценени имоти на 20-30 км от София. Апартаментите тухла, качествено и ново строителство в Сф в момента са силно надценени. Въпреки това има сделки. Самия аз постоянно се оглеждам за покупка с цел инвестиция на двустайни, но няма подходящи имоти.

Риска от самострой е недострой. Винаги излизат непредвидени разходи. Обикновенно ако заложите 60 хил евро трябва да имате 120 хил евро, защото винаги се надскача бюджета. В една къща има и допълнителни разходи от типа ограда, сондаж, дренаж, септична яма, хидрофор, двор, пътеки, облагородяване и т.н.
Tsilkov - майстор
Къща 150 м2 се готви за поне 130 000 евро от които:
- Имот (нещо непретнцеиозно без да умреш в мизерия) - 400м2*80-100 евро/м2 = 40 000 евро с прехвърляние, комисионни и т.н.. Има доста по-високи. Има и по-ниски, но с проблеми (я път, я вода, я ток, я маломерен, я земеделски..) които пак водят на тая цена
- Бумащина (изходни документи, проект, такса за разрешение за строеж, надзор, въвеждане в експлоатация) - 150м2*30 евро. Брой ги пак едни 5000 евро с непредвидените
- Строеж до фаза "да се нанесеш" със санитарен минимум обзавеждане (баня, кухня, две легла) - 150м2*500вро/м2 - 75 000 евро
- Работа по двора (малко оградка, малко настилка за паркомясто, тераска за лятото, оградка) - 10 000 еевро не ти мърдат

Апартамент с две сплани за да е читав е 85 м2 + 15% общи части гони 100 м2:
- Апартамент на зелено/стар (нещо непретнцеиозно без да умреш в мизерия) - 800-1000 евро/м2. С такси, макси, комисоинни го сложи 95 000 евро
- Ремонт до фаза "да се нанесеш" със санитарен минимум обзавеждане (баня, кухня, две легла) - 25 000 - 30 000 евро
- Ако искаш да имаш и къде да паркираш - 5000-10 000 евро

Извода:
Все ще даваш - не си прави илюзии, ама пък жилището ще си е за теб.
Бонусите на апартамента:
- не се занимаваш със строители и бумащина
- по-близо си до работа, болници, училища....
- експлоатационните разходи за поддръжка и ремонт са дооста по-малки
Бонусите на къщата:
-къщата си е къща - няма какво да обяснявам (дворче, независимост, спокойствие....)
moimoimoi - майстор
аз си купих парцел със започнат нов строеж
навярно и в софия има такива
избягва се сложната част по основите,документи,проекти разрешителни,само за бумащината предвиди минимум половин година време
аз понеже правих и промяна в проекта някой неща по документи и разрешителни ги повтарях.ако всичко е от нула за документите поне 5000лева
сега съм почнал да строя 70м2 е един етаж:
колони,трегери,плоча и зидария идва на 13000 лева с материали и труд груб строеж,
прозорци 2000лева,
вътрешна мазилка около 3000лева
вик и ел инсталация около 2000лева
замаска 1000лева
външна изолация 4000лева
или около 25000лева за един етаж

покрив 9-10 хиляди лева

естествено това са цени за Сливен, за София едно 30%+
разгледай и този сайт https://shoikov.wordpress.com/%D0%B2%D1 ... %B8%D1%8F/
Фитилчо - майстор
чет яну 03, 2019 10:08 pmTsilkov написа:
Къща 150 м2 се готви за поне 130 000 евро от които:
Няма шанс за по малко да се направи ! (от-до) Като в зависимост от местонахождеието на парцела и две три по скъпи/луксозни/качествени неща може да се отиде спокойно и на 150000 евро...
Особено с цените в момента (труд/материали)
Фитилчо - майстор
съб яну 05, 2019 2:26 pmmoimoimoi написа:

прозорци 2000лева,
вик и ел инсталация около 2000лева
външна изолация 4000лева

Какви са тези цени... :?
Прозорци 2000 лева :shock:
В София цена под 55/60 лева за изолация на Квадратен метър, няма. И то с ухапани материали и не дебела
В една еднофамилна къща само ключовете са над 500 лева, да не говорим за табло и тнт...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Строеж на къща - съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: