• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
Здравейте! Отоплителната ми система е

Котел - Bisolid Saver C - 35Kw
Горелка - Bisolid GP 25Kw
Помпа - Bisolid Solar U 35-25 180

Котелът се намира в мазето. Къщата е измазана без изолация. Дограмата е стара - двойна, дървена.

Етаж 1 - 67кв.м - височина 2.70м.
Стая 1 - 17,6кв.м - радиатор - T22 600/2000
Стая 2 - 15,9кв.м - радиатор - T22 500/1400
Стая 3 - 13,4кв.м - радиатор - T22 500/1600
Кухня - 7,7кв.м - радиатор - T22 900/800
Коридор - 7,4кв.м - радиатор - T22 500/800
Баня - 4,4кв.м - радиатор - Лира 400/1000
Бойлер - Елдом 80л. хоризонтален

Етаж2 - 67кв.м - височина 2.50м.
Стая 1 - 17,6кв.м/44куб.м - радиатор - T22 600/2000
Стая 2 - 15,9кв.м/40куб.м - радиатор - T22 500/1600
Стая 3 - 13,4кв.м/34куб.м - радиатор - T22 500/1400
Кухня - 7,7кв.м - радиатор - лира 600/1000
Коридор - 7,4кв.м - радиатор - T22 600/800
Баня - 4,4кв.м - радиатор - Лира 400/1000

Всички радиатори са с термо глави държа ги навсякъде на 3-4 няма стаен термостат. Температурата в къщата е 23-25C. Температурата на котела е на 75C. Работи 24/7.

Циркулационата помпа е настроена на 3-та степен. На Етаж 2, радиатори в стая 1,2 и кухня събират въздух. Горе-долу ги обезвъздушавам всяка седмица. Не мисля, че е нормално. След достигане на температурата от 75C и котела изключи, температурата пада до 55C при външна около 0-5C за около 25мин. На 55C котела включва, докато запали в рамките на 5-6мин, температурата пада до 50-51C. Помпата включва на 54C и изключва на 50C.

Въпроса ми е: На степен 3 за водната помпа дава по каталог 3000l/h. Този дебит нормален ли е за тази система, евентуално може ли да се намали и ако може на каква степен? Ако новият дебит идва слаб за инсталацията, как ще се отрази това? Това евентуално ще забави ли охлаждането на водата, когато горелката не работи, понеже според мен е доста бързо? При по-топло време горелката включва доста често, което не мисля, че е хубаво.

Благодаря предварително!
шоп - майстор
ср яну 09, 2019 3:58 pmmorfei1 написа:
На степен 3 за водната помпа дава по каталог 3000l/h.


Тази помпа няма дебит 3000л/час дори при напор 1м
ср яну 09, 2019 3:58 pmmorfei1 написа:
Това евентуално ще забави ли охлаждането на водата, когато горелката не работи, понеже според мен е доста бързо?
Водата изстива бързо, защото имаш топлозагуби. Ако сложиш изолация и смениш дограмата ще усетиш разликата.
Поздрави!

Прикачен файл

product_1092.jpg
product_1092.jpg (31.34 KиБ) Видяна 2379 пъти
morfei1 - специалист
Явно нещо бъркам. Да разбирам ли, че 3-та степен е подходяща в моят случай?
шоп - майстор
За 35 киловатов котел и 25 киловатова горелка се чудя даже как се справя и на трета степен.
ср яну 09, 2019 3:58 pmmorfei1 написа:
Здравейте! Отоплителната ми система е

Котел - Bisolid Saver C - 35Kw
Горелка - Bisolid GP 25Kw
Помпа - Bisolid Solar U 35-25 180
...

Въпроса ми е: На степен 3 за водната помпа дава по каталог 3000l/h. Този дебит нормален ли е за тази система, евентуално може ли да се намали и ако може на каква степен? Ако новият дебит идва слаб за инсталацията, как ще се отрази това? Това евентуално ще забави ли охлаждането на водата, когато горелката не работи, понеже според мен е доста бързо? При по-топло време горелката включва доста често, което не мисля, че е хубаво.

Благодаря предварително!
Този дебит не е нормален.
На тая инсталация и е нужен 1 куб.м/ч.– 1000л/ч.
kozl - майстор
Аве боцни един манометър пред и след помпата (на изхода и на входа) та по разликата в налягането на манометрите и приравнено в (Н) метри, да си отчетеш реално дебита.
morfei1 написа:
При по-топло време горелката включва доста често, което не мисля, че е хубаво.
Вероятно щото термо главите са в притворено положение, оти в стаята топло и понеже, защото дебита на помпата зависи от съпротивлението по трасето, а съпротивлението по трасето е по-големо когато Т главите са притворени и максимално ога па са напълно затворени, та дебита намалел и котел прегрел :wink: Ако отвориш вентилите на главите, котела няма да цикли толкова на често, обаче ще прегрееш ти :-D
За да се обвърже честотата на циклите на котела с Т в помещенията требе друго регулиране. Т на изходящата вода на котела трябва да е във връзка с Т на помещенията. Или примерно както е в наша абонатна изходящата Т от топлообменника на ВОИ се контролира спрямо външната Т около сградата.
morfei1 - специалист
ср яну 09, 2019 6:26 pmшоп написа:
За 35 киловатов котел и 25 киловатова горелка се чудя даже как се справя и на трета степен.
Тотално ме объркахте :? . Един казва малка е на 3та степен, друг казва 1000л/ч за тази система. Формулата изчислява 1500л/ч - Q = P / (4200J/Kg.C х (Tf - Tr)), което ще рече 1-ва степен.

Кое е вярното и как се разбира кога дебита идва малък? Когато не се стоплят добре най далечните радиатори или?
Последна промяна от morfei1 на пет яну 11, 2019 1:45 pm, променено общо 1 път.
Приеми, че дебитът трябва да е 1000 литра за час. Кубик бе джанъм. Пишеш някакви съкращения дето са за извънземна работа. 1000l/s!!!
Та тоя кубик трябва да го завъртиш по тръболяка, независимо от хидравличното съпротивление.
То може да е десета от атмосферата, може и цяла да е. Имаш диаграма. Помпата ти може да прави кубик на час на коя да е от трите степени, в зависимост от налягането (хидравлично съпротивление). Къщата ти и броя консуматори, предполагат доволно такова.
Правилно си заключил да нагласиш 1ва степен на помпата. Ееееевентуално 2ра.
Помпа се смята според мощността на източника и типът отопление. Конкретно за теб– 1000 и мнооого малко литра на час, на максималната мощност на горелката, която котелът може да усвои.
Тва го пиша така, щото да стане ясно и на Шопа, че трябва да чете, преди да дава компетентни мнения.
sokolov.91 - майстор
Трифоне, наздраве!
Все едни и същи проблеми зададени по различен начин...
Ето и нащо момче от Перник... помпата, та помпата. А аз - байпаса та байпаса. И после кво, ни лук ял ни мирисал. Ни гък, ни мък.
6osi6 - майстор
ср яну 09, 2019 8:36 pmmorfei1 написа:
Един казва малка е на 3та степен, друг казва 1000l/s за тази система.
Сложи помпата на 1-ва и пробвай.
:) Общо взето когато Шоп каже "Напред" ти действаш "Назад" и няма да сбъркаш.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Настройка на циркулацинна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: