• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ср яну 09, 2019 11:39 pmHursa написа:
Аз не "харесвам" подовото и за отопление, но това не касае темата. Мисля, че няма да е ефективно при охлаждане. И това с конденза, мисля, че ще се прояви и при него, макар и при други условия. А най-вече, мисля, че охлаждане, по такъв начин - няма да е комфортно. (Може би, дори може да предизвика "настинка".)
Тъкмо щях категорично да избягам безкрайно от тази лекция...
Hursa, сопола ти ще текне от зле нагласен климатик.
Ако си влизал лятно време в стара къща, 50-70 см зид от камък, каратаван с рогозки замазани с глина премесена със слама, същото и под циглите....
Тогава би могъл да разбереш какво би било усещането от стенно водно охлаждане.
Проблем е само пустата влага.
Hursa - майстор
Само дето това не е стара къща, а зле топлоизолирана. И при охлаждане на пода - температурата му ще падне до поне към 20 градуса. А сме стъпили върху него и едва ли ще бъде покрит с нещо (лятото хората си ходят боси предимно - в дома). По стените не знам някой да ходи. Докато тялото може да бъде при температура и над 30 градуса, "студеното" ще е съсредоточено долу, над охлаждащия под. Как ще се отрази такава разлика на здравето?
Да не драматизираме!
Правя си подово- стенно отопление. Пробвам на охлаждане. Тракат ми мартинките и боксерките.
Спирам охлаждането. Пускам си климатика или търпя стоически.
Зимата са топля с кеф, пия червено, мезя пръжки с лук и попържам здравната политика.
Hursa - майстор
Може да се раздели на отделни кръгове по височина стенното - горен и долен кръг. Но тогава ще е добре да бъде на всички стени, ако целта е максимален комфорт. Но нека първо се споделят цените.
чет яну 10, 2019 2:49 pmHursa написа:
Може да се раздели на отделни кръгове по височина стенното - горен и долен кръг. Но тогава ще е добре да бъде на всички стени, ако целта е максимален комфорт. Но нека първо се споделят цените.
Направи го, докажи твърдението си и ще те призная!
Ако е само предположение, представи го по подхождащият начин, а не със самочувствието на спец!
Май не разбираш, че си просто приказливец- интелигентен бъбривец.
Не ти ли прави впечатление, че истинските спецове си траят?
Ми....гледат ни сеира и до де ще из....умнеем.
Те и за тва са учили де.
Hursa - майстор
Всъщност, може да се "докаже". Но в случая, да се нарече доказателство е твърде "силно".
Мислех, че темата е по-скоро дискусионна. И понеже ми е любопитна се опитах да се включа. Не съм целял да заблудя някой, че съм наясно с отоплението. Явно, не възприемам форума, толкова на сериозно :)
fox_vt - майстор
Hursa климатика има много голяма разлика в Т на топлообменника спрямо Т на въздуха. Говорим за около 10 градуса на топлообменника. Затова имаме интензивен конденз,наистина интензивен. А влагоуловителите работят абсолютно еднакво. Относно контролера на рехау не съм съвсем съгласен с теб. Предполагам работата му е както казваш но мисля че пропускаш нещо радикално. Ти смяташ че става ти топло и пускаш стенното,но това е грешно. Както и подовото така и стенното разчитат на бавно и постоянно въздействие. Това значи че пускаш го в началото на лятото и гасиш есента. Разликата в Т може да е малка но топлообмен има даже и при 1 градус разлика,да бавен е но тук говорим за дни. В спалнята ми топлинния капацитет на стаята е половин градус на ден. Това значи че ако има рязко затопляне или захлаждане отвън градусите вървят с половинка на ден. И понеже през деня е горещо но нощем не то тогава се акумулира енергия във вид на студ във мебелите и стените в помещенията. И през деня не се добавя загубите на помещението а разликата между акумулираната енергия и необходимата за деня. Затова не се гонят големи разлики а се разчита на времето на въздействие.
Темата е дискусионна но ще е добре да измисля ще работи ли всичко това или не за да го почвам след година две.
Фокси, ако ти се занимава, можеш да направиш малък модел на стенно охлаждане.
Даже може да е подово, че ще е по лесно. Навий тръба на 2 квадрата и я затрупай с пръст. Под тръбата Фибран( XPS, както го пише Анди. Екструдирано полистиренче по научному.)
Три термометъра и влагомер. Опитната установка в някое мазе, работилница. Трябва да измислиш как ще докараш температурата на водата 5 градуса под тази на "стената".
fox_vt - майстор
Аз даже замислям проба направо на цяла една стена в стая в която не се живее и ползва в момента. Като стената е външна без възможност за външна изолация. Та 3 см фибран тръби картон ще влязат 200-300лв но теста ще е реален. Ако не се получи ще чакам зимата за тест на отопление. И ако и там не се получи пак няма да е излишно ще се ползва като допълнение на основното отопление. Тя стената и без това трябва да я изолирам така че даже и да не заработи поне няма да са пари на вятъра.
пет яну 11, 2019 8:22 amfox_vt написа:
Аз даже замислям проба направо на цяла една стена в стая в която не се живее и ползва в момента. Като стената е външна без възможност за външна изолация. Та 3 см фибран тръби картон ще влязат 200-300лв но теста ще е реален. Ако не се получи ще чакам зимата за тест на отопление. И ако и там не се получи пак няма да е излишно ще се ползва като допълнение на основното отопление. Тя стената и без това трябва да я изолирам така че даже и да не заработи поне няма да са пари на вятъра.
Замени фибрана със стиропор, постави го отвън и повечко сантиметри.
Разликата в цената идва само от стиропора. Другите материали и трудът са си същите. Е, пироните (дюбели) малко по дълги и те, ама са стотинки.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема "Стенно водно отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: