Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
ср яну 23, 2019 2:10 pmBoyan написа:

Дано да не е на един кръг и някой да ви е казал, че е идеална за 30 киловата.
Дайте още малко данни.

+ 1 към мнението на Боян. Без допълнителни данни от типа: дълбочина на полагане, площ на полагане на серпентината, тип почва, височина на подземните води, колко лъча е серентината, колко е дълъг всеки лъч, как са свързани и т.н. никой не може да каже нищо.

Според мен трябва да се уточни и и при каква Т на водата в системата за отопление трябва да се сметне системата.

Миналата година видях един изкоп за земносвързана серпентина около 1000м дължина
В изкоп дълбок 2м, широк 1м и дълъг около 100м бяха положени 5 реда тръби през 20 см и втори ред с дълбочина 1.5м на полагане пак същото разположение :shock: Като попитах колко вата на линеен метър е разчета за геотермално топлоотнемане никой не можа да ми отговори. ТП обаче бе с мощност 50 киловата:-)

Така положената "многоетажка" съм сигурен, че ще кипи в дълбок минус и инвестиора ще мръзне и ще псува:-)
xzaqwe - напреднал
Със препоръки от Боян термопомпата се грее в хола и вакумира .Не съм знаел че праба тест с въздух вкарва много влага .Дано жената ме изтрае за пореден път :axe:

Прикачен файл

51352761_1593008367510899_2655108590083244032_n.jpg
Boyan - специалист
Да, за съжаление ...
Когато надувате с въздух, с хладилно компресорче, се вкарва много влага.
За това компресорите имат пробки, за източване на кондензиралата вода от ресиверите.
Нищо фатално .Ще се изсуши и ще си стане.
Аз съм много доволен, че помагам на културни и възпитани хора! Всички до сега са били такива.
Не се притеснявайте да ми звъните, или да пишете в темата.
шоп - майстор
100% съм сигурен, че щом Боян помага резулата накрая ще е положителен.

Да попитам...тази вентилаторна печка предполагам, че е 2 киловата.
Тя топли предимно хола :|


Вакууум помпата може да е едно или двустъпална. Като я гледам си е климатична помпа за обща употреба.


Та на въпроса: хубаво ли е да се включи в системата за вакуумиране и един мощен строителен топлодув?
С него директно да се подгрее компресор, топлообменник, тръби, ресивер...

По съвет на Боян си закупих помпа, която би трябвало да свърши добра работа в случая. Ако @xzaqwe е от София и има трифазен ток с радост бих я предоставил за да се свърши работа безплатно.
Evgeniy - майстор
Бояне,
Ако позволиш един въпрос за нещо, което ми човърка любопитството.
Един приятел ми каза, че ще си прави термопомпа с агент вода под вакуум. Същото, което използват в heat pipe.
Имаш ли наблюдение за такава система? По-лесна ли е от фреон, плюсове и минуси?
Спомена, че на няколко месеца се сменя водата, защото във вакуум се разграждала.
xzaqwe - напреднал
ср фев 06, 2019 2:53 pmшоп написа:
100% съм сигурен, че щом Боян помага резулата накрая ще е положителен.

Да попитам...тази вентилаторна печка предполагам, че е 2 киловата.
Тя топли предимно хола :|


Вакууум помпата може да е едно или двустъпална. Като я гледам си е климатична помпа за обща употреба.


Та на въпроса: хубаво ли е да се включи в системата за вакуумиране и един мощен строителен топлодув?
С него директно да се подгрее компресор, топлообменник, тръби, ресивер...

По съвет на Боян си закупих помпа, която би трябвало да свърши добра работа в случая. Ако @xzaqwe е от София и има трифазен ток с радост бих я предоставил за да се свърши работа безплатно.
Благодаря ШОП от София Надежда съм бих се радвал да се вдиме и обменили опит някои път .За момента помпата е вече с малко фреон и изнесена от хола .Имам и трифазен с твоята техника щеше да е по добре .
Boyan - специалист
чет фев 07, 2019 3:12 pmEvgeniy написа:
Бояне,
Ако позволиш един въпрос за нещо, което ми човърка любопитството.
Един приятел ми каза, че ще си прави термопомпа с агент вода под вакуум. Същото, което използват в heat pipe.
Имаш ли наблюдение за такава система? По-лесна ли е от фреон, плюсове и минуси?
Спомена, че на няколко месеца се сменя водата, защото във вакуум се разграждала.
Не съм запознат с такава технология.
Може да го помолиш да сподели идеята.
Ще ми е интересно, а предполагам и не само на мен.
s_s1 - специалист
пет фев 08, 2019 1:10 amBoyan написа:
чет фев 07, 2019 3:12 pmEvgeniy написа:
Бояне,
Ако позволиш един въпрос за нещо, което ми човърка любопитството.
Един приятел ми каза, че ще си прави термопомпа с агент вода под вакуум. Същото, което използват в heat pipe.
Имаш ли наблюдение за такава система? По-лесна ли е от фреон, плюсове и минуси?
Спомена, че на няколко месеца се сменя водата, защото във вакуум се разграждала.
Не съм запознат с такава технология.
Може да го помолиш да сподели идеята.
Ще ми е интересно, а предполагам и не само на мен.
Може би нещо такова:
http://www.engineering-review.bg/bg/sor ... mpi/2/976/
Evgeniy - майстор
Може би да. И аз намерих няколко неща в гуглето, главно в промишлени системи за дестилация на вода и за ... казан за ракия под вакуум с ръчна помпа :)

Ще се опитам да намеря приятеля ми от детските години, че му нямам координатите. Питаше ме колко голям да е буфера и тогава с изненада разбрах, че буфера всъщност е за агента - вода във вакуумирана система и че ще използва зъбна помпа 700 вата.
Boyan - специалист
пет фев 08, 2019 8:15 pmEvgeniy написа:
казан за ракия под вакуум с ръчна помпа :)
Ей тва е яко :)
Отопление на къщичката на кучето са ми поръчвали.
Но термопомпен казан за ракия не съм правил още .
Като се замисля, си е съвсем реализируемо.
Може да се направи и когенерация : Отопление на къщата + варене на ракия :)

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: