Всички въпроси за вилата.
dragonn2 - специалист
Здравейте,
Решил съм да направя баня с тоалетна, че къщата разполага само с външна тоалетна в момента.
Има няколко основни проблема, но ще карам наред.
Първо, нямам опит в строенето, но искам аз да си върша всичко... в момента стои дилемата къде и как да е иградена банята. Трябва да бъде извън къщата, защото всички стаи на първият етаж се ползват и няма възможност да бъдат преустроени.

Преди година направих дървен навес до къщата и мисля да заградя 1/3 от него и там да е банята.

Другият вариант е да изградя банята "залепена" отстрани на къщата, като ще затворя един от прозорците за да ползвам стената.

Кое ви се струва като по-подходящ вариант? Плюсове - минуси? Аз лично клоня да е под навеса, но нали е изграден от дърво, пък банята мисля да я зидам с итонг и не съм сигурен дали са съвместими двете. Пък и тавана на банята не знам как ще го съвместя с навеса. Идеи?

Прикачен файл

20190119_135111.jpg

Прикачен файл

20170910_121148_HDR.jpg
EDI - майстор
Залепен за къщата, прозореца става врата.
Чираче - майстор
Аз бих предложил да е извън навеса, зад водосточната тръба, вкопан в склона, и врата към навеса. Бетонни стени, хидроизолирани отвън. Тъкмо ще подпират свлачище, а и ще използваш ефективно терена. След това добра топлоизолация, и завършваща облицовка.
gnt69 - майстор
съб яну 19, 2019 8:13 pmdragonn2 написа:
Другият вариант е да изградя банята "залепена" отстрани на къщата, като ще затворя един от прозорците за да ползвам стената.
Кое ви се струва като по-подходящ вариант? Плюсове - минуси? Аз лично клоня да е под навеса, но нали е изграден от дърво, пък банята мисля да я зидам с итонг и не съм сигурен дали са съвместими двете. Пък и тавана на банята не знам как ще го съвместя с навеса. Идеи?
При всички положения трябва да осигуриш топло и уютно влизане в банята и тоалетната така че мястото на банята е долепена до къщата. Другия вариант е ако ти харесва да притичваш по пешкир по двора е под навеса. :partyman:
dragonn2 - специалист
@EDI - Няма как да стане, стаята се ползва като спалня. При всички случаи входа към банята ще бъде от вън.

@gnt69 - Разбирам какво се опитваш да ми кажеш :). Всъщност ситуацията под навеса не е толкова зле. Просто използвах малко стара снимка. В момента навеса е затворен с ветроупорни завеси (уж временно) и в бъдеще може да се затвори и по-хубаво. Останалото място да стане допълнителна стая и разстоянието м/у тях и къщата да стане нещо като коридор, но за момента се прави едно по едно. А входната врата е на 2 крачки от предполагаемото местоположение на банята. За да стане по ясна ситуацията с навеса, можете да разгледате снимки тук: https://photos.app.goo.gl/u6nMYTyhfZ59AT5J6

Можете ли да ми кажете какви биха основните пречки и минуси, ако реша да направя банята под навеса?
Естествено трябва да се мисли за докарване на вода и канализация, но въпросът ми е по-скоро за начин на изграждане - материали, начин на зидане и други тънкости.
gnt69 - майстор
нед яну 20, 2019 11:23 amdragonn2 написа:
Няма как да стане, стаята се ползва като спалня. При всички случаи входа към банята ще бъде от вън.
Моята гледна точка е банята да се приобщи към къщата, да бъде свързана със топла връзка, да бъде отопляема от отоплението на къщата.
Мисли за вариант да отнемеш от стая 2-3 квадрата и да я направиш вътре в къщата. Всичко друго свързано със външен вход в банята е компромис за който ще те е яд винаги. Долепи я до кухнята която е помещение за общо ползване.
Junak - майстор
Малко отклонение. Такава работа свърших и аз - долепена баня до стената на вилата. И от кадастъра са ми направили въздушна снимка - 6 кв. метра в повече. И се вкарах в страшен филм. имай го в предвид. :)
gnt69 - майстор
нед яну 20, 2019 6:34 pmJunak написа:
Малко отклонение. Такава работа свърших и аз - долепена баня до стената на вилата. И от кадастъра са ми направили въздушна снимка - 6 кв. метра в повече. И се вкарах в страшен филм. имай го в предвид. :)
Е в какъв филм могат да те вкарат от кадастъра. Каквото са видели това са заснели, допълващо застрояване.
Junak - майстор
нед яну 20, 2019 6:40 pmgnt69 написа:
Е в какъв филм могат да те вкарат от кадастъра. Каквото са видели това са заснели, допълващо застрояване.
Проект и разрешително за 45 кв.м Исках скица за свързване към водопровод. Отказ. Геодезическа фирма - замерване. Мнение на конструктор и архитект. И така повече от година... За пари няма да коментирам. Оказа се, че докато не се издаде нов нот. акт не мога и да го продам местото.
gnt69 - майстор
нед яну 20, 2019 6:50 pmJunak написа:
нед яну 20, 2019 6:40 pmgnt69 написа:
Проект и разрешително за 45 кв.м Исках скица за свързване към водопровод. Отказ. Геодезическа фирма - замерване. Мнение на конструктор и архитект. И така повече от година... За пари няма да коментирам. Оказа се, че докато не се издаде нов нот. акт не мога и да го продам местото.
Е значи не говорим за баня а за още една къща 45 квадрата.

Тема "Съвет за "външна" баня с тоалетна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: