Напишете въпрос свързан със санирането.
speka_rs - майстор
Колега не съм само аз тоя дето винаги е със късата клечка. Инъче пробвай за 3-4 дена да пуснеш цялото отопление и виж какво ще стане със разхода и комфорта. Щот една къща колкото и да се мъчиш да не я топлиш тя си дърпа, че дърпа.
А със изолацията на тавана, че не се е подобрило нищо чак съм треснат в земята. Като знам като изолирах тавана на спалнята от вътре със 2 см фибран + 1 см стериопорени плоскости просто стана друга стая.
zaksofon - специалист
вт яну 22, 2019 10:50 pmspeka_rs написа:
Колега не съм само аз тоя дето винаги е със късата клечка. Инъче пробвай за 3-4 дена да пуснеш цялото отопление и виж какво ще стане със разхода и комфорта. Щот една къща колкото и да се мъчиш да не я топлиш тя си дърпа, че дърпа.
А със изолацията на тавана, че не се е подобрило нищо чак съм треснат в земята. Като знам като изолирах тавана на спалнята от вътре със 2 см фибран + 1 см стериопорени плоскости просто стана друга стая.
Още по-странно е, че имам изолация и от другата страна на въпросния таван, т.е. пода на таванското с 10 см вата Кнауф. Може би, тази вата си е била достатъчна и за това сега не усещам ефект от XPS и EPS-а. Аз се клех на годеницата, че сега ще стане една жега, та няма да се трае, ама - ядец. Да, стопля се по-бързо, може би два пъти по-бързо от преди, температурата почти се изравнява с тази на хола, но топлото на сутринта го няма никакво. При 20 в хола - 15 в детската. Къде бяга по дяволите. Само в коридора е проблема според мен.
andy_forresite - майстор
И аз съм доволен от 3 см ЕПС на тавана на една стаичка 14 кв с бокс 4 кв м. Много бързо се затопля от 12 до 22 градуса. Но и много бързо изстива. Също южна. На мен само 1 стая ми север/изток, останалите с южно изложение.
При него изолацията е била излишна заради добре изолирания таван, който всъщност под на стаята над детската. Някоя бетонова стена и вратата са причина.
2 см фибран или стиропор намаляват 2 пъти топлопреминаването. Това не значи обаче че 10 см го намаляват 10 пъти.

Аз съм за XPS 3 см за тавана на апартамента. Не само тавана е от значение.
Да кажа какво измервам с безконтактен термометър. Две стени с външно 8 см, една вътрешна стена и една 6.7 м северна без никаква ТИ. Еднаква температура на стените :) таванчето 21 кв е най-топло и пода вече е 16-17°.
zaksofon - специалист
вт яну 22, 2019 11:23 pmandy_forresite написа:
И аз съм доволен от 3 см ЕПС на тавана на една стаичка 14 кв с бокс 4 кв м. Много бързо се затопля от 12 до 22 градуса. Но и много бързо изстива. Също южна. На мен само 1 стая ми север/изток, останалите с южно изложение.
При него изолацията е била излишна заради добре изолирания таван, който всъщност под на стаята над детската. Някоя бетонова стена и вратата са причина.
2 см фибран или стиропор намаляват 2 пъти топлопреминаването. Това не значи обаче че 10 см го намаляват 10 пъти.

Аз съм за XPS 3 см за тавана на апартамента. Не само тавана е от значение.
Да кажа какво измервам с безконтактен термометър. Две стени с външно 8 см, една вътрешна стена и една 6.7 м северна без никаква ТИ. Еднаква температура на стените :) таванчето 21 кв е най-топло и пода вече е 16-17°.
Всъщност, ако измеря температурата на стените, мога ли да разбера по-добре от къде излиза топлото? Моята външна изолация е 6 см EPS, но и зидовете са по 40 см единична тухла (тухлите са ги правили на коптор от глината в задния двор и са едни огромни, нестандартни, та е зидано с двойна тухла от въпросните) + гипсокартон (без изолация).
zaksofon - специалист
Значи, измерих температура на стените с безконтактен термометър. Ето какви са резултатите: При температура в стаята 22,2 градуса.
-външни стени 21,5 - 2 броя юг/запад;
-вътрешни стени 22,3 - 2 броя север/изток;
-таван 23,5;
-под от 20,5 до 21,5
След 6 часа, температурата ще е 15-16 градуса (парното се включва в 6,30)
:?
andy_forresite - майстор
Няма какво да се чудиш. Топлосъхранението в едно жилище е с по-голяма продължителност при компактно разположени отопляеми (и обитаеми) помещения. Представи си къща 15/15 метра единствен етаж с изолация отвсякъде, плюс качествена дограма и плътни врати. По средата имаш коридор, от който имаш достъп до всяка стая. Имаш по една външна стена, най-много две. Отоплява се всичко. Когато отвориш вратата на една стая топлината от нея къде отива? Отива в коридора, който е със същата температура. На практика имаш обмен на въздух м/у двете помещения, но не и топлообмен.
Какво става при теб? Влизаш в детската и топлината от нея отива в "нищото", в нея нахлува хладен въздух. Затваряш вратата. Но нейните ограждащи стени са в постоянен контакт със студен въздух... Нямаш този голям отоплен обем въздух като за компактно разположение. Като влезеш в къща с такова разположение много важно че ще навлезе студен външен въздух. Нали трябва и да се проветрява все пак. Този студен въздух обаче бива озаптен от големия обем вече топъл такъв. А като говорим за отделна стая нещата не стоят така, усеща се пъти повече.
И просто като пример как НЕ трябва да се строи ще посоча себе си. Дължина 25 м и ширина различно - от 5 до 7 м. Имам стаи с по 2 и 3 външни стени. На три от тях като отворя вратата съм на двора, където въздухът е далеч от 23-24°. На стаята с външно 8 см EPS-F на южна и западна стена (източна вътрешна и северна съсед с издигнати бетонии като гараж, склад, лятна кухня повечето без дограма) температурата пада от 23 градуса в 23:00 часа до 18 градуса в 07:00 ч, т.е. за 8 часа изчезват 5°С. В съседната стая с вътрешно 3 см таван и северна стена 10 см картон и вата стоплянето става за 2 часа, но и изстива също толкова бързо.
Жилищната конструкция трябва да е компактна. Това са разсъждения тип логика. Така го виждам, така го пиша.
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср яну 23, 2019 8:51 amandy_forresite написа:
=== И просто като пример как НЕ трябва да се строи ще посоча себе си. Дължина 25м и ширина различно- от 5 до 7м. ===
Много си критичен към градежа си. Погледни нещата от хубавите им страни: 1..Имаш възможност за двускатен покрив с къси скатове, който е най-безпроблемния измежду всички възможни. 2..Ако парцела позволява се открива безценната възможност, всяко едно от помещенията да има прозорец на юг. Ако сравним две едноетажни къщи с ЗП от по около 150м2, едната квадрат 12.2х12.2м, а другата издължен правоъгълник 25х6м и направим съпоставка, ще видим че загубите на топлина през пода и тавана са съизмерими. Външните стени на квадратната къща са с около 12 линейни метра по-къси, което не е никак малко. Въпреки това, ако до северната външна стена на правоъгълната къща се направи дълъг коридор, а до източната и западната външни стени се разположат килери, дрешници и пр. като буферни обеми, то нещата могат значително да се подобрят. Ако пък външната изолация е 20см, разликите ще бъдат минимални. И накрая последния плюс, е че се връзват ръцете на архитектите да ви накарат да се радвате на един от любимите им прийоми- прозорец, който гледа към страничната регулационна линия(оградата) на 3м от къщата.

Тема "вътрешна изолация на таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: