• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет яну 25, 2019 7:45 amManu написа:
...
Trifon, това за мен ли беше за рециркулационната помпа, че не го загледах особено какви ги върши ?
П.С. И кучето ли си автоматизирал да си мие лапите - само ! ? :supz: Завидях !
Интернет ключ, който можеш да управляваш от приложението, естествено. Не зная дали може да работи и по график, както отоплението.
Има и по евтини алтернативи, но остава ефекта от затрупаната с дистанционни холна маса.
На кучето от кога му говоря, ама ни му са чува. За сега си оставам с Вяра, щото докато има Любов има и Надежда. Ограничавам са с първата, щото ши ма отвъди заедно със сички домашни и дворни любимци.
Manu - специалист
пет яну 25, 2019 8:04 amТрифон П.Трифонов написа:
пет яну 25, 2019 7:45 amManu написа:
...
Trifon, това за мен ли беше за рециркулационната помпа, че не го загледах особено какви ги върши ?
П.С. И кучето ли си автоматизирал да си мие лапите - само ! ? :supz: Завидях !
Интернет ключ, който можеш да управляваш приложението, естествено.
Има и по евтини алтернативи, но остава ефекта от затрупаната с дистанционни холна маса.
На кучето от кога му говоря, ама ни му са чува. За сега си оставам с Вяра, щото докато има Любов има и Надежда. Ограничавам са с първата, щото ши ма отвъди заедно със сички домашни и дворни любимци.

Не разбрах, ти този ключ ли ползваш за рециркулационната с някакви графици, При мен бойлера е в мазето. Пуснал съм още една тръба за рециркулация до най-високото - етаж 3, който още не се ползва. Та идеята е примерно на половин един час да завърта за няколко минути. Това ли правиш с него ?
ПС. Ти си писал, ама кой да чете сънен. :-D Как управляваш рециркулацията при теб - видя какво ми трябва ?

Другото ми притеснение е AP-то / на MAX ли ще е или на HM/ така както е при мен на 4 нива . Ако го бодна на етаж 2 - дали ще покрива като обхват от мазето с котелното до етаж 3 ? :rolleyes: Ако комуникаираха по WI-FI, нямаше да имам грижа със сигурност, щото при мен съм наситил навсякъде зоните като покритие със схема на Mikrotik. Ама...
пет яну 25, 2019 8:24 amManu написа:
...
Не разбрах, ти този ключ ли ползваш за рециркулационната с някакви графици, При мен бойлера е в мазето. Пуснал съм още една тръба за рециркулация до най-високото - етаж 3, който още не се ползва. Та идеята е примерно на половин един час да завърта за няколко минути. Това ли правиш с него ?

Другото ми притеснение е AP-то / на MAX ли ще е или на HM/ така както е при мен на 4 нива . Ако го бодна на етаж 2 - дали ще покрива като обхват от мазето с котелното до етаж 3 ? :rolleyes: Ако комуникаираха по WI-FI, нямаше да имам грижа със сигурност, щото при мен съм наситил навсякъде зоните като покритие със схема на Mikrotik. Ама...
Не, не го ползвам. Беше ми предложена платката, като възможност дистанционно да си включвам и изключвам горелката, но не ме устройва, при положение, че мога да го правя през Натурела, че и в пълен обем като настройки и мониторинг.
Посочвам го като опция. Не съм напълно наясно със всичките възможности.
Можеш да звъннеш на сайта и да попиташ.
За обхвата на АРа мисля, че не трябва да се притесняваш.
МАХа май имаше някакви джаджи, дето при слаб сигнал го препредаваха.....нещо като транслатори.
morfei1 - специалист
"Розовото", май ми дойде в повече "розово" тази сутрин.... С offset на -2.0 и затворена врата на помещението през цялата вечер, нещата стават страшни с термометъра. До радиатора е 26.3C, на отсрещната външна северна стена е 25.5 - 26C, при зададена 24C :shock: .

Като се замисля... :roll: , това е идеята на тази фукция, да компенсира, а за да компенсира трябва да вкара повече топлина в стаята иначе няма как да стане. Тази топлина обаче не може да изчезне изведнъж и в един момент, като се отопли всичко и всеки предмет + стени, поемат температурата, се получава едно презатопляне.

Явно мнението, което си изградих първоначално не е било съвсем правилно, а е трябвало да изчакам малко повече, за да се темперира помещението както трябва. Тази сутрин си върнах offset-а на 0.0, защото 26C ми идват в повече.

В приложението има опция "optimum start/stop", което ще рече, че при активиране на тази опция и зададен час на определена температура. Глава и точката за достъп изчисляват на база предходни дни как са отоплявали помещението и преценят как, кога и по какъв начин да започнат за да постигнат температурата в определения час на заданието. Още не съм го пробвал, но с Трифонов коментирахме и ми каза, че е готино :-D .

Manu, със снимки няма да стане. Всичко е индивидуално и можеш да го направиш както си искаш, според твоите индивидуални нужди.

Homematic_IP-User-Guide.pdf

Страница 160 - "Activation and deactivation of automations" има картинки и подробно обяснение с примери. Аз към момента не ги използвам, но ако се наложи може да се възползвам. Ако си запален по Homematic IP, те съветвам да го прочетеш цялто, ще си отговориш на много въпроси и ще се запознаеш с възможностите на системата.

Ще добавя линка към първият пост, който има желание да се запознае. За да не дъвчем едни и същи неща и да разводняваме темата, които са написани, обяснени подробно и нагледно с примери.

Писах го в темата за ел. глави, но ще го напиша и тук, малко по-подробно.
Главите предават директно към точка за достъп на 868.3 MHz, 869.525 MHz, колкото е по ниска честота на предаване, толкова е по-голям обвхавата и съответно, толкова е по-малък обема на данни, който може да се пренесе за единица време от точка А до точка Б. За сравнение, масово рутерите работят на 2.4Ghz и имат доста голям обхват, спокойно покриват средно голяма къща, предават между 150-300Mbps. Пренос на такъв голям обем от данни не е необходим за HM IP. При него, приоритетно е дължината на обхвата/покритието, затова и работи на ниска честота, която е съобразена със всички видове наредби, има и ограничение за изпращането на обем данни за един 1 час. При Wifi нещата винаги са били строго индивидуални и не може да се каже, ще работи ли или не докато не се пробва. В случай, че не достига покритие, се добавя допълнителна точка за достъп на подходящо място за да усигори допълнително покритие или powerline екстендър на HM (мисля, че докато четох упътването ми се прокрадна нещо за вторият вариант).

Голямата площ на етажи, предполага и много радиатори разположени по различните етажи. Разделянето им на различни точки за достъп (ако има нужда) по етажи би направило и управлението им по-лесно, поне за мен. Вярно и те струват пари, но точката за достъп е най-малкият финансов проблем в изграждането на тази система, защото е една или няколко. Парите хвърчат на главите, термостатите и датчиците за врати/прозорци и т.н.т. Софтуера позволява управлението на няколко точки за достъп в случай на нужда. Може да се надгражда поетапно.
nelim - специалист
пет яну 25, 2019 7:45 amManu написа:
morfei1, не можах да намеря по линковете, които разменяхме за bathroom. А почти съм сигурен, че мернах някъде докато рових онази вечер...

BTW, докато щраках по групите във фейса...Вече имаме и българско решение от MClimate и Shelly. Които по-принцип имат много интересни неща, особено Shelly !
http://www.mclimate.eu/en/vicki/meet-vi ... -yVWV36Cqc
Ама дебеличко ми се струва 59E глава.
Това за протокола - да се знае ! :)
чет яну 24, 2019 3:16 amТрифон П.Трифонов написа:
Не ми позволява да споделям pdf файлове.
"Разширението pdf не е позволено."
Ето това исках да покажа.
https://www.eq-3.com/products/homematic ... /-380.html
Имат го налично на 79лв.
Trifon, това за мен ли беше за рециркулационната помпа, че не го загледах особено какви ги върши ?
П.С. И кучето ли си автоматизирал да си мие лапите - само ! ? :supz: Завидях !

Мога ли да те помоля да щракнеш в софтуера да погледна как се задават и как са организини тези "зависимости" .
Имам много точки да покривам, вероятно с термостати на места, и в момента ценово MAX-а ми се връзва. Като за него пък имам въпроси, които се надявам Evgeni да помогне !
Че те на Homematic IP термостатичните глави не са под 59евро в БГ ;) Така че това Vicki изглежда интересно
Manu - специалист
morfei1
Ще направите някоя беля с тези 26 градуса ! :-D
При мен 24 е вече извън комфорта . Държа на не повече от 23.
За честотите го говорихме. Това е ясно. При мен един рутер на 2.4 се загуби, та правихме допълнители изпълнения. На 5 (аc) стандарта пък беше абсурд.

Сега, в разговор какво разбрах.
При МАХ - в приложението могат да се оформят до 10 стаи в един общ профил. Поддържа до към 80 устройства като цяло. Работят с по-стар протокол /от този на HM/. Особенно през интернет приложението работи малко мудно като комуникация, може да отнеме някакви минути докато захапе подадени настройки. При HM минава през облак.
Еко бутона и еко функцията - през приложението трябва да минеш през всички стаи за да го зададеш, ако си го забравил, например при излизане.
В плей стора на Гугъл, четох отзивите за приложението. С рейтинг 2.8 от 5. Има доста оплаквания и почти никакви ъпдейти.
Много е вероятно един Cube да не ми свърши работа при моята постановка.
Вносителят - много любезни и отзивчиви !

Това е софтуера за Win на MAX
Без налични устройства, не можете да го разгледате като функционалост.

Трифон
Да те зачекна пак, ама тва е щот не си траеш. :)
На грейкото с новата цветна Натурела с WI-FI ли си, или си вързал комп на старото. ?
Че те на Homematic IP термостатичните глави не са под 59евро в БГ ;) Така че това Vicki изглежда интересно
nelim
Така е, ама е голо като пушка. На този етап. До колкото разбрах е разработка с Shelly /друга бг фирма/, която има много интересни неща, и продават яко извън бг. Специално за домашна автоматизация. Иначе изглежда приятно - на снимки.
Evgeniy - майстор
пет яну 25, 2019 3:30 pmManu написа:
Еко бутона и еко функцията - през приложението трябва да минеш през всички стаи за да го зададеш, ако си го забравил, например при излизане.
Това пък кой го казва?
Най отгоре има бутони за "All rooms":
https://play.google.com/store/apps/deta ... 3&hl=en_US

А, че е бавно и смотано, има го това. Аз влизам и веднага правя промяната. После чакам да се промени часа на статуса в горния дессен ъгъл. в 90% е ОК... След няколко минути пак го проверявам. Но аз рядко променям от там нещата. Когато пътувам примерно или сме на гости.
Manu - специалист
пет яну 25, 2019 4:32 pmEvgeniy написа:
пет яну 25, 2019 3:30 pmManu написа:
Еко бутона и еко функцията - през приложението трябва да минеш през всички стаи за да го зададеш, ако си го забравил, например при излизане.
Това пък кой го казва?
Най отгоре има бутони за "All rooms":
https://play.google.com/store/apps/deta ... 3&hl=en_US

А, че е бавно и смотано, има го това. Аз влизам и веднага правя промяната. После чакам да се промени часа на статуса в горния дессен ъгъл. в 90% е ОК... След няколко минути пак го проверявам. Но аз рядко променям от там нещата. Когато пътувам примерно или сме на гости.
Гена,
Аз туко що прочетох отговорите ти по точките в другата тема.
Това ми каза мацката в разговор по телефона. Изрично я питах.
И сега точно гледам шота от приложението при теб - горе си ги има централни бутони...хм. А де...а и тя била на MAX вкъщи.
Ама на теб вярвам и на очите си ! :)
С basic главите ли си ?
То при теб е чудо, човек, като гледам... :)
За ключове и релета не можем ли да ползваме някакви готови решения на Sonoff или Shelly, ако тръгна да правиме нещо ?
Мерси, още веднъж, Гена !
morfei1 - специалист
При Homematic-ка, нещата с настройките се случват или на момента или не се случват въобще. Средно положение няма, от наблюденията ми към момента. За мен това е важно. Мразя да работя на бавен комютър, бавен телефон и въобще с всякаква бавна електроника, която се управлява от софтуер, изнервя ме.
Manu - специалист
пет яну 25, 2019 6:19 pmmorfei1 написа:
При Homematic-ка, нещата с настройките се случват или на момента или не се случват въобще. Средно положение няма, от наблюденията ми към момента. За мен това е важно. Мразя да работя на бавен комютър, бавен телефон и въобще с всякаква бавна електроника, която се управлява от софтуер, изнервя ме.
Тея 26 градуса снощи са дали отражения, като ти гледам изнервеното състояние ! :-D
Кво става, да не дава ядове нещо /не го казвай/, че тамън се навих да скачам на HM за единия жилищен етаж. Тъкмо да го изтествам до края на този умрял сезон ! :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: