Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Делян - специалист
И така, колеги,
Най-накрая мога да се похваля с този проект като реализиран. Целта ми беше да превърна старата неугледна маза в „мъжко“ кътче, където освен да съхраниш зимнина и гумите на колата :) , също така и да изчукаш нещо, в смисъл да измайсториш нещо, нали ме разбрахте :wink: така да се каже…

През цялото време, докато течеше ремонта, бях подложен на коментари от страна на комшиите, от рода на „ама за какво ти е това“, „ама защо си даваш парите“, „абе направи го на две-на три“, „ей, много се стараеш“ до майтапчийското „като те изгони жената, ще има къде да живееш“ :-D

И заради това се заинатих и реших да го направя както трябва, макар да ми костваше много време, защото работих основно след работа (след 18 ч), а събота и неделя работих по проекти на вилата. И така всичко се проточи повече от година, но пък крайния резултат ме кефи много и сега с голямо удоволствие слизам в мазата да свърша нещо или просто само да обърнем по половин чашка ракийка или вино с някой комшия.

Винаги съм си мечтал за такова кътче – работилница, където да се вихря само аз, да си подредя всичкия интрументариум както аз си реша и да мога да цапам без да се притеснявам от мъмрене :axe: Към настоящия момент се задоволявам с градската маза, но се надявам някой ден да се пренеса в нещо по-голямо и удобно с голям двор и асма отпред :prayer:

Но мечтите ги оставям настрана засега…

Нямам снимки на помещението от преди ремонта, но всеки е виждал маза в блок – неугледна, неизмазана, тъмна, мръсна, претрупана с какви ли не боклуци, най-вече ненужни, а нужните както винаги не можеш да откриеш…

И след като очите дълго време се плашиха, ръцете решиха да започнат – с най-трудното – изпразването на всички натурии, които бях струпал едва ли не накуп.

След това, първата задача беше да изместя вратата, за да бъде наравно с мазилката:

Прикачен файл:
03-mestene_vrata-06_09_17.jpg

Учудващо за мен успях да я нивелирам добре, без да опира никъде или да се отваря/затваря сама…

Следва голямото чистене на два пръста прах по пода, за полагане на замазка. В крайна сметка не успях да я изчистя добре и затова шприцнах рядък цимент преди полагане на замазката.
Опънах майките:

Прикачен файл:
05-zamazka.jpg

С новия ми, за тогава, „помощник“, забъркахме и положих сам замазката за един ден.

Прикачен файл:
09-zamazka.jpg

Следва пускане на кабели за контакт и допълнително осветление над бъдещия работен тезгях. Моля, не обръщайте внимание на полагането на кабелите, все пак това е едно от малкото неща, които не ми се отдават особено :rolleyes:

Прикачен файл:
12-mazilka.jpg

А що се отнася до контакта – мазите ни са с отделни електромери ;)

В мазата ми има колона и трегер (защо не са иззидали стената по тях, не знам) и за да не си играя да измазвам тясното пространство между тях и стената, го затворих с итонг. Така или иначе щеше да е почти неизползваемо.

Прикачен файл:
13-mazilka.jpg

:!: Следва :right:
Делян - специалист
И така, започва най-големия екшън – чанч и мизерия… Мазилка… Аз съм традиционалист-консерватор. Харесвам добрата стара ВЦМ. Варовия р-р го купувах в чувалчета малко по малко, за да не се натоваря и финансово, и физически, а и нямаше как да изсипя 1-2 кубика варов р-р пред блока и след това да се изгърбвам да го вкарвам в мазата възможно най-бързо, за да не пречи на паркинга.
И началото:

Прикачен файл:
14-mazilka.jpg

Първата стена е готова:

Прикачен файл:
17-mazilka.jpg

Следва въртенето около колоната и трегера:

Прикачен файл:
19-mazilka.jpg

Измазване на трегера отвътре – голям зор, няма място да замахнеш:

Прикачен файл:
24-mazilka.jpg

И отвън:

Прикачен файл:
26-mazilka.jpg
Делян - специалист
И отдолу – голям майтап падна, за първи път мажа таван, и понеже, както казах и по-горе, го правих след работа, бързах да го пердаша, то отлепя, пада, аз коравотиквеника пак ма`ам, псувам, абе приключение, сега ми е смешно, но тогава много се изнервих.

Прикачен файл:
28-mazilka.jpg

Следващата стена (тук направо е песен – мааш и пееш):

Прикачен файл:
35-mazilka.jpg

Бетонната стена (външна) – заради допълнително излятото парче отгоре (вижда се леко отгоре), мазилката трябваше да стане малко по-дебела и върху бетона трудно дърпаше и тръгваше да пада при пердашене, та се наложи първо да подпълвам:

Прикачен файл:
37-mazilka.jpg

И последната стена – най-накрая финал на мизерията:

Прикачен файл:
45-mazilka.jpg

:!: Следва :right:
Делян - специалист
Продължавам с плочките – след хамалогията с мазилката, лепенето им беше песен. Избрах възможно най-евтиния гранитогрес, български от 10-ина лв квадрата, 8 мм дебелина:

Прикачен файл:
05-plochki.jpg

Плочките излязоха, неочаквано за мен, добре калибрирани, и никъде не срещнах проблем с докарване на фугата.

Прикачен файл:
09-plochki.jpg

Турнах и една лайсна под вратата, за да е джиджи-биджи…

Прикачен файл:
14-plochki.jpg

Фигурата заприлича малко на свастика, но пак зависи от гледната точка:

Прикачен файл:
16-fugirane.jpg

И след фугиране и почистване:

Прикачен файл:
19-fugirane.jpg

Край – мокрите процеси вече приключиха и можех да сложа шапка на тояга :drinkers:

:!: Следва :right:
Делян - специалист
Оттук нататък го раздавах американски работник – по тениска и дънки и с винтоверт на кръста, кой като мен.

Реших да завърша стените с ламперия – бързо, чисто, сухо. И сравнително евтино – купувах от най-евтината от 6 лв квадрата:

Прикачен файл:
16-montaj.jpg

Ламелите ги лепих с най-евтините лепила и за подсигуряване по 2-3 винта директно в мазилката през нута.

Прикачен файл:
26-svod.jpg

Не ми хареса, че остават широки фуги между отделните ламели, но за тази цена – толкова.

Вътрешните ъгли ги оформих със зарязване на ламелата от вътрешната страна, за да спестя от декоративни ъгли.

Прикачен файл:
38-ugul_vutreshen.jpg

На една от стените реших да използвам стари ПДЧ плоскости, останали ми от апартамента. На тази стена ще бъде работния кът:

Прикачен файл:
53-ploskosti_laisni.jpg

И края на ламперията:

Прикачен файл:
66-montaj.jpg

:!: Следва :right:
Делян - специалист
Междувременно наклепах и тавана, който си имаше шпаклована изолация, директно с най-евтините плоскости:

Прикачен файл:
11-ploskosti.jpg

Набързо монтаж на подовите

Прикачен файл:
03-podovi_pervazi.jpg

и таванните первази (пак от най-евтиния стиропор):

Прикачен файл:
17-tavanni_pervazi.jpg

и по ъглите на работната стена

Прикачен файл:
13-uglovi_pervazi.jpg

След всичкото това бяло, мазата светна като лаборатория, игли можеш да вдяваш вътре без допълнително осветление.

:!: Следва :right:
Делян - специалист
Следващия етап – стелажите за зимнината, за гумите на колата, за бетонобъркачката и най-вече за бидоните :partyman:

Тъй като нямам техника, за да купувам необработена дървесина и да я рендосвам, а и време нямам да обикалям по дърводелци, използвах готови рендосани профили, най-вече от Алати, тъй като бяха най-евтини. Размерите на вертикалните крака са 22/68, а на хоризонталните профили – 19/58 мм. Бяха доста криви и некалибрирани (+- 1-2 мм), но като няма риба и рака е риба.

Най-пипкавото беше грундирането и двете ръце безцветен лак след това.

Първата стена – долу е мястото за гумите, изчислено до милимунда – гумите влизат с клизма…

Прикачен файл:
11-montaj.jpg

Този ъгъл го оставих отворен, за да изправям дълги джунджурии там, а и за по-лесно вадене и вкарване в мазата на обемисти предмети:

Прикачен файл:
14-montaj.jpg

Следващата стена – тя е предвидена за бъркачката и бидоните, долния рафт е на 1,2 м от пода:

Прикачен файл:
33-montaj.jpg

И последната стена – използвам съм наличното място до милиметър, дори бурето на бъркачката се промушва с повечко вазелин :mrgreen:

Прикачен файл:
37-montaj.jpg

Използвах и мястото над вратата:

Прикачен файл:
38-montaj.jpg

:!: Следва :right:
Делян - специалист
За рафтовете използвах парчета ПДЧ, останали ми оттук-оттам, а някои ги купувах от хипермаркетите по 1-1.5 лв парчето от отпадъчните. Отдолу лягат върху профили 15/15 мм.

Прикачен файл:
41-raftove.jpg

Малко шарено стана, но нямаше как да напасвам и цветове – целта ми беше да има по-малко отпадък. Пък и като напълних рафтовете, цветовете не се виждат :)

Прикачен файл:
40-raftove.jpg

И набързо една лавица над бъдещия тезгях:

Прикачен файл:
49-etajerka.jpg

:!: Следва :right:
Делян - специалист
И накрая – тезгяха, който май трябва да е за отделна тема, но ще покажа набързо как го направих.

И при него за плотовете използвах останали парчета ПДЧ. Затова се получи тази май неподходяща комбинация от масив и ПДЧ, но все пак става въпрос за маза и целта беше да е икономично и практично.

Започнах със сглобяването на краката:

Прикачен файл:
07-kraka.jpg

Разпорките:

Прикачен файл:
10-razporki.jpg

Страниците и дъната за чекмеджетата:

Прикачен файл:
13-vodachi.jpg

Водачите – най-обикновени телескопични, с пълно отваряне, без плавно затваряне:

Прикачен файл:
19-vodachi.jpg

За чекмеджетата използвах 16 мм голо ПДЧ – пак отпадъци от Практикер. Сложих и затварящата плоскост над чекмеджетата, която служи само да укрепи тезгяха по диагоналите, за да не се клати:

Прикачен файл:
27-chekmedjeta.jpg

:!: Следва :right:
Делян - специалист
Кантирал съм го с най-евтиния бял кант, включително и където не се вижда, за да не се раздуе от влагата.

Кантирах и лакирах и чекмеджетата – грунд и безцветен лак на Леко:

Прикачен файл:
31-lakirane.jpg

Сложих и долния плот на тезгяха. За рязането на ПДЧ-тата си купих диск за циркуляра с повече зъби и за моя учуда режеше много чисто, като за ръчен циркуляр.

Прикачен файл:
32-plot_dolen.jpg

За горен плот в началото мислех да използвам сдвоено ПДЧ с цял дебел кант, за да изглежда по масивен. В последствие размислих и реших да са два отделни плота. Горния е „официален“ – чист, равен, за фини работи. Той се маха и отдолу е „работния“ плот, на който засега слагам само менгемето (по нататък и шмиргел). Искам те да се свалят, защото плота е с размери 130/60 см и ако са стационарни ще заемат много място.

Изрязах двата плота едновременно (на два пъти), което в тази тясна маза си беше приключение:

Прикачен файл:
34-plot_goren-riazane.jpg

Вижда се на снимката допълнителното парче за долния „работния“ плот, което се наложи да използвам, защото нямах налично ПДЧ с подходящия размер.
Използвах шипови гайки за захващане на менгемето:

Прикачен файл:
39-mengeme.jpg

И менгемето – абсолютен китаец, но на този етап за дребни работи става. Най-удобно е, че е въртящо и може да си го нагаждаш както си искаш:

Прикачен файл:
43-mengeme.jpg

:!: Следва :right:

Тема "Проект "Маза - работилница": реализиран (снимки)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: