Най - вълнуващия въпрос зимно време.
data - специалист
Та идеята - писна ми да купувам дърва за печката в гаража . Та така и си горя слънчоглед в котела , идеята е да си преправя печката в пелетна . Горелката ретортна с чаша , шнекче с бункер , циклично реле и някакво вентилаторче за въздух и според мен ще се получи . Естествено ще трябва на око да се нагласят дозите и циклите ама за толкоз пари толкоз . Иде и предложения ? :)
Гледам я цял ден тая тема, гледам и интерес има....
Понеже няма развитие, по същество, ще си позволя да предложа "Гравитачна пелетна горелка" самоделка.
Има една стара тема тук, а също и много информация за Пелeтрон, включително размери и чертежи.
Ако се внасяше, бих си я купил, понеже никакъв ме няма в заваряването.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб фев 09, 2019 5:03 am, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
Аз също се записвам за тази тема, силне ме интересува горелка за Прити камина :)
Тоест, навит съм да си направя такава, но да гори и слънчогледови люспи.
data - специалист
Та идеята е отопление на гараж или работилница на слънчогледов пелет . Някаква печка , ретортна горелка тип чаша , шнекче управлявано от циклично реле и вентилаторче за въздух . Според мен би трябвало да работи но исках да получа мнение от форума . За сега единствения проблем за който се сещам е пепелта - трябва да има място между горелката и стената на печката за да може да изпадва надолу
lz2skt - специалист
Гравитачна от личен опит на слънчоглед няма да ти се получи....първо малко време ще гори безпроблемно на слънчоглед,второ проблем ще имаш предполагам с тягата и ще иска вент..А и пернишката печка има много вратички и нещата с тягата и гравитачната стават още по -зле...Абсолютно същият вариант на изпълнение се мъчих известно време.После пернишката печка заради тухлите загрява по -бавно...Накрая заварих от ламарина една печка само с отвор за гравитачната и същата я направих с вент по мотиви на една румънска гравитачна с вент.Мъчих я на рапични,слънчогледови ,но иска много широка кошничка и пак гори макс 30-45мин и иска да се ръчка пепелта.Сега съм почнал една с моторче,,шнек тип ретортна подобна на полските горелки.За главата профил 120/120мм ,моторче 8об/мин,и вент-още обмислям какъв -имам впа-120 ама идва много мощен и ми минават през ум разни други варианти за вент.Електрониката ще е димер за вента и циклично реле за мотор-редукторчето,запалване ръчно с малко нафта и огънче.Търси се макс.евтин и работещ модел
data - специалист
пет фев 08, 2019 10:16 pmlz2skt написа:
Гравитачна от личен опит на слънчоглед няма да ти се получи....първо малко време ще гори безпроблемно на слънчоглед,второ проблем ще имаш предполагам с тягата и ще иска вент..А и пернишката печка има много вратички и нещата с тягата и гравитачната стават още по -зле...Абсолютно същият вариант на изпълнение се мъчих известно време.После пернишката печка заради тухлите загрява по -бавно...Накрая заварих от ламарина една печка само с отвор за гравитачната и същата я направих с вент по мотиви на една румънска гравитачна с вент.Мъчих я на рапични,слънчогледови ,но иска много широка кошничка и пак гори макс 30-45мин и иска да се ръчка пепелта.Сега съм почнал една с моторче,,шнек тип ретортна подобна на полските горелки.За главата профил 120/120мм ,моторче 8об/мин,и вент-още обмислям какъв -имам впа-120 ама идва много мощен и ми минават през ум разни други варианти за вент.Електрониката ще е димер за вента и циклично реле за мотор-редукторчето,запалване ръчно с малко нафта и огънче.Търси се макс.евтин и работещ модел
Точно , по еднакъв начин мислим . Само дето явно няма много интерес към идеята което е странно за форум "направи си сам"
lz2skt - специалист
Може да се ползва стар балон от бойлер за печка .Вент гледах малки вентове за вендинг машини,но на живо не съм виждал дали стават за тази цел.Може също от хоризонтална духалка да се вземе вента и да му се направи охлювче
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб фев 09, 2019 9:47 amdata написа:

Точно , по еднакъв начин мислим . Само дето явно няма много интерес към идеята което е странно за форум "направи си сам"
Дотук сте просто ентусиасти. Ако разкарате пернишката печка от заданието ...
lz2skt - специалист
Това чудо гори 3кг на час-лично за мен е много.Напълно е възможно за 100 тина лева да се направи горелка с подръчни средства и материали,която да ползваш за 2,3 часа на ден в гаража или работилницата.Разбира се ако имаш инструменти и имаш известни умения.

Тема "Превръщане на пернишка печка е пелетна на слънчоглед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: