Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб фев 02, 2019 9:37 pmstanetzz написа:
Най-после прочетох темата, вече 200 страници.
Навсякъде се цитират дебелини на замазката по 6-8см. Едва 2-3 мнения прочетох относно това, колко натоварва плочата една такава замазка. Та тъй като става въпрос за къща на 50-ина години, тухла с плочи, но без бетонни колони, ми се иска да не натоварвам плочата с едни допълнителни 5-6 тона. Въпросът ми е, ще има ли някакъв проблем от якостна гледна точка, ако замазката се направи с дебелина 2,5-3см, т.е дебелината на тръбата 16мм, плюс 1-1,5см отгоре? Наясно съм, че губя от акумулиращите свойства, както и вероятно топлината ще е на ивици, което ще компенсирам с малко по-нагъсто полагане. В стаите планирам и поставянето на водни конвектори за допълващо отопление/ бързо затопляне и охлаждане. Всичко това ще се затопля от налична термопомпа въздух/вода.
Друг вариант, който ми хареса, е издълбаване в XPS-a на канал с фреза, и полагането на тръбата в него, а отгоре- ламинат.
Rehau имат нова технология за тънка замазка - целият детайл над изолацията е 23мм, без настилката разбира се
6osi6 - майстор
нед фев 03, 2019 8:53 amfilmatoplo написа:
... не се поставя изолационна подложка под него .
Няма. Всичките са от долу са от МДФ.
Подложката се слага за изравняване и защото след време се отронват камъчета от замазката и като стъпиш отгоре скърцат. Може да я запечаташ с полимерна боя или нещо друго, но е скъпо.
Rhnbkr - специалист
съб фев 02, 2019 9:37 pmstanetzz написа:
Друг вариант, който ми хареса, е издълбаване в XPS-a на канал с фреза, и полагането на тръбата в него, а отгоре- ламинат.
Има ли някъде стъпка по стъпка как се прави това.
Мисля на пролет да го правя това упражнение - издълбаване на канали в EPS 30/40мм с оберфреза и глава 18мм (купих ги наскоро), огъване на алуминиеви плаки, които се ползват за кошери, или друг вид ламарина (ще трябва да зглобя преса за тази цел).
Какво ще стане ако под ламината няма подложка? Какво да очаквам да се случи ако положа ламината направо върху алуминиевите плаки?

Прикачен файл

2-3-2019 2-04-22 PM.png
2-3-2019 2-04-22 PM.png (32.09 KиБ) Видяна 2521 пъти
шоп - майстор
нед фев 03, 2019 4:07 pmRhnbkr написа:

Има ли някъде стъпка по стъпка как се прави това.
Има го, писал съм доста из тези 200 страници.
доста пъти съм споделял инфо, но допълнително инфо може да се намери във форумхаусе.ру
Относно подложката...сложи си една 2мм подложка под ламината.
Успехи!

Прикачен файл

пластины готовые.JPG

Прикачен файл

пластины2.png
пластины2.png (45.5 KиБ) Видяна 2507 пъти

Прикачен файл

пластина SagaTherm.jpg
пластина SagaTherm.jpg (106.43 KиБ) Видяна 2507 пъти

Прикачен файл

IMG_20170224_125722.jpg
IMG_20170224_125722.jpg (115.81 KиБ) Видяна 2507 пъти

Прикачен файл

IMG_0206.JPG
IMG_0206.JPG (82.19 KиБ) Видяна 2507 пъти
hammerhead - помощник
Има и готови ретрофит системи. Повечето производители предлагат готова изолация с показаните тука пластини. Единствената особеност е по-тънката тръба. Ако се ползва фирмения софтуер за оразмеряване предполагам резултата ще е гарантиран.
nikolay_1 - специалист
Здравейте,
Търся варианти да захващам тръба с алуминиева вложка за бетона върху XPS 2 см на температури 0-5 градуса :)

Ето една от възможностите :

Някой да знае откъде може да се намери тази скоба



http://www.ingfixations.fr

Явно са френски...
buh - напреднал
Здравейте,
предстои ми изграждане на водно подово + конвектори (6 бр.) за допълване при нужда на отоплението и охлаждане.
Къщата ми е на един етаж, с три вътрешни нива:
- първо ниво - кота нула
- второ ниво - +55см.
- трето ниво - + 110см.
Кръговите са общо осем - 3 на първо ниво; 3 на втори ниво и 2 на трето ниво.
Термопомпа въздух - вода GREE 16 kw., вътрешно тяло поставено в помещение под ниво 1 (кота 0)

Най - доброто място за поставяне на колекторната група е на ниво 1(кота 0).

Въпроса са ми е, ще е проблем ли, ако колекторната група е поставена на височина 150 см. от пода в ниво 1(кота 0)?
Единствено което срещам, че колектора трябва да е на мин. ~ 30 см. над нивото на подовото за постигане на добро обезвъздушава не на системата.
syncho - майстор
Ако пуснеш тръбите до пода, за да стигнеш до трето ниво, ще имаш проблеми. Трябва всички тръби за трето ниво да ти вървят в стената примерно, но да не падат под нивото на третото ниво. Същото важи и за второто ниво. Да знаеш, че такова нещо изобщо не е лесно за изпълнение. По-добрият вариант е да си сложиш колекторната кутия на третото ниво и от там да сваляш надолу или просто да сложиш по една кутия на етаж. Все пак ще ти е нискотемпературно и няма да имаш необходимост от смесители, за да намаляш температурата.
filmatoplo - майстор
Какъв е проблема да се направи както трябва .
alex1989 - помощник
Здравейте колеги ! Нека продължим темата , която въобще не е изчерпана и не става ясно как се правят нещата . От изписаното до момента се разбира какви тръби , и каква настилка с каква изолация трябва да се използват . Нека продължим темата . Аз искам да си направя водно подово отопление . Въпросите са :
1- какви точно колектори трябват и от къде се купуват ( в Практикер нямат )
2- как се обезвъздушава системата ( при положение , че не се работи на денивелация и котела е в мазата , а трябва да се отоплява 1-ви етаж
3- каква точно помпа трябва да се вземе и за колко кръга е достатъчна
4-ако се птави буферен съд за включване на радиатори колко трябва да е голям за да не се губи от ефективност
Нека кажа и аз какво знам , температурата на водата в тръбите трябва да не надвишава 40 градуса , и то не защото ще ни е горещо , а защото просто по-високи температури ще напукат пода , било то от ламинат или плочки , като първо ще се напука замазката .
Надявам се да отворим наново въпроса за подовото отопление , като по този начим си помогнем един на друг !

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: