Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
1115 - специалист
Всеки си прави термопомпа и понеже ми е мерак от години, модерно е, а пък и му дойде времето та реших и аз да действам.
Скоро ще трябва да си правя отопление на къщата и тази ще е за тестове и трупане на опит.
Заданието е да се смени 8KW електрическо котле вързано към водно подово на една вила. Ползва се само за отопление, както вероятно става ясно.

Имам много въпроси, които ме интересуват. Форумът е станал море от информация в което е сложно да се оправи човек и затова ще питам тук, па макар и да са смешни въпросите ми и от тях да лъха некомпетентност.

Много ми се ще компресора (който още вероятно нямам) да се управлява от инвертор. Освен това четох, че с използването на електроннен терморегулиращ вентил се постига по-прецизна работа на машината и ми се ще по тази причина да си сложа такова чудо. Понеже идеята е да се загрява и бойлер за БГВ, но термопомпата ще се ползва само за отопление не е ли добър избор фреон R 134a? Това са първите въпроси, които ми изникват в главата.
fox_vt - майстор
С фреон 134а мисля че са двустъпални помпи ,първо стъпало с 410а и Т до 55 гр,и второ стъпало с 134а до 80-85 гр. Незнам дали има инвертори с такъв фреон. Друго нещо че такива високи Т са абсолютно излишни. По добре загрявай 500 литра до 45-50 гр отколкото 200-300 до 65-70 гр. А фреон 134а не е добър при работа в студ а щом е само за отопление ще има основно студ. Но някой по вещ да си каже мнението.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб фев 09, 2019 10:46 pm1115 написа:
Всеки си прави термопомпа и понеже ми е мерак от години, модерно е, а пък и му дойде времето та реших и аз да действам.
Скоро ще трябва да си правя отопление на къщата и тази ще е за тестове и трупане на опит.
Заданието е да се смени 8KW електрическо котле вързано към водно подово на една вила. Ползва се само за отопление, както вероятно става ясно.

Имам много въпроси, които ме интересуват. Форумът е станал море от информация в което е сложно да се оправи човек и затова ще питам тук, па макар и да са смешни въпросите ми и от тях да лъха некомпетентност.

Много ми се ще компресора (който още вероятно нямам) да се управлява от инвертор. Освен това четох, че с използването на електроннен терморегулиращ вентил се постига по-прецизна работа на машината и ми се ще по тази причина да си сложа такова чудо. Понеже идеята е да се загрява и бойлер за БГВ, но термопомпата ще се ползва само за отопление не е ли добър избор фреон R 134a? Това са първите въпроси, които ми изникват в главата.
1. Защо не ползваш готово външно тяло?
2. Как ще подгряваш бойлера - на отделен кръг, или като радиатор (май втория вариант)?
3. Какво управление смяташ да ползваш?
4. Сигурен ли си, че си струва подгряването на бойлера? Щото усложнява нещата.
1115 - специалист
нед фев 10, 2019 12:00 amfox_vt написа:
С фреон 134а мисля че са двустъпални помпи ,първо стъпало с 410а и Т до 55 гр,и второ стъпало с 134а до 80-85 гр. Незнам дали има инвертори с такъв фреон. Друго нещо че такива високи Т са абсолютно излишни. По добре загрявай 500 литра до 45-50 гр отколкото 200-300 до 65-70 гр. А фреон 134а не е добър при работа в студ а щом е само за отопление ще има основно студ. Но някой по вещ да си каже мнението.
Много си прав - 134 му е висока температурата на кипене и при ниски околни температури ще е проблем.
нед фев 10, 2019 12:18 amLazarGanev написа:
....
1. Защо не ползваш готово външно тяло?
2. Как ще подгряваш бойлера - на отделен кръг, или като радиатор (май втория вариант)?
3. Какво управление смяташ да ползваш?
4. Сигурен ли си, че си струва подгряването на бойлера? Щото усложнява нещата.
1. Ами ще ми се управлението да е за цялата система, а не да комбинирам с оригиналното на външното инверторно тяло и даже нямам идея ще бъде ли възможно.
2, 4. Чудя се - ако направя един буферен съд със серпентина за подовото, серпентина за проточен бойлер, серпентина за соларна система и това чудо го грее термопомпата, няма ли да е удачно?
3. Управлението - имам някакви контролери, които съм събирал с годините и почти съм сигурен, че ще свършат работа.

От друга страна като се замисля , за какво ми е инверторно управление (освен да си начеша крастата) ако ползвам описаният буферен съд? Единсвен плюс виждам в постоянното поддържане на конкретна температура в буфера при този вариант.
Една он/оф система няма ли да е добър избор?
andy_forresite - майстор
Абе, ще си правиш буферен съд сега. 500 литра за нискотемпературно отопление е фъфляк работа. Шопа има 11 тона вОда буфери на неговата машина. На това му се вика Буфер. А 500 литра какво да буферират :? 2-3 kwh някъде. Разбирам да имаш такъв съд да мислиш за по-евтина сглобка, ама ти нямаш. Дето ще трошиш лееф да купуваш съд, да бъркаш в него за навиване на серпентина, да го свързваш с тръби и фитинги и да ти заема място, по-добре насочи паричките в инверторна.
1115 - специалист
Абе Анди,
кой казва за буфер 500л мисля да е 1000...2000л, а Шоп е на светлинни години пред мен и няма как да го стигна. 11тона буфер няма къде да го дяна.
LazarGanev - "Велик майстор"
Моето мнение е същото - не ти трябва буферен съд - подовата замазка си е достатъчен буфер, вземи едно инверторно външно тяло с оригиналното управление. Проблемът е, че няма сет за бойлера. Решението за бойлера - или солар (не разбрах дали имаш или планираш), или отделен термопомпен бойлер за 1500-1800лв или си готов с проста и сигурна система.
1115 - специалист
Значи идеята е да си направя. Готови тела дал Бог.
Буфера ми се ще да е нещо като Латентото без латентен материал, защото още не съм измислил какъв.
Много ми се ще да ползвам проточен бойлер чрез серпентина в буфера за да мога да помагам със солар и камина. Идеята е всяка калория топлина да бъде уловена. Сега вярно топлозагубите на буфера може да надхвърлят ползите от това решение.
Имам бая чарколак и ми се ще да го вложа, че го събирам с години за този момент.

А иначе казано - много неща планирам и имам(нищо завършрно), но след някой и друг месец започвам окончателните монтажи.
1115 - специалист
Лазаре, глупава ли е идеята с буфера?

По-късно ще снимам какво имам като материали.
Тамън корифеите ако имат желание ще кажат какво управление да ползвам.
Ако може и някой да даде идея също не бих се обидил.

Тема "Самоделна инверторна термопомпа въздух вода." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: