• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Трябва да има и възвратни клапи, за да не се получава ефект на комин и вътрешна циркулация при спокойно състояние.

Ето каква е идеята - тръби с леки възвратни клапи:

Прикачен файл:
StratifiedPipe3.JPG
StratifiedPipe3.JPG (35.61 KиБ) Видяна 1763 пъти

И как действа при оцветена вода, която е с междинна температура:
Прикачен файл:
StratifiedPipe2.JPG
StratifiedPipe2.JPG (17.1 KиБ) Видяна 1763 пъти



Най отгоре има отворена Т-тка:
Прикачен файл:
StratifiedPipe1.JPG
StratifiedPipe1.JPG (65.19 KиБ) Видяна 1763 пъти

Има и други модели.
Hursa - майстор
Evgeniy написа:
В старата схема дето Шоп беше дал на къща с 11 тона буфер го видях за първи път.
Не намерих схемата. Ако може дайте препратка.
Evgeniy написа:
Има и други модели.
Ако може и други модели. Клапите дали няма да са проблем.
Evgeniy - майстор
нед фев 10, 2019 5:38 pmHursa написа:
..
За съжаление линка на DynDNS вече не е активен, но схемата се вижда на сменящите се картинки на http://vacuum-storage.com/
Ето я свалена:
Прикачен файл:
Anlagenschema-67be85f3.jpg
Anlagenschema-67be85f3.jpg (69.15 KиБ) Видяна 1671 пъти

В ТАЗИ брошура на 5 страница има друг модел клапи. Тях по ги харесах, но нямаше как да вкарам колената в съда.
Има и изследвания с гъвкав ръкав, но някои от проучванията не ги намират за по- ефективни:

Hursa - майстор
Благодаря.
Но пак не ми се струва много добро решение с клапите. Все пак, в случая падовете в налягането е много малко, до колкото разбирам. Задействането на клапите, дори и много леки ще изискват определена разлика в наляганията.
Някак и цялата идея с тази тръба за слънчев колектор не ми се струва оптимална. Не е ли по добре, за да получим максималното от слънчевия колектор - да ползваме голям обем, загрят до ниска темпаратура - за да се съкратят загубите в колектора. Може би да има два буфера - за слънчевия колектор и за другата система. Не съм сигурен. А каква е цялата ваша схема.
Това, върху което разсъждавате, е направено отдавна.
https://burnit.bg/bg/project/%D1%85%D0% ... 8-hyg-br2/
Преди няколко години четох яко, щото не ми ражда повече главата и просто си го купих.
Писал съм го– с ръка може да се определи температурната разлика по слоевете.
Соларите са максимално ефективни при "студен" бойлер, но не по студен от 40 градуса. Инак ефективен е, ма не ми върши работа.
Evgeniy - майстор
Да, системите с 2 буфера са може би класика - ниско и високо температурен.
Но аз вече имам инсталация с един и тук целта е, когато солара дава по-висока Т от дъното и по-ниска от горе да не се предизвиква вътрешна циркулация.
Ето каква разлика между серпентини и страфикатор намерих:

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (79.2 KиБ) Видяна 1593 пъти
gnt69 - майстор
пон фев 11, 2019 10:42 pmEvgeniy написа:
Да, системите с 2 буфера са може би класика - ниско и високо температурен.
Но аз вече имам инсталация с един и тук целта е, когато солара дава по-висока Т от дъното и по-ниска от горе да не се предизвиква вътрешна циркулация.
Аз пък не разбрах каква е целта на задачата. И буфера си е моя и котела си е моя и топлото произведено от котела е във моя буфер и топлото от слънчевите панели е във бойлера. Ако се предизвиква циркулация ще се запали котела по рано но ще има да топли и по малко и по бързо ще изгасне. Ако съответно се изцеди буфера повече после котела ще изгори повече за да на го затопли докато достигне температура за изгасяне. :partyman:
Evgeniy - майстор
По принцип си прав, но ако в радиаторите отива по-ниска температура, моят контролер ще запали котела, тъй като и горе в буфера е по-ниска температурата (двете необходими условия). Ако е по-добро расзслояването, може и да не се запали котела, а на другия слънчев ден да навакса.

От друга страна, аз управлявам скоростта на помпата и температурната разлика между дъното и входящата тръба е почти константна, което май наистина обезсмисля разслояването.
gnt69 - майстор
пон фев 11, 2019 11:25 pmEvgeniy написа:
По принцип си прав, но ако в радиаторите отива по-ниска температура, моят контролер ще запали котела, тъй като и горе в буфера е по-ниска температурата (двете необходими условия). Ако е по-добро расзслояването, може и да не се запали котела, а на другия слънчев ден да навакса.

От друга страна, аз управлявам скоростта на помпата и температурната разлика между дъното и входящата тръба е почти константна, което май наистина обезсмисля разслояването.
Е при теб е висш пилотаж, продължавай в същия дух. Иначе чета с огромен интерес и някой ден ако направя нова къща ще приложа наученото. =D>
Evgeniy - майстор
пон фев 11, 2019 9:02 pmHursa написа:
Задействането на клапите, дори и много леки ще изискват определена разлика в наляганията.
...
А каква е цялата ваша схема.
Ами термосифонирането е голяма сила. Когато пъхах тръбата, първо отварях клапите за да се напълни и дори напълно потопена и отворена отгоре, се опитваше да изплува нагоре, все едно има някакъв въздух.
Даже се опасявам, че ги направих прекалено леки и се отварят всичките по малко, защото ето какво се получи при частично загрят буфер:
Прикачен файл:
10.02.18_solar.JPG
10.02.18_solar.JPG (27.68 KиБ) Видяна 1539 пъти


До определена температура, горната част на буфера не се влияе, но в един момент долната става все по-висока от горната и достига 5 градуса разлика. Всъщност горната не е съвсем горна, а на около 30-40 см по-надолу.

Цялата схема ще я добавя, но малко по-късно.
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: