• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
pavlina_gg - напреднал
съб фев 09, 2019 9:29 pmhammerhead написа:
Едноконтурния осигурява по-голям дебит на топла вода през бойлера, но има топлозагуби. Двуконтурния няма подобни загуби но дебита е ограничен от максималната мощност. Тоест ако искаш комфорт - едноконтурен, ефективност - двуконтурен.
Тоест при едноконтурния струята на водата е достатъчно силна и топла, но се изхабява повече вода? А при двуконтурния температурата на топлата вода зависи от това колко силно е пусната струята - колкото по-силна, толкова по-малко топла и съответно се изразходва по-малко количество, ако човек иска достатъчно топла вода? Правилно ли разбирам? :?
Здравейте,
да не отварям нова тема. Става дума за нова къща, газифицирана. Спрял съм на котел Бош, двуконтурен. Въпросът е, че искам да сложа и соларни панели на покрива за топла вода, както и да подпомагат отоплението през зимата. Някой запознат ли е как се случва това при система с газов бойлер?

Благодаря!
Mascar - специалист
пон фев 11, 2019 12:48 pmdeyada написа:
Това, че водата се затопля на проточен принцип ме притеснява. Достига ли тя със сигурност необходимата температура за битови нужди? И когато ползвам битова топла вода, спира ли се топлоподаването към отоплителната система? :?
Технологията е разработена съобразно нуждите на потребителите, така че ако питаш дали ще тече студена вода, когато трябва да тече топла - не, няма такава опасност. Вече количеството вода е друга тема - именно затова трябва да се съобрази типа котел, мощността му и всички особености на жилището, които обсъждаме тук. [-(
deyada - напреднал
пон фев 11, 2019 5:44 pmMascar написа:
пон фев 11, 2019 12:48 pmdeyada написа:
Това, че водата се затопля на проточен принцип ме притеснява. Достига ли тя със сигурност необходимата температура за битови нужди? И когато ползвам битова топла вода, спира ли се топлоподаването към отоплителната система? :?
Технологията е разработена съобразно нуждите на потребителите, така че ако питаш дали ще тече студена вода, когато трябва да тече топла - не, няма такава опасност. Вече количеството вода е друга тема - именно затова трябва да се съобрази типа котел, мощността му и всички особености на жилището, които обсъждаме тук. [-(
За теб разбрахме - ти си привърженик на мощните уреди, независимо от цената. :-D Да се върнем обаче на другия ми въпрос - има ли опция топлоподаването към радиаторите да се спре примерно, когато се ползва топла вода за битови нужди? #-o
hammerhead - помощник
Здравей,

Всички котли работят или за отопление или за топла вода. (поне битовите, които обсъждаме). Тоест като искаш топла вода на проточен принцип или да загрееш бойлера, котела превключва на топла вода и спира отоплението. Разчита се че то е много инертно и няма да усетиш осезаема промяна, освен ако не черпиш вода с часове без да спираш :)
zhh - напреднал
Определено след всички тези препоръки се насочвам към двуконтурен котел, искам обаче да попитам някой може ли да ми обясни какво представялва автоматичното адаптиране към необходимата мощност, което притежава модел 2300? Т.е по същество до колко важно е това негово предимство пред останалите модели, които обсъждаме? :roll:
deyada - напреднал
пон фев 11, 2019 8:27 pmhammerhead написа:
Здравей,

Всички котли работят или за отопление или за топла вода. (поне битовите, които обсъждаме). Тоест като искаш топла вода на проточен принцип или да загрееш бойлера, котела превключва на топла вода и спира отоплението. Разчита се че то е много инертно и няма да усетиш осезаема промяна, освен ако не черпиш вода с часове без да спираш :)
Това означава ли, че колкото по-мощен котел си избера, толкова по-малко ще се усеща спирането на отоплителната система, когато ползвам топла вода за битови нужди?
Mascar - специалист
вт фев 12, 2019 11:47 amdeyada написа:
пон фев 11, 2019 8:27 pmhammerhead написа:
Здравей,

Всички котли работят или за отопление или за топла вода. (поне битовите, които обсъждаме). Тоест като искаш топла вода на проточен принцип или да загрееш бойлера, котела превключва на топла вода и спира отоплението. Разчита се че то е много инертно и няма да усетиш осезаема промяна, освен ако не черпиш вода с часове без да спираш :)
Това означава ли, че колкото по-мощен котел си избера, толкова по-малко ще се усеща спирането на отоплителната система, когато ползвам топла вода за битови нужди?
Не. [-X Означава просто, че ще имаш по-голяма мощност за отопление или битова топла вода. Това, че котелът ще ти е с по-голяма мощност, не означава, че ще я разпредели равномерно между отоплението и топлата вода. Както hammerhead ти обясни, принципът на работа на уреда не е такъв.
Amt93 - помощник
Здравейте. Аз съм с парно, но се оглеждам за алтернативи от доста време и газификацията е една от тях. Ако правилно разбирам, щом приоритета ми е да имам достатъчно топла вода, по-добре да сложа едноконтурен котел. Ако някой тук има такъв ще се радвам да ми каже - колко по-скъпо излиза този вариант спрямо поставянето на двуконтурен? :? Засега само се ориентирам за грубата сметка на начинанието с газификацията, не държа да ми давате точни цени до стотинка. :-D :-D :-D
vili - напреднал
пон фев 11, 2019 2:47 pmpavlina_gg написа:
съб фев 09, 2019 9:29 pmhammerhead написа:
Едноконтурния осигурява по-голям дебит на топла вода през бойлера, но има топлозагуби. Двуконтурния няма подобни загуби но дебита е ограничен от максималната мощност. Тоест ако искаш комфорт - едноконтурен, ефективност - двуконтурен.
Тоест при едноконтурния струята на водата е достатъчно силна и топла, но се изхабява повече вода? А при двуконтурния температурата на топлата вода зависи от това колко силно е пусната струята - колкото по-силна, толкова по-малко топла и съответно се изразходва по-малко количество, ако човек иска достатъчно топла вода? Правилно ли разбирам? :?
Аз лично нищо не разбрах от тоя въпрос. :shock: По принцип обсъждаме тук разхода на газ, разхода на вода си е отделна драма, която не касае пряко газовите котли. Пробвай да преформулираш. :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Избор на газов котел Bosch" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: