Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Домашен немайстор - специалист
Здравейте. При зидане на преградна стена от газобетон обикновено се оставя фуга в горната част на стената, като целта, доколкото знам, е да се обере евентуално слягане на плочата. Ако обаче не става въпрос за ново строителство, а за панелен блок на 40 години, необходимо ли е да се оставя такава фуга, или може стената да се иззида плътно от пода до тавана? Целта на упражнението е стената да стане по-здрава, като се увеличи контактната ѝ площ с носещата конструкция.
kozl - майстор
"Неносещ зид от газобетон без фуга в горния край - допустимо ли е?"
Това в заглавието е недопустимо.
Ако зида е преграден, а не е носещ и няма фуга - най вероятно ще се спука от провисване на горните елементи.
А газобетона и без натоварване се пука, така че считам, че за неносещ, преграден зид е допустимо да се спука :roll:
Домашен немайстор - специалист
вт фев 05, 2019 3:50 pmkozl написа:
"Неносещ зид от газобетон без фуга в горния край - допустимо ли е?"
Това в заглавието е недопустимо.
Ако зида е преграден, а не е носещ и няма фуга - най вероятно ще се спука от провисване на горните елементи.
А газобетона и без натоварване се пука, така че считам, че за неносещ, преграден зид е допустимо да се спука :roll:
Благодаря за включването!

Разбирам, значи дори и след 40 години е възможно провисване/слягане на плочата. Това ме интересуваше, значи ще трябва да оставя фуга.
шоп - майстор
Каква дискусия!

Може ли да попитам колко см е газобетона? С каква плътност е?

Питам, защото има газобетон, който е за носещи стени :idea: :-)
Домашен немайстор - специалист
вт фев 05, 2019 4:44 pmшоп написа:
Каква дискусия!

Може ли да попитам колко см е газобетона? С каква плътност е?

Питам, защото има газобетон, който е за носещи стени :idea: :-)
Така е, с газобетон могат да се правят носещи стени, но в случая е избран такъв с дебелина 12.5 см. с "класическата" плътност 440 кг/м3, тъй като става въпрос просто за преградна стена. Есенцията на въпроса ми беше дали плочата може да провисне 40 години след отливането си. Доколкото разбрах, може, затова просто ще оставя стандартната 2-сантиметрова фуга над зида и готово. :)
шоп - майстор
Благодаря, за уточнението. Едно е зид от газобетон с плътност 700кг/м3 и друго с 350 или 440 кг.м3
Ширината също е важна, защото всеки зид има носеща способност обикновенно дадена в кг/см2


Аз съм противник на стени, които са уплътнение с поиуретанова пяна. Има стени само към тавана уплътнени така, но има и към други стени :x

То разбирам, че са преградни и може би допълнително строени. Без проект.
При едно леко земетресение една такава стена може да убие хора. Липсата на "зидарско" застъпване е основен фактор.

Който си мисли, че плоча на 40 години с предполагаема дължина над преградната стена 4 м ще провисне 2 см в средата....много се лъже.
Това да не е локум?

Така или иначе преградна стена не можете да я уплътните на 100% към плочата. Това става само когато плочата се излива директно върху стената.

Та дали ще подлагате весници, чувалчета от цимент, пяна или строителен разтвор, никога не можете да уплътните допълнителната стена. Демек пукнатини в възможно да има, не зашото провисва плочата, а защото има кръпка:-)
Домашен немайстор - специалист
вт фев 05, 2019 5:35 pmшоп написа:
Благодаря, за уточнението. Едно е зид от газобетон с плътност 700кг/м3 и друго с 350 или 440 кг.м3
Ширината също е важна, защото всеки зид има носеща способност обикновенно дадена в кг/см2


Аз съм противник на стени, които са уплътнение с поиуретанова пяна. Има стени само към тавана уплътнени така, но има и към други стени :x

То разбирам, че са преградни и може би допълнително строени. Без проект.
При едно леко земетресение една такава стена може да убие хора. Липсата на "зидарско" застъпване е основен фактор.

Който си мисли, че плоча на 40 години с предполагаема дължина над преградната стена 4 м ще провисне 2 см в средата....много се лъже.
Това да не е локум?

Така или иначе преградна стена не можете да я уплътните на 100% към плочата. Това става само когато плочата се излива директно върху стената.

Та дали ще подлагате весници, чувалчета от цимент, пяна или строителен разтвор, никога не можете да уплътните допълнителната стена. Демек пукнатини в възможно да има, не зашото провисва плочата, а защото има кръпка:-)
Малко се обърках. Значи според Вас е допустимо да се зазида стената до тавана без да се остави фуга?

С фуга или без обаче, възнамерявам да закрепя преградната за носещата стена, както препоръчват от Итонг, само че през три реда. Все още не съм сигурен дали за тази цел да използвам пръчки арматура или ъглова планка, закрепена за бетона с дюбели и за газобетона с пирони за газобетон. Виждал съм от Итонг да използват и двата подхода, предполагам, че няма особено значение кой ще избера.
muhala - майстор
Зидай плътно до тавана, шпакловай новата стена с гипсово лепило, мрежа и пак лепило. Няма да мръдне гаранция.
Аз така намалих отвора на един портал с 60см. Зидах върху паркет. През ред хванах с планка към съществуващата стена. После шпакловане с гипсово лепило и мрежа. Ами няма. Никакви пукнатини вече 3 години.
От задната страна я измазах с ротбанд, защото имах 2см разлика със съществуващата.
Домашен немайстор - специалист
Добре, ще зидам смело и ще стискам палци да не се напука. Благодаря на всички, които се включиха в темата.

Тема "Неносещ зид от газобетон без фуга в горния край - допустимо ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: