Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
валкиса - специалист
407 го дават заместител на 22 .
шоп - майстор
Хм..
стана интересно.
@валкиса предлага 407, който е с цена 23,9 лв/кг
https://www.olx.bg/ad/freon-r410a-r407c ... e;promoted

@Ahmakov предлага R422D с цена 35,9 лв/кг
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=3094

Горните линкове са прмерни и не претендирам за точност. Може да се намери и по- скъпо и по-евтино.

За любителско ползване не е проблем +-10 лв за килограм. Нали машината ще се зареди с 1-2-3 кг:-)
За мен е интересно обаче ако някой може да каже плюсовете и минусите на двата вида хладогенти..
Ahmakov - специалист
Каква е цената на R407С в Apogee99?
R422D е директен заместител, т.е. само зареждаш...
Boyan - специалист
Ще ви нахвърлям фактите, а вие сте достатъчно интелигентни, да си направите заключенията.
1.При замяна на R22 с R422D се запазва добър маслен транспорт.
2.КОП-а при замяна на R22 с R422D се занижава чувствително .

Тоест след " само зареждаш ", следва работа със доста по-нисък КОП.

На някой, ако му е интересно, прилагам линк към едно от сериозните изследвания по темата:
https://www.researchgate.net/figure/Com ... _259864883
Прикачен файл:
КОП R22 , R422D.jpg
КОП R22 , R422D.jpg (105.74 KиБ) Видяна 2613 пъти
a_stoev - майстор
Като спомена изследвания имаше едни за ефективността на разните пропан, бутан /с и без изо/, смеси с етилен и т.н. дето бият и R22 по COP, ама пуста взривоопасност...
s_s1 - специалист
При замяна на R22 с R407С четох, че се подменя маслото. Как става това, промива ли се компресора, с какво масло се зарежда и какво е положението с КОП-а?
шоп - майстор
Точно така, Фреон 22 и 407 работят с различни видове масла.
R22 работи с минерално, а R407C работи само със синтетично. Последното е силно хидроскопично и трябва да се пази от влага.

И обратното. Фреон 22 може да работи с по-скъпото и претеньиозно от към влага синтетично масло.

И на мен ми е интересно как става самата смяна на маслото и дали се промива. Аз досега съм източвал един компресор като го завъртях с отрязаните тръбички надолу. Всичко изтече, но със сигурност има и по-интелигентни начини:-)
xzaqwe - напреднал
Да. Купих 4 л. минерално масло за да сипя 800 грама та ще ме е яд да режа на ново.И сега трябва да търся 22 или 422 .Даже не знам може ли към 22 да се досипва 422 .Обещаха ми едни приятели 22 за доливане, но за сега изчаквам .Иначе по препоръки на Боян смяната се извърши като компресора преседя едно денонощие обърнат на долу .
валкиса - специалист
Не всичко което се пише е точно така,зареждал съм машини на 22 с 407 без ретрофит и няма проблеми за компресора.Друг е въпроса работата се влошава с 407 през зимата това е лично мнение.Това при машини въздух въздух, при чилърите може и да работи коректно.

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: