Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
ДТЗ-то не спасява във всички случаи, както и тока не убива винаги, но лично аз съм се закачвал яко за фазата в един измъкнат от конзолата димер за лампа, както бях излязъл мокър от банята и държах дръжката на вратата.. Нямаше да се откача лесно, ако не бях извикал, понеже мускулите се схващат и няколко секунди ме държа.. Виждах звезди посред бял ден, буквално. Така, че глупости или не, тоя номер не ща да го пробвам пак.. :!: :idea:
iliya_i - майстор
пон фев 18, 2019 8:18 pmnikolov333 написа:
ДТЗ-то не спасява във всички случаи, както и тока не убива винаги, но лично аз съм се закачвал яко за фазата в един измъкнат от конзолата димер за лампа, както бях излязъл мокър от банята и държах дръжката на вратата.. Нямаше да се откача лесно, ако не бях извикал, понеже мускулите се схващат и няколко секунди ме държа.. Виждах звезди посред бял ден, буквално. Така, че глупости или не, тоя номер не ща да го пробвам пак.. :!: :idea:
Именно. ДТЗ е за такива случаи. А като се монтират ключове и контакти си има елементарна техника на безопасност, като гумени подметки, изолационни килимче, дървено столче, проверка преди пипане и т.н. Защото не винаги между теб и фазата има ДТЗ. Например при работа в табло.
tsv_vatev - напреднал
пет фев 15, 2019 12:36 amnikolov333 написа:
За този пост а и за няколко други, мисля че няма смисъл да се четат, камо ли да се коментират, но лошото е, че има и такива объркващи мнения. За съжаление по форумите е така.. В заключение, ще обобщя.. Задължително си пусни трети защитен проводник до РЕN шината в главното табло, ако имаш такава възможност със сечение равно или поне един размер по-голямо от захранващите до апартамента ти. Смяната на захранващите ти кабели ако живееш на първи етаж и си с предпазител 40А в електромерното или у вас реално няма никакъв смисъл, но и не пречи, макар че аз не виждам причина да се прави в случая. ДТЗ може да се монтира и на двужилните кръгове с контакти, макар че не е правилно според прочутата наредба.. :wink: :-D
Здравейте,
Ако реша да сменям захранващите кабели от апартаментното до електромерното табло как се процедира с ЧЕЗ?
Купувам си кабел, прекарвам го през канал до електромерното табло и подавам молба за връзване?
Също да попитам как е подобре: 1.Да купя 3Х10мм2 / такъв кабел сигурно има голям външен диаметър-не зная дали ще успея да го прекарам в 1 канал/
2.Да купя 2Х10мм2 , които да прекарам в 1 канал и 10мм2 заземителен кабел , който да прекарам ако има свободно място в друг канал?
Благодаря предварително
valentino76bs - майстор
Защо искаш да го сменяш?
tsv_vatev - напреднал
вт фев 19, 2019 8:58 amvalentino76bs написа:
Защо искаш да го сменяш?
Старо строителство, на 3-ти етаж, двупроводно захранване-Ще пускам трети заземителен кабел, но съветите са и да пусна нови захранващи с по-високо сечение.
valentino76bs - майстор
вт фев 19, 2019 11:13 amtsv_vatev написа:
вт фев 19, 2019 8:58 amvalentino76bs написа:
Защо искаш да го сменяш?
Старо строителство, на 3-ти етаж, двупроводно захранване-Ще пускам трети заземителен кабел, но съветите са и да пусна нови захранващи с по-високо сечение.
Стария колко квадрата е? Някакъв проблем ли има?По принцип за да смениш кабела според ситуацията естествено може да се окаже и трудна и лесна задача.Правилото е следното отиваш и си подаваш молба плащаш най малкото за отваряне и те ще го свържат.Е може и никой да не извикаш ама тва все едно не съм го казал!
nikolov333 - майстор
Ще се само цитирам пак, за да не обяснявам по два пъти..
"Смяната на захранващите ти кабели ако ..си с предпазител 40А в електромерното или у вас реално няма никакъв смисъл, .. и не виждам причина да се прави в случая.."
Още повече, че не се знае дали "минава"допълнително защитен през тези тръби и в момента, а и ако се свързва само той и имаш достъп до електромерното табло, това ще е "най-лесният" вариант..
kozl - майстор
пон фев 18, 2019 10:32 pmtsv_vatev написа:
Здравейте,
Ако реша да сменям захранващите кабели от апартаментното до електромерното табло как се процедира с ЧЕЗ?
Купувам си кабел, прекарвам го през канал до електромерното табло и подавам молба за връзване?
Също да попитам как е подобре: 1.Да купя 3Х10мм2 / такъв кабел сигурно има голям външен диаметър-не зная дали ще успея да го прекарам в 1 канал/
2.Да купя 2Х10мм2 , които да прекарам в 1 канал и 10мм2 заземителен кабел , който да прекарам ако има свободно място в друг канал?
Благодаря предварително
Според мен ЧЕЗ няма да се занимават с кабелите от ГРТ до ап.табло. Поне моят опит с ЧЕЗ е установил това. Може да те насочат към техните подизпълнители.
Смяната може да стане само с изтегляне на проводници ако са в тръби и ако строителя добросъвестно е положил тръбите, и има налични ревизии, защото на много места се стига до къртене в общи части, което може да се окаже бариера при прекарване на нови проводници.
И най-често като са наяве причините за къртене, а по същественото е поправката след къртенето и следва отказ от подмяна.
valentino76bs - майстор
Вярно да ,само идват да го отворят и после като си свършиш работа идват и го затварят за това взимат 30 лв евн.Един приятел скоро пуска кабел от мазето си до грт и ходи пита и естествено му се досвидяха и го направи по втория начин.
А на питащия къде му е таблото ?На етажа,на партера?
valentino76bs - майстор
Всъщност това е тема за ДТЗ нека не я разводняваме.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: