Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stef789 - помощник
Здравейте,
На това ДТЗ има ли значение къде е вход и изход, защото няма обозначение, само за нула и фаза има?

https://www.tashev-galving.com/028+ELM1421

Изображение
nikolov333 - майстор
Не, няма значение.. само нулата трябва да минава през N..
valentino76bs - майстор
Не!На мене обаче по ми харесват Дтз с ляв "L" (мьолер, легранд и ужасните елмарк) :)тея на шнайдер все ги псувам ама нали гледаме практиците все да ни е лесно :)!
П. Петков - специалист
От електрическа гледна точка няма значение, но има особености.
По принцип в изключено състояние подвижните контактни елементи не трябва да са под напрежение.
Другото е,че при ДТЗ-то тестовият бутон и товарното съпротивление трябва да са свързани след контактната система.
Така с омметър може да се установи кое е вход и кое изход, като в изключено състояние и натиснат тестови бутон се измери съпротивлението между фазата и работната нула от двете страни на апарата. Ако съпротивление отсъства, това значи, че тези клеми са входни.
nikolov333 - майстор
На комбинираните ДТЗ с АП IDPN VIGI C16 30mA , с натиснат тест бутон отчита 1,77кОм, само на долните клеми, но при включен палец на ДТЗ.. при включен предпазител отчита и от двете страни, а при изключени и двата палеца не отчита съпротивление никъде..
На моите ДТЗ-та на ЕТI си има обозначения 1 и 2, но понеже са с различни габаритни размери с предпазителите, нямах избор за захранването им, понеже искам изхода им да е на гребен..

Прикачен файл

IMG_20190220_203630.jpg
tsv_vatev - напреднал
ср фев 20, 2019 8:13 amvalentino76bs написа:
Вярно да ,само идват да го отворят и после като си свършиш работа идват и го затварят за това взимат 30 лв евн.Един приятел скоро пуска кабел от мазето си до грт и ходи пита и естествено му се досвидяха и го направи по втория начин.
А на питащия къде му е таблото ?На етажа,на партера?
Апартаментът е на III-етаж.В ГРТ има предпазител 40А.
В апартаментното табло главният предпазител също е 40А, но се оказва че захранващите кабели-фаза и нула са по 4мм2 / а мислех че са по 6мм2/.
Първично слятах да пусна само трети-заземителен кабел 6мм2/10мм2 /според съветите на специалистите от форума/ до ГРТ, но сега се замислям дали 4мм2 да сменя с 6мм2.
Забелязал съм, че когато се включи климатикът на съседите нашите лампи премигват, а при включване на нашия климатик -не.
ПС.ГРТ е чисто ново.От ЧЕЗ не са ли длъжни да поставят отделна заземителна шина, където да свържа моя заземителен кабел?

Прикачен файл

viber image 2019-02-20 , 20.00.48.jpg

Прикачен файл

viber image 2019-02-20 , 20.00.47.jpg

Прикачен файл

viber image 2019-02-20 , 20.00.43.jpg
viber image 2019-02-20 , 20.00.43.jpg (107.24 KиБ) Видяна 2293 пъти

Прикачен файл

viber image 2019-02-20 , 20.00.42.jpg
iliya_i - майстор
Тези които виждам изглеждат по-големи от 4 кв. мм.
nikolov333 - майстор
Таблото вероятно е повторно заземено.. Разгледай PEN шината, която е под свързаните сини нули на болтовете, къде отива и свързана ли е някъде..?? Върху кабелите какви са маркировките.. нямат ли надписи по тях въобще ..?

Прикачен файл

viber image 2019-02-20 , 20.00.47.jpg
tsv_vatev - напреднал
ср фев 20, 2019 10:35 pmiliya_i написа:
Тези които виждам изглеждат по-големи от 4 кв. мм.
Да така е, но малко над новото табло те са свързани към старите.Върху връзките има поставена ламарина, но не съм на място да я махна и да направя снимки.
Имам ключ само за външния капак на ГРТ.Като се отвори май може да се махне ламарината.
Ще се опитам както казва Николов да огледам PEN шината.
Когато са монтирали новото табло отвън са поставили шина / не много дебела/ в земята и която преминава вътре във входа и влиза в таблото.
Утре синът ще направи снимки и ще ги кача.
valentino76bs - майстор
ср фев 20, 2019 10:28 pmtsv_vatev написа:
ср фев 20, 2019 8:13 amvalentino76bs написа:
Вярно да ,само идват да го отворят и после като си свършиш работа идват и го затварят за това взимат 30 лв евн.Един приятел скоро пуска кабел от мазето си до грт и ходи пита и естествено му се досвидяха и го направи по втория начин.
А на питащия къде му е таблото ?На етажа,на партера?
Апартаментът е на III-етаж.В ГРТ има предпазител 40А.
В апартаментното табло главният предпазител също е 40А, но се оказва че захранващите
Щранга как върви от теб до ГРТ, има ли много чупки?Стария кабел как е положен в тръби(какви са) или... ?
Понеже този филм съм го гледал бая пъти и все е ставало къде с малки къде с големи проблеми щот като не върви някъде нали се сещаш за какво иде реч и ако се случи на комшията етажа не му е приятно да се троши после мазало и така.
Между другото се сетих за един случай обади ми се колега имал един такъв случай да отидем да го свършим и ....излиза един мангал с 3 кг "злато" по него който си пуснал трифазна партида заради май бойлери беше или нещо си...и вика искам да ми пуснете кабела ама по фасадата от вън а той на 8 последен етаж ,понеже незнам си какво ...ама ей така с вълшебна пръчка.Абе мам@ ти циганска...не се навих!

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: