Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mimitoni - специалист
С какво да уплътня резбите на фитинги от полиетилен към полиетилен (черен). Полиетилен към метал :?
radius - майстор
От пе към пе не би трябвало да има резби, има преходни муфи с различни размери.
От пе към метал съм ползвал тефлонова лента. Ако мъжкото е пластмасово, първо се награпява с клещи например, за да не се пързаля тефлона.
kozl - майстор
За имане - има. За предпочитане е да не ги ползваш.
Търси други връзки. Примерно полипропилен заварен към преход с резба и после муфа към полиетилена.
И дано налягането е по-ниско, че може да се извади муфата откъм полипролилена, че по-твърд.
Освен ако не са пуснали муфи на сглобка за ПП-ПЕ.
А може да ползваш и фланчова връзка резба-фланец и после ПЕ преход към ПЕ тръби.
Gadnyara - специалист
За какво му е изобщо да минава към полипропилен?
Pe-Pe муфи си има, изобщо не трябват резбови съединения.
Ако все пак не е обяснил коректно и има резбово съединение, тефлонова лента - отговорено е вече.

Иначе днес направих връзка на тръба PPR към фитинг за PE, също не очаквам да е много читаво, затова докарах PPR с "лепачката" до точка извън сградата и там я свързах... :wink:
speka_rs - майстор
Извинявам се, че ползвам темата на колегата.
Исках да питам някой ползвал ли е или виждали ли е да се продават фитинги за лепене на полиетилен да речем на 32 мм ?
Питам евентуално за 180 градусово коляно, което за се ползва за термопомпа Земя -Вода.
шоп - майстор
пет фев 22, 2019 2:50 pmspeka_rs написа:

Питам евентуално за 180 градусово коляно, което за се ползва за термопомпа Земя -Вода.
Добър въпрос. Със сигурност има фитинги за 180 градуса. Руснаците масово ги използват за вертикални сондажи захранващи ТП. Не съм фен на такива ТП и не съм търсил. Може и да ги има в БГ.

По-евтини са колената на 90 градуса. Руснаците пак масово ги използват, защото са още по-евтини и издържат над 10 бара налягане.

П.П.
Ако питате за какво е желязото със скобата...за него се закача тежест дълга 2-3 метра от желязо и пълна с бетон. Тегло над 50-70 кг
Инак няма как да се потопи U тръба на дълбочина 70-80 метра.

Прикачен файл

MVV_1310.JPG
шоп - майстор
ето ги и на 180 гр
Ф32

Прикачен файл

U.png
U.png (7.36 KиБ) Видяна 1591 пъти
speka_rs - майстор
Тези фитинги съм ги виждал по снимки, обаче в нашата страна не съм ги виждал.
То и аз не съм много фен на такава термопмпа, ама просто ако нямаш на нормална дълбочина вода и трябва да копаеш 50 м надолу и след това и сериозна сондажна помпа и накрая не се знам какво ще постигна. За това предпочитам да си направа земя-вода със няколко сондажа по 20 метра. Но се чудя дали да ползвам 32мм полиетилен или DN12 гъвкава неръждавейка.
шоп - майстор
пет фев 22, 2019 5:40 pmspeka_rs написа:
Но се чудя дали да ползвам 32мм полиетилен или DN12 гъвкава неръждавейка.
Задължително полиетилен!!

Неръждавейката в случая няма да има нито едно предимство. Една случайна питингова корозия ( точкова ) и всичко отива по дяволите.
speka_rs - майстор
Като неръждаема стомана не трябва ли да я пропуска корозията ?
И все пак имам такива серпентини натопени във вода от 4-5 години и нямат грижи, защо да имат проблеми в земята уплътнени със бетон покрай тях?

Тема "полиетилен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: