Мечтата на всяка домакиня
Brassmonger - специалист
Щом е в кухня и са изложени на мазнина и пари, диодите задължително да имат защитна лента с канал.
Lisko - майстор
Имам в трапезарията около 8 метра лента с диоди 3528 по 60 на метър. Захранена е някъде горе-долу по средата. Залепена на ъгъла на тавана, директно върху корнизите без никакви метални профили. И така - 5 години. Не загрява и засега не се отлепва. На местата дето взема ъгъла на стаята и потенциално може да има усилие водещо до самоотлепване съм мацнал лекинко горещ силикон. По правите участъци - нищо. Ако е за четене, би било добре повече светлина, но за трапезария няма грешка. А ти си на 60см и също не е за четене. Тоест 3528 които са по принцип слаби и не греят са ти окей. Ако сложиш 5050 пак не е суперкритично охлаждането, еле па ако изкуствено малко си занижил тока. Но там където имам 5050 не светят повече от няколко минути на едно пускане и то рядко, та не мога да гарантирам колко им се скъсява живота от липса на метал под тях.
Матова пласмаса отгоре ти сваля минимум 50% от светлината (имай предвид, че окото не е линеен приемник и на око не можеш надеждно да определиш кога едно осветление е два пъти по-силно или два пъти по-слабо). Прозрачна пласмаса може да ти свали 10% с лекота, а понякога и 20%.

Въобще моето скромно мнение е че ако слагаш нещо отгоре трябва да си напълно наясно защо го слагаш, да имаш реална причина. (а не "всички правят така"). Примерно дали пази от нещо, дали е за красота. А грозно ли стои без? Как изглежда без, кой го вижда?
zz_stefanov - майстор
Ето как съм си решил проблема с парите в зоната на аспиратора: viewtopic.php?f=16&t=57659&hilit=%D0%B0 ... 80#p870766
:)
Лентата под шкафовете е директно върху плоскостта, засенчена е с пластмасов г-образен винкел. Сянката е настроена експериментално преди окончателния монтаж.
npace - специалист
пон фев 25, 2019 12:09 amBrassmonger написа:
Щом е в кухня и са изложени на мазнина и пари, диодите задължително да имат защитна лента с канал.
+1 (даже повече)
Аз преди година накичих едни спотчета с открити крушки и Ж вече съжалява, че не сложихме нещо обло и закрито (спотчетата бяха нейна идея).
radius - майстор
ср фев 06, 2019 5:58 pmmiliad написа:
В твоя случай ползваш това :https://balkanyug.bg/bg/LED-products/LED-profile1
Мерси за линка, вчера ги посетих и взех 5050 с 60 диода, профил и 1 торба други работи. Не посмях да взема матова капачка, видя ми се доста непрозрачна.
Как не съм знаел за тази фирма, толкова мебели направих, а там определено има избор! Например скоро купих 30-40 дръжки за мебелите на ет.2 и едвам си харесах, а вчера поне 3 модела ми хванаха окото.
miliad - майстор
Днес си направих експеримент с лед лента 5050 с бяла дневна светлина. Пробвах с матирана и с прозрачна капачка. Според мен матирана капачка разсейва светлината по-добре и осветява повече.
Първата снимка е обща осветеност с ъглово разположен профил с матирана капачка. На мен ми идва твърде ярка осветеността. Снимал съм рано сутрин в сумрачно помещение.

Прикачен файл

IMG_20190420_093454.jpg

Прикачен файл

IMG_20190420_093235.jpg Матирана капачка

Прикачен файл

IMG_20190420_092820.jpg
прозрачна капачка
IMG_20190420_092820.jpg (110.44 KиБ) Видяна 1458 пъти
radius - майстор
Какво съвпадение - точно днес и аз си монтирах лентата! На първо четене ми е прекалено силна, но снимки и отзиви след няколко дни.
nikolov333 - майстор
Ако захранването ти има регулиране на напрежението, намали го на около 10.5-11.5V, за да намалиш осветеността.. Така ще са много по-разтоварени диодите и ще карат повече.. :idea:
radius - майстор
Умно! Има едно достъпно тримерче и ще го огледам, че и за деня ми е силно.

Тема "Осветление на кухн. плот с диодна лента" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: