Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ventzi48 - специалист
Здравейте. Чета много внимателно всичко което се пише за разхода на пелети и настройки на различни горелки. Въпреки това не мога да разбера защо една горелка работи най-икономично на максимална мощност? Определено количество гориво/ пелети/ изгаря с определено количество въздух и от този процес се получава определено количество топлина. Защо да не получа ефективно горене и при по-малка мощност?. Има горелки с ламбда контрол и обратна връзка чрез която се променят някои параметри от процеса на горене за постигане на икономично горене. Интересува ме кой параметър влияе най-много на доброто изгаряне- въздух, количество гориво или интервала за нова доза. Това е задача с три не известни която не е много лесна. Когато смених старото управление на GP 20 с Натурела има фабрични настройки които според мене са оринтировъчни в зависимост от дадена горелка. Успях да намаля драстично разхода на пелети / от 4 чувала на 3 / за денонощие но мисля, че може още. Знам, че Виадруса не е най-удачния котел но реших да не го сменям защото живея на село и мога да минавам на режим в зависимост от наличното гориво. Направил съм почти всички възможни подобрения за този котел за които съм споделял с Вас. Имам и ламбда наблюдение но засега постигнах добър коефициент 1.8 - 1.6 само на трета степен. Някой веднага ще каже ,че се потвърждава мнението за добро горене само на макс? Бих искал да получа такъв коефициент и на другите степени но когато го получа котела започва да почернява / намален въздух около 30% /. Постигнах разход от 1.8 кг. на час на първа степен което показва, че при 5 кв. на кг. на пелетите ми е необходима мощност от 8-10 кв. за покриване на топлинните загуби при температура в основното помещение / около 40 кв.м. / 22-23 гр. и другите стаи 20 гр. КЪДЕ БЪРКАМ???
pechkata - специалист
Неска допълних 25 кила. Това е разхода за последните 24 часа за отопляеми 50 квадрата.
Утре пристига благоверната и спирам засечките.
Е аз за 100 кв. харча около 45 кг. + 30 кв. помещението на камината(печката)- значи съм у нормата... :?
Представям си като сложа котле може би ще гътна 15 кг. ...
Спрял съм поглед на котле Бош 16 киловата - тя горелката ми е с реална мощност около 17 киловата на Прити РРВ-20 ... :?
gnt69 - майстор
ср фев 27, 2019 9:27 amТрифон П.Трифонов написа:

https://photos.app.goo.gl/dxR8hNNccURSbcki6
А защо не пробваш да намалиш температурата на която се пали. Аз съм на 44 горе да пали и на 56 долу да гаси. При гасене на 56 долу горе температурата е 73-74 градуса.
djogobg - специалист
Да споделя и аз - котел Лакал 25 кв, горелка Нани 35(преоразмерена, знам, но ми дойде по-евтино в комплект да ги купя).
За момента топля 90 квадрата, без изолация и с лек коминен ефект към неотопляем етаж - сега в големите студове навън -14.5 сутринта навън, а в спалните 18.5, в кухнята и банята 21 градуса. През деня съответно 17 в спални и 19.5 в баня и кухня(щото сме на работа и да не топлим излишно). 120 литра бойлер - 25 кг дървесни пелети А1 на денонощие. Котелът, освен от стайния термостат се пали, ако падне под 45 градуса температурата на водата. Топля радиаторите на 60 градуса, 2 градуса хистерзис, а помпата развърта на 57 градуса. Запалването ми харчи 120 грама и после пак толкова до стигане на максимална мощност, та ми излиза по-изгодно да паля и гася, отколкото да поддържа постоянна температура котелът.
чет фев 28, 2019 9:54 amventzi48 написа:
Здравейте. Чета много внимателно всичко което се пише за разхода на пелети и настройки на различни горелки. Въпреки това не мога да разбера защо една горелка работи най-икономично на максимална мощност? Определено количество гориво/ пелети/ изгаря с определено количество въздух и от този процес се получава определено количество топлина. Защо да не получа ефективно горене и при по-малка мощност?. Има горелки с ламбда контрол и обратна връзка чрез която се променят някои параметри от процеса на горене за постигане на икономично горене. Интересува ме кой параметър влияе най-много на доброто изгаряне- въздух, количество гориво или интервала за нова доза. Това е задача с три не известни която не е много лесна. Когато смених старото управление на GP 20 с Натурела има фабрични настройки които според мене са оринтировъчни в зависимост от дадена горелка. Успях да намаля драстично разхода на пелети / от 4 чувала на 3 / за денонощие но мисля, че може още. Знам, че Виадруса не е най-удачния котел но реших да не го сменям защото живея на село и мога да минавам на режим в зависимост от наличното гориво. Направил съм почти всички възможни подобрения за този котел за които съм споделял с Вас. Имам и ламбда наблюдение но засега постигнах добър коефициент 1.8 - 1.6 само на трета степен. Някой веднага ще каже ,че се потвърждава мнението за добро горене само на макс? Бих искал да получа такъв коефициент и на другите степени но когато го получа котела започва да почернява / намален въздух около 30% /. Постигнах разход от 1.8 кг. на час на първа степен което показва, че при 5 кв. на кг. на пелетите ми е необходима мощност от 8-10 кв. за покриване на топлинните загуби при температура в основното помещение / около 40 кв.м. / 22-23 гр. и другите стаи 20 гр. КЪДЕ БЪРКАМ???
Да Венци, така е. Не си ли виждал запалени гуми как пушат.
- Защо пуши черно?
- Ми непълно горене с недостатъчно кислород.
- А?!! Е как недостатъчно, като наоколо е пълно с кислород???
- Ми тъй наоколо е пълно, но в зоната на горене е малко.
В другата крайност (това 48 дали е щото си 48а или си на 48);
- Едно дърво, в печката гори ли?
- Нье.
- Е що бе, нали има гориво и достатъчно кислород?
- Има, ама кислорода е около зоната на горене, а не в нея.
При няколко цепеници, добре запълнена, но не претъпкана камера, въздуха обтича всички зони на горене и печката развива мощност.
Една голяма камера с 15-20 пелетки вътре как ще гори? Никак. Пелетки на вятъра.
Камерата е с обем като за 20 киловата и трябва да е запълнена с гориво, за да може подаваният кислород да си свърши работата. С наполовина гориво, повечето кислород си отива с вятъра.

Русе, установил съм, че моята къща иска константно подавана температура на водата, за да не усещам горещи и студени вълни (рано ми е още, а не съм минал и на другия бряг).
Бързо изстива оти нема изолация кат свят.

Преди малко, внезапно разбрах, че днес е Св. Валентин. Тая година празника бил плаващ и ми го обясниха с нещо от математика, астрология, кратни числа, бейзболна бухалка.....
Няам време да са обясняам. Ако не пиша 3 дни уведомете ФБР, ФСБ ( музикантите, че да ми пеят на опелото), ЦРУ, пресата, Кралицата, Папата.......и Светия Синод.
Стискайте палци! До скоро! (дано)!

Пееееч, не купувай Бош, а и толкова малък! Купи си новото на Грейко 20 киловата!
pechkata - специалист
Пееееч, не купувай Бош, а и толкова малък! Купи си новото на Грейко 20 киловата!
С уважения приемам намека ти ама нещо не ми се побира у представите - голяма горивна камера 100 л. у водната риза... :?
Говорих с един авер работи там - каза по добре Бош...
Видях го на живо Бош 16 вързано с Грейко горелка и 8 радиатора без вън. изолация до момента е на 10-тия чувал на 4-то пале от люспа от началото на сезона...
andy_forresite - майстор
Добре че не пишат как с камина бърнит на 29 градуса на водата в стаите е 25 градуса и зимата се изкарва с 1575 кг и 347 грама. Питах те котелокамината ти Прити в нарочно отоплявано помещение ли е, в смисъл там живее ли се и иска ли се да е топло, щото съм убеден че там е бая топло.

Аз си правя следната сметка. Влагам 10 бона за външна изолация на съборетината барабар с дюбелите, мрежата, лепилото, мазилка и майсторите. Няма да стигнат, но за примера. Да кажем че ще ми пести по 1000 лева на година. То аз до момента съм под 700 лева за отопление без изолация, ама нека пести 1000. Значи за 10 години ще си върна кинтите. При спестяване от 500 лева на година - 20 години. След двайстата излизам на плюс. Иес!
Да живеех в град с възможности за намиране на работа, или да мога нещо, с което да печеля по 1000 евро чисто всеки месец, тогава бих се окопал в една къща и бам изолация за 15-20 бона. Даже щях да се оженя ако печелех по толкова. Хм, това не е добра идея. Кат са знам все змия ше нацеля :lol:
Rumen89 - специалист
То работа има но парите отиват за отопление. Сега по темата има ли някой който е с стаен термостат и Термоглави и къщата му е поне на два етажа? Защото не знам ако използвам стайният термостат всички термоглави и на двата етажа ли трябва да бъдат отворени до край? В момента помпата когато спре горелката е нагласена на 65 градуса да спира заради бойлерите. Бойлерите са с кранчета как да процедирам с тях отворени ли да ги оставя? Търся мнение защото нещо не се получава в нас.
чет фев 28, 2019 7:03 pmpechkata написа:
Пееееч, не купувай Бош, а и толкова малък! Купи си новото на Грейко 20 киловата!
С уважения приемам намека ти ама нещо не ми се побира у представите - голяма горивна камера 100 л. у водната риза... :?
Говорих с един авер работи там - каза по добре Бош...
Видях го на живо Бош 16 вързано с Грейко горелка и 8 радиатора без вън. изолация до момента е на 10-тия чувал на 4-то пале от люспа от началото на сезона...
Тва по добре да беше 4та бъчва на 7я ред.
Пенчев, за тебе съм ПАТИЛО, капѝш?!!!
Щом си толкос навит на Бош, купи си 27 киловатовия.
Оня, дето си го гледал, вече е бил наличен като са му турили златна коронка.
Трябва ти още четене, че ги пишеш еднииии...
Аз съм с Бош.
С Грейко ще ти е мноооого по удобно.
Не пести пари сега- утре ще съжаляваш, че си си спестил 300-500 лева!
От мене толкос, главата си е твойта.

Празника върви добре, явно съм са справил, а още не съм поднесал десерта.
Имам и подарък- малък комплект за оцеляване.
penchev.r - специалист
чет фев 28, 2019 7:50 pmandy_forresite написа:


Аз си правя следната сметка. Влагам 10 бона за външна изолация
Колега каква е тази изолация за 10 бона???
Беше тя преди 15 години...Определено си заслужава да имаш изолация.
Не е чак толкоз трудно и сам да си я сложиш. :supz:

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: