• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Antonii - майстор
Поставената задача е изпълнима, но не и в стил направи си сам.
Трябва си използването на специфични контролери, които си искат специфичен софтуер писан за конкретния обект. И тези контролери ги произвеждат малко фирми в света от ранга на Siemens, Mitsubishi и др.
Съмнявам се тук в БГ да има местна фирма която да свърши работа. Програмисти ще се намерят, но за хардуеристи си е трудна работа.
И цените за тези работи обикновенно са 5-6 цифрени.
kabel96 - специалист
Грешен ви е подхода в захранване на копачките.Пишете на лично карти ли са или Асик устройства.
шоп - майстор
2v6 написа:

Задачата ти се състои от две части:
1. Захранване на "копачките" от панелите. Процесорчетата на "копачките" принципно работят на 2-3V. Повечето "майнери" са събрани да работят на масовото правотоково захранване 12V. Защо търсиш чиста синусоида?
2. Необходим е контролер за управление на натоварването на "копачките". Може да стане с подобен на описания в viewtopic.php?p=615900#p615900
:axe: колко съм глупав. Но така е като не разбирам от копачки. Разбира се няма нужда от инвертор с чиста синусоида. Директно на DC-DC преобразувател ще се мине.

Работата става мноооого по лесна и евтина. Ще ходя тия дни да разгледам захранванята, опасявам се обаче че може да има доста разлики във волтажа на захранванята, защото копачките не са направени накуп, а събирани с години. Има и с видео карти, има и ациси доколкото разбрах ( макар, че не знам разликата)

Един колега програмист се зае софтуерно да напише програмата. Каза ми че е елементарно :idea: Правил е подобна програма за ардуино.
hidrazin - майстор
шоп написа:
...Работата става мноооого по лесна и евтина...
Аха, така е. Елементарна работа. Едно Arduino и си в джаза. Буквално. :-D
:partyman:
bai_shefa - помощник
Здравейте,

Няма да коментирам колко ефективно, не ефективно или смислено е това (Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели), всеки може сам да си прецени спрямо ситуацията. Аз искам да ви представя едно схемно решение, което направих миналата година. При проектирането имах няколко основни цели:
1. Възможно най-оптимален баланс между простота и надежност
2. Да има изцяло автоматичен режим
3. Евтино

Панелите са 4x280W свързани последователно.

Първата част от схемата се базира на контактор K1, служещ за превключване на захранването към бойлера между мрежа и панели. Контакторът може да бъде превключван на ръчно и автоматично управление чрез ключ S3. В ръчен режим се управлява от ключ S2. В автоматичен от схема U5, която на кратко е компаратор следящ напрежението на панелите. При напр. по-ниско от 12V оптотриака U1 е запушен. Реле K2 служи за инвертиране на сигнала и така K1 е включен и бойлера е свързан към мрежата (~220V). При напрежение върху U5 по-голямо от 160V, U1 се отпушва и съотвено K1 изключва и бойлера е свързан към панелите. Хистерезисната зона е съответно от 12-160V.
Следващата част е вътре в бойлера - транзисторният ключ U3, два противовключени MOSFET транзистора, за да могат да работят и напроменливо напрежение. Той както се сещате е за да се избегне нуждата от искрогасене и износване на силови механични контакти. След това следва стандартната защита с терморегулатор, въртящият се 4 позиционен ключ, който използвам само за вкл. и изкл.
Последната част е електронният термурегулатор U4. Неговата цел е да държи една по ниска температура от колкото - К3, когато бойлера е на мрежово захранване. По този начин хем винаги има топла вода, хем има остатъчен капацитет за по-голямо затопляне, когато е захранен от панелите. Също съм извел потенциометър на панела на бойлера за да мога да си регулирам темп.
Прикачен файл:
PV_SYS_1.1kW.jpg
hidrazin - майстор
MOSFET-ите що си ги нарисувал като биполярни?
В този вариант пропуснатите ползи са огромни - почти никога не използваш максимума от панелите.
:partyman:
bai_shefa - помощник
Освен че MOSFET са като биполярни и триака не е като такъв. Това е заради софтуера. Не намерих в библиотеките подходящи символи, а не ми се търсеха други, нито ми се чертаеха на ръка. Имам принципни схеми на електрониката там всичко е както трябва.
Относно оптималното ползване на панелите - да верно е далече от истината, но така схемата е най-проста. Също така ако има слънце няма грижи и ако не е терморегулатора бойлера ще се пръсне. Ако има плътни облаци мощността е към 40-50W. Според мен дори и да има някакво съгласуване на съпротивленията няма да е кой знае колко по-добре. Ще видя по-нататък ако ми се занимава може да пробвам.
hidrazin - майстор
Аааа... Добре.
И що не сложи един инвертор с ограничител и да си решиш кардинално нещата?
1.Просто и надеждно.
2.Изцяло автоматично.
3.Пълно използване на енергията от панелите (осен ако няма въобще какво да я правиш)
4.Без загуба на време и средства за проектиране и изграждане.
5.Може да захранва не само бойлера а и всичко де е на ток в къщи.
6.Без връщане на енергия в мрежата за да не я плащаш и нея.
Минус - малко по-скъпо.(около 6-700 лева)
:partyman:
bai_shefa - помощник
Може би заради цената на инвертора. Също така в дългосрочен план инверторът не е особено надежден, иска поддръжка и е много далече от прост. В моите схеми съм използвал елементи от стари телевизор, монитор с тръби и компютърни захранвания. Мисля че от магазина взех два компаратора, тригер и двата големи транзистора, което ми излезна 25лв.
О и забравих, понеже обичам да се занимавам с електроника и така щях да пропусна тази възможност :)
hidrazin - майстор
Ти си знаеш но мисля че в дългосрочен план си на загуба заради пропусната енергия от ограниченията на системата.
1.Имаш пропусната енергия заради режим далеч от МРРТ.
2.Пропусната енергия след загряването на бойлера - останалата до края на деня не можеш да я денеш никъде.
Мрежови инвертори с ограничител имат предимства:
- може да работят без акумулатори
- повдигат локално мрежата и това което произведат ти се намаля от електромера
- производството се разпределя на всички консуматори в къщи а не само на бойлера
- при недостиг на производство от мрежата се взима само необходимата разлика
- при евентуален излишък ограничават производството на инвертора за да не връщаш в мрежата
При четири панела е най-добре един такъв инвертор а бойлера да се топли от соларен колектор за вода.
Така с още малко инвестиция хем ще имаш топла вода през повечето време в годината а с панелите ще си намалиш сметките за ток.
При пълно използване на тока за година ще намалиш тока с около 250 лева.
Горе-долу още толкова ще ти е от топлата вода.
Но щом те устройва така ... Твое си решение. Все пак това са малко по-дългосрочни инвестиции.
:partyman:
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: