• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Boyan - специалист
пет мар 01, 2019 5:04 pmsean-john написа:
Незнам това Митсубиши колко години живот му остават (нямам идея също колко е полезния им живот дори и като нови на всякакви климатици,не съм имал до сега),също ме притеснява леко ,че е доста по мощно и ще има по висок разход (коп-а му е 3.61 спрямо,ново куче тяло с около коп 4).
Класиката в жанра е куче-марките да си измислят КОП-ове и да си ги пишат.
Митсубиши имат достатъчно висок рейтинг, за да не се налага да лъжат в КОП-а.
Направете си сам изводите.
sean-john - специалист
Отказах се от ТП при мен е почти неприложима за съжаление,а така ми се искаше...Утре ще звънна да видя какви климатици имат налични във Варна,но съм твърдо решен да е втора употреба японец,времето ще покаже дали ще сбъркам.Благодаря за отговорите на всички,ако имат подходящи налични ги монтирам при първа възможност и ще дам отзиви.

п.с.Цял живот съм бил голям противник на отоплението с климатици (принудителна циркулация),но когато се правеха основните ремонти на къщичките нямаше кой да помисля за подово и просто няма друг приемлив вариант за до 4000лв бюджет и ниски месечни сметки.
s_s1 - специалист
пон мар 04, 2019 5:38 pmsean-john написа:
Отказах се от ТП при мен е почти неприложима за съжаление,а така ми се искаше...Утре ще звънна да видя какви климатици имат налични във Варна,но съм твърдо решен да е втора употреба японец,времето ще покаже дали ще сбъркам.Благодаря за отговорите на всички,ако имат подходящи налични ги монтирам при първа възможност и ще дам отзиви.

п.с.Цял живот съм бил голям противник на отоплението с климатици (принудителна циркулация),но когато се правеха основните ремонти на къщичките нямаше кой да помисля за подово и просто няма друг приемлив вариант за до 4000лв бюджет и ниски месечни сметки.
Не разбрах доста неща, но като попитам може да ми/ни стане по-ясно.

1. На тръбите свързващи двете къщи каква е изолацията?
2. Къде е съществуващия котел и как са свързани радиаторите /ако може схема/?
3. До какви отрицателни температури желаете да се отоплявате с ТП?
3. Какви са циркулационните помпи?

П.П.1 Като получа отговорите на тези въпроси ще имам и допълнителни уточняващи въпроси.
П.П. 2 Отоплявам се с ТП въздух / вода до 0С и с пелетен котел при отрицателни температури.
sean-john - специалист
ср мар 06, 2019 10:43 pms_s1 написа:


Не разбрах доста неща, но като попитам може да ми/ни стане по-ясно.

1. На тръбите свързващи двете къщи каква е изолацията? Почти никаква (тръбите са ф25) :/ поставени са в една стандартна черна изолация и после в ПВЦ тръба Ф110...това е :(.

2. Къде е съществуващия котел и как са свързани радиаторите /ако може схема/? Котела е в котелно помещение под едната от къщите...топлата вода се разделя за всяка къща с правен фланец на котела (Симе Солида) от който тръгва тръба ф25 към колекторните групи на всяка къща.

3. До какви отрицателни температури желаете да се отоплявате с ТП? След като се реших да вложа отново голяма сума (~4000лв) за отопление предпочитам да е за постоянно.

3. Какви са циркулационните помпи? Wilo 25/4. Най високата точка е разширителя който е на 3.5 метра над помпата.

П.П.1 Като получа отговорите на тези въпроси ще имам и допълнителни уточняващи въпроси.
П.П. 2 Отоплявам се с ТП въздух / вода до 0С и с пелетен котел при отрицателни температури.
s_s1 - специалист
1. В този случай е по- добре разделяне с кран двете инсталации и отопление с две отделни ТП всяка къща.
2. Слага се топлообменник съобразен с нужната мощност на ТП и цирк. помпа и става лесно и без загуби.
3. Не знам каква е консумацията на енергия, но мисля, че 4 000 лв няма да стигнат, но да обясня за в къщи, за да си направите изводите за у Вас.
Котела ми е пелетен с мощност 15 кв. Предполагам, че повече от 13 кв. не са ми нужни при - 15 Свъншна темп. Най-ниската темп, която ми е запомнил термометъра отвън е - 22 С, но това е било някоя мразовита сутрин за няколко часа. Моята ТП е от нов Грее чейндж 24 000 БТУ, който е с мощност 7 кв. при 7 С. При 0 С мощността му е не повече от 5,5 кв. След като я сделах моята ТП много мислих и четох и смятах колко още мощност ми трябва, за да елиминирам нуждата от котела на цяло. Забутах се във форумите на братята руснаци, че там студ има доста.
Повечето машини при 35 С на топлоносителя при външна темп - 15 С мощността им пада на 0,55-0,6 от номиналната замерена при +7 С. Но това не е всичко, защото в зависимост от влагата времето за дефрост е до 20 %, през което системата дърпа енергия от топлата вода, за да размрази външното тяло. Така, че, за да мога да се топля само с ТП при - 15С сметките са елементарни.
Колко трябва да е инсталираната мощност, така, че да се отоплявам само с ТП при - 15 С, когато са ми нужни около 13 кв?
13 / 0,6 * 1,2=26 кв. инсталирана мощност. Сега ще кажете, че КОП е по-малък от 1, но не е точно така, защото при тези ниски температури налягането на фреона пада и съответно консумацията на ел. енергия спада. Примерно за моята ТП, на която дават макс. консумация 2 800 вата при -3 С не може да качи повече от 1 900 вата. А при - 15 С според замервания КОП е 1,3-1,5.
Сигурно Ви оставих замислен за това колко пари Ви трябват за ТП, за да стоплите Вашите помещения на 100 %. Това може да се получи с по-ниски разходи и по ниски инвестиции само с ТП вода/вода.

Очаквам мнения от специалистите по ТП във форума.
s_s1 - специалист
Публикувах нова тема, да не спамим тази:
viewtopic.php?f=10&t=61783&p=969353#p969353

Сори, това е грешка, не му е тука мястото.
Последна промяна от s_s1 на пет мар 15, 2019 7:43 pm, променено общо 1 път.
sean-john - специалист
пет мар 15, 2019 10:33 ams_s1 написа:
1. В този случай е по- добре разделяне с кран двете инсталации и отопление с две отделни ТП всяка къща.
2. Слага се топлообменник съобразен с нужната мощност на ТП и цирк. помпа и става лесно и без загуби.
3. Не знам каква е консумацията на енергия, но мисля, че 4 000 лв няма да стигнат, но да обясня за в къщи, за да си направите изводите за у Вас.
Котела ми е пелетен с мощност 15 кв. Предполагам, че повече от 13 кв. не са ми нужни при - 15 Свъншна темп. Най-ниската темп, която ми е запомнил термометъра отвън е - 22 С, но това е било някоя мразовита сутрин за няколко часа. Моята ТП е от нов Грее чейндж 24 000 БТУ, който е с мощност 7 кв. при 7 С. При 0 С мощността му е не повече от 5,5 кв. След като я сделах моята ТП много мислих и четох и смятах колко още мощност ми трябва, за да елиминирам нуждата от котела на цяло. Забутах се във форумите на братята руснаци, че там студ има доста.
Повечето машини при 35 С на топлоносителя при външна темп - 15 С мощността им пада на 0,55-0,6 от номиналната замерена при +7 С. Но това не е всичко, защото в зависимост от влагата времето за дефрост е до 20 %, през което системата дърпа енергия от топлата вода, за да размрази външното тяло. Така, че, за да мога да се топля само с ТП при - 15С сметките са елементарни.
Колко трябва да е инсталираната мощност, така, че да се отоплявам само с ТП при - 15 С, когато са ми нужни около 13 кв?
13 / 0,6 * 1,2=26 кв. инсталирана мощност. Сега ще кажете, че КОП е по-малък от 1, но не е точно така, защото при тези ниски температури налягането на фреона пада и съответно консумацията на ел. енергия спада. Примерно за моята ТП, на която дават макс. консумация 2 800 вата при -3 С не може да качи повече от 1 900 вата. А при - 15 С според замервания КОП е 1,3-1,5.
Сигурно Ви оставих замислен за това колко пари Ви трябват за ТП, за да стоплите Вашите помещения на 100 %. Това може да се получи с по-ниски разходи и по ниски инвестиции само с ТП вода/вода.

Очаквам мнения от специалистите по ТП във форума.
Благодаря много за изчерпателния отговор.Както казах и по нагоре в моя случей до 4к е изключено да стане с ТП...отделно сметката ще е жестока.
s_s1 - специалист
Затова за тези 4 000 инсталирайте ТП, която ще покрива необходимата мощност до някаква "-" температура. А при по-ниски темп. ще си палите котела за няколко дни в най-студената зима.
Пълно щастие няма, но е много готино като видиш прогноза за по-топло и слънчево време и ти става топло, защото няма да слагаш гориво на котела...
sean-john - специалист
Мале голяма дилема ми е,направо цял месец само мисля ли мисля...утре звъня на човека с ТП от куче климатик и да действаме...това остава като последен вариант ,пускам я на 40-45C на водата и на номиналната й мощност и колкото стопли...от там нататък ще е кюмюра пак :-D .

п.с.Неможах да преглътна,че ще се отоплявам с духалки (климатици) макар и да са доста по ефективни :/.
kaspar4o82 - специалист
пет мар 15, 2019 5:29 pmsean-john написа:
пет мар 15, 2019 10:33 ams_s1 написа:
1. В този случай е по- добре разделяне с кран двете инсталации и отопление с две отделни ТП всяка къща.
2. Слага се топлообменник съобразен с нужната мощност на ТП и цирк. помпа и става лесно и без загуби.
3. Не знам каква е консумацията на енергия, но мисля, че 4 000 лв няма да стигнат, но да обясня за в къщи, за да си направите изводите за у Вас.
Котела ми е пелетен с мощност 15 кв. Предполагам, че повече от 13 кв. не са ми нужни при - 15 Свъншна темп. Най-ниската темп, която ми е запомнил термометъра отвън е - 22 С, но това е било някоя мразовита сутрин за няколко часа. Моята ТП е от нов Грее чейндж 24 000 БТУ, който е с мощност 7 кв. при 7 С. При 0 С мощността му е не повече от 5,5 кв. След като я сделах моята ТП много мислих и четох и смятах колко още мощност ми трябва, за да елиминирам нуждата от котела на цяло. Забутах се във форумите на братята руснаци, че там студ има доста.
Повечето машини при 35 С на топлоносителя при външна темп - 15 С мощността им пада на 0,55-0,6 от номиналната замерена при +7 С. Но това не е всичко, защото в зависимост от влагата времето за дефрост е до 20 %, през което системата дърпа енергия от топлата вода, за да размрази външното тяло. Така, че, за да мога да се топля само с ТП при - 15С сметките са елементарни.
Колко трябва да е инсталираната мощност, така, че да се отоплявам само с ТП при - 15 С, когато са ми нужни около 13 кв?
13 / 0,6 * 1,2=26 кв. инсталирана мощност. Сега ще кажете, че КОП е по-малък от 1, но не е точно така, защото при тези ниски температури налягането на фреона пада и съответно консумацията на ел. енергия спада. Примерно за моята ТП, на която дават макс. консумация 2 800 вата при -3 С не може да качи повече от 1 900 вата. А при - 15 С според замервания КОП е 1,3-1,5.
Сигурно Ви оставих замислен за това колко пари Ви трябват за ТП, за да стоплите Вашите помещения на 100 %. Това може да се получи с по-ниски разходи и по ниски инвестиции само с ТП вода/вода.

Очаквам мнения от специалистите по ТП във форума.
Благодаря много за изчерпателния отговор.Както казах и по нагоре в моя случей до 4к е изключено да стане с ТП...отделно сметката ще е жестока.
Аз пък съм почти сигурен че за 4000 ще си направиш термопомпа 24-ка Тошиба
Мога да направя калкулация
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Термопомпа въздух-вода преправена от климатик.Избор вариант." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: