Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
antonioven - специалист
Тази картинка аз я рисувах в една друга тема. R2 служи, за да помогне на ДТЗ да изключи ако отпадне нулата преди нея.

Може ли пояснение, как се свързва този резистор, каква е стойността му?
Здравейте, бих искал да попитам дали бойлера ми е добре свързан? Ето няколко снимки:

http://prikachi.com/images.php?images/332/9523332A.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/335/9523335H.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/336/9523336o.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/338/9523338A.jpg

Единият кабел нещо нагорял ми се вижда.
Вторият ми въпрос - отвътре на бойлера започнаха да се чува как капят капки. В началото едвам доловими, но сега капенето се усили и се чува. Може би някъде отгоре се е спукало? Отвън обаче никъде не виждам да е протекло. Дълго време вече при загряване бойлера пука (като дранчене на ламарини). Бойлерът е на няма и 6 годинки... Вмомента съм го изключил, защото имам притеснения да не стане някоя беля.
plamen6703 - майстор
Кабела наистина е нагорял, режеш до здраво, зачистваш, нова кабелна обувка и възстановяваш свързването. Пускаш си бойлера и ако по водосъдържателят има проблеми ще се видят, докато стои изключен нищо не можеш да разбереш, може и котлен камък да е натрупал.
Шест години са добър повод да се задомиш с нов бойлер, ако водосъдържателят е спукан! :partyman:
чет мар 14, 2019 2:08 pmplamen6703 написа:
Кабела наистина е нагорял, режеш до здраво, зачистваш, нова кабелна обувка и възстановяваш свързването. Пускаш си бойлера и ако по водосъдържателят има проблеми ще се видят, докато стои изключен нищо не можеш да разбереш, може и котлен камък да е натрупал.
Шест години са добър повод да се задомиш с нов бойлер, ако водосъдържателят е спукан! :partyman:
Здравейте, смених кабела с някакъв топлоустойчив уж. В бойлера продължава да се чува някакво капене, но отвън няма нищо. Исках само да попитам дали е нормално занулен? Не знам дали се вижда добре от снимките.
DMN - майстор
datar написа:
В бойлера продължава да се чува някакво капене, но отвън няма нищо
Това капене, което чуваш, според мен е доста интересно. Звук трудно се описва с думи, в музиката използват петолиние и ноти донякъде за тази цел :) .
Остава да кажеш какъв е интервалът от време между двете капки.
Кога се чува този звук повече - при загрят или студен бойлер?
Имаш ли наблюдения, дали случайно топлата вода като количество ти свършва по-бързо от преди?
За зануляването не виждам всичко от снимките, така че се въздържам от коментар :) .
chapara - майстор
Капането да не е свързано с баланс вентила :?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
вт мар 12, 2019 9:31 pmИнженер Ганев написа:
...
Няма шега с бойлерите, много хора ги изключват когато се къпят и има защо!!!
Опасността идва от некачествено електрозахранване и (или) електроинсталация.
При първото НУЛАТА идва слаба, влияе е се от натоварването и може да стане с напрежение спрямо ЗЕМЯ
до 40 волта(от включване на бойлера автоматично). Това може да е за кратко, но е опасно ако тогава си под душа,
тока 'идва' по водата и бие.
Това "до" 40V, откъде ще се ограничи "до"?
Няма откъде - измервал съм вкъщи 120V на нулата. Викнаха ме комшиите, че чушкопека много бавно пече чушките. ;) Ами на 120V, колко да пече? - 4пъти по-малка мощност става.
Причината беше лоша нула от стълба още.
Колко ще стигне зависи от колко е неравномерно натоварването на 3-те фази. И колко е лоша нулата, разбира се.
muhala - майстор
ср мар 13, 2019 7:53 amantonioven написа:
Тази картинка аз я рисувах в една друга тема. R2 служи, за да помогне на ДТЗ да изключи ако отпадне нулата преди нея.

Може ли пояснение, как се свързва този резистор, каква е стойността му?
Не се занимавай с тази схема. Това беше част от една друга дискусия.
Ако имаш възможност си направи допънително заземяване и го вържи с входящата нула в таблото. След това трипроводна инсталация до бойлера и ДТЗ.
plamen6703 - майстор
пет мар 15, 2019 11:21 amdatar написа:
чет мар 14, 2019 2:08 pmplamen6703 написа:
Кабела наистина е нагорял, режеш до здраво, зачистваш, нова кабелна обувка и възстановяваш свързването. Пускаш си бойлера и ако по водосъдържателят има проблеми ще се видят, докато стои изключен нищо не можеш да разбереш, може и котлен камък да е натрупал.
Шест години са добър повод да се задомиш с нов бойлер, ако водосъдържателят е спукан! :partyman:
Здравейте, смених кабела с някакъв топлоустойчив уж. В бойлера продължава да се чува някакво капене, но отвън няма нищо. Исках само да попитам дали е нормално занулен? Не знам дали се вижда добре от снимките.
Виж какво си споделил
Бойлерът е на няма и 6 годинки...
за тия години всичко е било ОК с бойлера, сега си сменил стопения кабел, на снимките се вижда, че нищо повече не се вижда от стопен кабел.
Ползвай си бойлера както до момента, ако има нещо друго във връзка с "шума", ще си покаже с работата и ще търсиш начин да го отстраниш! :partyman:
Инженер Ганев - напреднал
[/quote]

Това "до" 40V, откъде ще се ограничи "до"?
Няма откъде - измервал съм вкъщи 120V на нулата. Викнаха ме комшиите, че чушкопека много бавно пече чушките. ;) Ами на 120V, колко да пече? - 4пъти по-малка мощност става.
Причината беше лоша нула от стълба още.
Колко ще стигне зависи от колко е неравномерно натоварването на 3-те фази. И колко е лоша нулата, разбира се.
[/quote]

Разбира се няма точно ограничение на нулата спрямо земя, теоритично е до 220 волта.
40 волта е моята практика, ама ти с тия 110 волта - направо "изби рибата". :oops:
Хората са извадили късмет, че не ги е избило и тях.

Тема "Свързване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: