• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
Това им е сайта http://www.simenta-bg.com/#products
Ще садя 14 лози.
Днес поръчах от Плевен:
Болгар - 2
Брестовица - 2
Плевен - 2
Кардинал - 1
Мискет плевенски -1
От Н.Пазар дано да има Хамб.мискет, Велика и Надежда.

Както казах, земята ми е гадна глинеста. Ще купя малко овча тор от тия по пътя за Виница. Колко е овча и колко е тор, не знам, но това има. Има ли смисъл от торФ да слагам или да събера малко горска почва и от някоя къртичина рохкав материал?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет мар 14, 2019 1:44 pmradius написа:

Както казах, земята ми е гадна глинеста. Ще купя малко овча тор от тия по пътя за Виница. Колко е овча и колко е тор, не знам, но това има. Има ли смисъл от торФ да слагам или да събера малко горска почва и от някоя къртичина рохкав материал?
На дядо лозето се с торф е било. Разрохква се с пясък. Горската тор си е супер. Винаги можеш да сложиш отгоре
chapara - майстор
чет мар 14, 2019 2:01 pmn_a написа:

Разрохква се с пясък. Горската тор си е супер.

Също така с трици, които си угниват, дървесна пепел от печка на твърдо гориво

https://trafficnews.bg/absurdi/plovdivc ... lta-64505/

А заради горската тор си купих листосъбирачка, намалява обема на сухите листа 10 пъти и е дробилка. Слагам надробените листа в яма и после след угниването ползвам за тор. И самото събиране на листата е по лесно, надухвам ги на купчини с нея и после листосмукирам :wink: :roll: и най важното е, че не паля огньове :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет мар 14, 2019 2:14 pmchapara написа:
чет мар 14, 2019 2:01 pmn_a написа:

Разрохква се с пясък. Горската тор си е супер.

Също така с трици, които си угниват, дървесна пепел от печка на твърдо гориво

https://trafficnews.bg/absurdi/plovdivc ... lta-64505/

А заради горската тор си купих листосъбирачка, намалява обема на сухите листа 10 пъти и е дробилка. Слагам надробените листа в яма и после след угниването ползвам за тор. И самото събиране на листата е по лесно, надухвам ги на купчини с нея и после листосмукирам :wink: :roll: и най важното е, че не паля огньове :-D
Супер си, Чап!
kr1100 - майстор
ср мар 13, 2019 10:38 pmДелян написа:
Прескочи до Севастиянов в село Габерово и си избери на място,
Аз не съм доволен от него. Пълни боклуци. 2016г си поръчах 8 бр Кишмиш Лучист. Останах 3 бр и кретат и не вдигат височина - хилави/. Ако тази година не се качат горе догодина ги кореня.
По принцип съм доволен от лозите н Хомемакс/Бау. 2014г подмених стари асми и първата година се кач1иха горе.не оставях плод на 3 тата започнаха да дават / Италия, Палиери, Хамбурски, Брестовица,Молдова. Всяка година подмент стари лози / цепи се стеблото и съхнат - това и засяти около 1980г / то останаха 2-3/ и засяти 2003/4г. Отдавам го на високите подпоччвени води и при голям студ не се изтеглят соковете и замръзват./ напр. минялия ноември около 6 ти имаше мраз на минс 6 гр и малко надолу.

Офф сега от 7-8 бяха пуснали Армира, хамбурски,Италия/ свърши/, Наслада, Надежда, Виктория, Палиери, Молдова,Кралски Рубин и др които са винени сортове.
Иначе за овошки преди бившата рибена бирса в посока центъра има овошки от разсадника от с.Стефанови. ВР 16 пбаче няма - от много отрано са изкупили овошките. Мернах сливо кайсия . А точно отсреща пак продават овошки в 1 гараж - оттам купих Чачанск лепотица. От с.Стефаново има 2 бр ВР 16 засети 2016г .Ощ на другата година имаха плод -остваух само по 1 слива за да не се товарят.2018 им оставих по 3-4 сливи.
kr1100 - майстор
[quote=radius
Както казах, земята ми е гадна глинеста. Ще купя малко овча тор от тия по пътя за Виница. Колко е овча и колко е тор,
[/quote]
Искаш да кажеш ,че ще си купиш пръст - нямаш ли си ? В чували не купувай !! Отгоре малко тор надолу пръст - или изсипвай чувал и гледай какво е.

Торф купувам от двора на винзавода - латвийски 200 или 240 л / не помня . 2017г 27 лв, 2018г -30 лв блата.
ОФф сега тръгват тъмнозелените с бусчета и уж тор в чували - внимавай - пръст. Само помисли къде има останали краварници и егреци за овце наоколо ?До около средата на 90 те имаше краварници в с.Куманово и покрай пътя насипана тор колкото искаш. Е свърши отдавна.
Чираче - майстор
чет мар 14, 2019 8:16 pmkr1100 написа:
. Останах 3 бр и кретат и не вдигат височина - хилави/. Ако тази година не се качат горе догодина ги кореня.
А чистиш ли росните корени?
SEV - специалист
ср мар 13, 2019 9:38 pmradius написа:
Много ценно мнение ! И на мен не ми вдъхнаха доверие тия от гаража. "Не пръскатИ" как ви звучи? Разсадника провадийския същия ли е като за дръвчетата- преди да влезеш в града, след училището? От там са ми овошките. Къде е това в Н.Пазар че имам път другата седмица? За мен това е наказуемо, да ти пробутат друг сорт, макар че е масова практика.
Разсадника в Провадия е същия,а този другия е в град Нови пазар ,на входа.Наистина е наказуемо,голям рев падна(мъжа плака :-D ).Върнаха ми парите с "лихвите"
П.П. Да ти кажа аз как "буча" пръчките.Изкопавам дупка 50/50/50,ако пръста е калпава я смесвам с оборска тор ("изгоряла") и пясък.На дъното посипвам много тънко негасена вар,премервам пръчката и подрязвам леко корените,да се опреснят.Премерването е с цел да останат две ,три пъпки над повърхноста,ако е дълга пръчката леко я подгъваш в дупката,ако не си стои вертикална.държиш пръчката в средата и слагаш по малко пръст и мачкаш,с юмрук,крак.След като си напълнил дупката до повърхноста и трамбовал ,засипваш стърчащата пръчка с много рохкава пръст,като могилка.Трябва да има поне 10 см, над пъпките.Идеята е младия леторасл да заздравее докато пробие пръста,в никакъв сучай не трябва да разравяш за да видиш какво става,защото слънцето ще попари нежните издънки.
Забрави за садене със свредло,шило и други калпазански истории.
Чираче - майстор
чет мар 14, 2019 9:10 pmSEV написа:
П.П. Да ти кажа аз как "буча" пръчките.
Аз доста отдавна не купувам лози. Защото в 99% лъжат. Правя си ги сам. Края на февруари, или в началото на март. Избирам лози по мой вкус. Отрязвам пръчка с част от стария летораст. В туба 10л от минерална вода/продупчена на дъното на няколко места/ в торопочвена смес поставям пръчката, и поливам обилно с вода. Не е задължително да е в пръста, може да има пъпки и над нея. Поливам при засушаване. В началото на август изкопавам дупка на определеното място, отрязвам дъното на тубата, и я поставям в дупката. Разрязвам странично тубата, без да наранявам кореновата система, и отстранявам пластмасата. Заравям с почва, и поливам обилно с вода. По тоя начин има вкоренена лоза, и достига до почти 2 м височина. На втората година оформям израсналото, като отстранявам росните корени. Възможно е още на втората година да започне да дава грозде. Росните корени премахвам до 5-6 години от засаждането.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Избор на лози за асми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: