• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
П. Петков - специалист
чет мар 14, 2019 8:00 pmmironcho написа:
Моите уважения към знанията, които сте споделили тук във форума, но токоограничаващият апарат е след електромера, а този отпред понякога е дори две степени нагоре.
Изрично съм написъл, че при "ЧЕЗ" е така.
Да се слага след "панцерния" (бронирания) автомат и електромера втори термомагнитен прекъсвач, който е каскадиран, (а понякога и селектиран?), просто е необосновано технически, защото между двата автомата няма мощностен консуматор. Икономически също е неизгодно. Един товаров прекъсвач, освен медната плетенка и контактната система, няма нищо друго в себе си и е много по-евтин от термомагнитния. Освен това "панцерите" вече не са винтови - ПЕО 33 и само "езикът" им е достъпен.
В моето табло, преди трите монофазни "панцери", има трифазен термомагнитен прекъсвач, който има по-голяма комутационна способност от 6 килоамперовите монофазни прекъсвачи. Той също е достъпен. Не са достъпни само товаровите след електромерите, към които са вързани директно ракордеманите.

P.S.
Panzer (нем.) - броня

P.P.S.
Много малко се засяга въпросът за избора на типа на прекъсвача по отношение кратността на тока на късо от номиналния - B, C и D.
Никой не мери, камо ли да изчислява PSC-то.
Направих си труда да измеря PSC-то непосредствено след входа на таблото и то се оказа 477 A (въздушна мрежа). При "панцер" 63 А крива C, това означава ток на изключване от 315 A до 504 A. Или при късо след автомата, той може да изключи и чрез термичната си защита, а не с максималнотоковата !!! С други думи автоматът може да се запали. Затова редно е да бъде крива B - кратност от 3 до 5 спрямо номиналния, а и 3 килоампера комутационна му стига.
При етажните табла и контактните излази PSC-то е още по-малко. За битовите еднополюсни прекъсвачи (оранжевите) май изобщо не се говори за кратност на електромагнитната защита. Ама може и да не съм прав.
Толкова с празните приказки по въпроса.
Последна промяна от П. Петков на чет мар 14, 2019 10:38 pm, променено общо 1 път.
П. Петков - специалист
чет мар 14, 2019 9:37 pmhidrazin написа:
чет мар 14, 2019 6:55 pmП. Петков написа:
... съществителното "Ракордеман":
Облицован противовлажен проводник ОПВлХ дето Клисаров си го пишеше рекордеман.
Не знам тоя ман какъв рекорд е правил но е факт ... :-D
Иначе ракордеман го е написал чак накрая, в азбучника.
А в ученика на Любомир Петков е написано рекордоман .....
Та каквито учителите, такива и учениците.
:partyman:
Хидра, справочника на баща и син Клисарови някой ми го открадна, а тях много ги уважавам заради него.
Този, който ми го открадна, да си го сложи на задното стъкло, както казваше покойният Тодор Колев.
Няма ми ги и двата тома на Нейман и Демирчян - ТОЕ.
Спомням си каламбура на Минчо Златев по време на лекция:
"Фарадей умря отдавна, Максвел също не е между живите, а ние с колегата Нейман сме с разклатено здраве.
Затова моля Ви, затворете прозорците!"
hidrazin - майстор
чет мар 14, 2019 10:04 pmП. Петков написа:
Икономически също е неизгодно. Един товаров прекъсвач, освен медната плетенка и контактната система, няма нищо друго в себе си и е много по-евтин от термомагнитния.
Абе нещо много много не ги купуват тия товарови.
Вероятно по икономически причини. Един товаров е почти колкото един термомагнитен АП.
Товаров прекъсвач iSW 2P 63A - 22,96 без ДДС
Автоматичен прекъсвач iC60N 1P 63A крива B 6kA - 24,46 без ДДС
Автоматичен прекъсвач iC60N 1P 63A крива C 6kA - 14,45 без ДДС
Знам че яма логика - товаровия е една една елементарна механика в корпус на АП нооооо...
Много хора биха предпочели АП крива С на почти половин цена от крива В или товаров.
Не знам как е при ЧЕЗ но на други места ... направо не слагат панцери преди електромера.
Особено так където електромера не е изнесен на улицата - говоря за къщи.
Връзват едно СВТ на стълба, мятат го към къщата и го бучват направо в електромера. :-D
Е, имат си причина за това де.
:partyman:
П. Петков - специалист
чет мар 14, 2019 10:54 pmhidrazin написа:
чет мар 14, 2019 10:04 pmП. Петков написа:
Икономически също е неизгодно. Един товаров прекъсвач, освен медната плетенка и контактната система, няма нищо друго в себе си и е много по-евтин от термомагнитния.
Абе нещо много много не ги купуват тия товарови.
Вероятно по икономически причини. Един товаров е почти колкото един термомагнитен АП.
Товаров прекъсвач iSW 2P 63A - 22,96 без ДДС
Автоматичен прекъсвач iC60N 1P 63A крива B 6kA - 24,46 без ДДС
Автоматичен прекъсвач iC60N 1P 63A крива C 6kA - 14,45 без ДДС
Знам че яма логика - товаровия е една една елементарна механика в корпус на АП нооооо...
Много хора биха предпочели АП крива С на почти половин цена от крива В или товаров.
Не знам как е при ЧЕЗ но на други места ... направо не слагат панцери преди електромера.
Особено так където електромера не е изнесен на улицата - говоря за къщи.
Връзват едно СВТ на стълба, мятат го към къщата и го бучват направо в електромера. :-D
Е, имат си причина за това де.
:partyman:
Затова е по-скъп!
hidrazin - майстор
чет мар 14, 2019 11:03 pmП. Петков написа:
Затова е по-скъп!
Е ще коригираме де ... :-D
Товаров прекъсвач iSW 1P 63A - 11,62 без ДДС
Затова хората слагат АП крива С - почти колкото същия товаров.
За три кинта отгоре получаваш доста повече чарколяк в кутийката.
Че и изключва сама... :)
:partyman:
nikolov333 - майстор
Тя играта с цените, кривите и тока на късо е ясно защо се печели с цена, но темата е интересна за дискутиране, особено в селски райони, отдалечени от трафопоста..
Gadnyara - специалист
"Крива" (В, С, ...) не е никак точно понятие...

Аз гледам, че шалтера е поставен преди електромера, АП-то е с достъпен палец и е след него. Логично е - оставя възможност да си възстанови човек захранването след авария в сградата, без да чака екип.
Съответно, оставя електромера със захранване. Което пък е нужно на отчитащия служител, примерно.
П. Петков - специалист
чет мар 14, 2019 11:11 pmhidrazin написа:
чет мар 14, 2019 11:03 pmП. Петков написа:
Затова е по-скъп!
Е ще коригираме де ... :-D
Товаров прекъсвач iSW 1P 63A - 11,62 без ДДС
Затова хората слагат АП крива С - почти колкото същия товаров.
За три кинта отгоре получаваш доста повече чарколяк в кутийката.
Че и изключва сама... :)
:partyman:
За лична инвестиция три лева са нищо, но...нашият траф има шест клона, а стълбът ми е номер 57. (Почти е апендикс и затова PSC-то е малко.)
От тук простата сметка:
6 клона по 50 табла, по 3 фази, по 3 лева, прави общо 2700 лева. Разбира се не всички табла са трифазни.
Фирмите за електроизграждане са подизпълнители и за тях всяка стотинка икономия е от значение.
Навремето, когато се правеха табла за автоматика, ако ново топче с ПВА2 имаше объркани краища, от яд монтажниците го срязваха на ръчната гилотина по диаметъра и го извъляха в кофата! (Ставаше за връзване на домати!)
По време оно поддържах един електролизер на Теледайн (Кислороден генератор, при който водородът се изхвърля). В началото, копаейки по схемата, забелязах една некоректна връзка, която при все това вършеше работа. След време дойде фирмен инженер заради проблем с електрохимията на модула и не пропуснах да го питам за тази връзка (Чрез преводача разбира се!). Отговори ми, че така се пестели двадесетина сантиметра поровдник! Проводниците бяха тефлонови, а електролизерите ги изнасяли по света за медицински цели и бройките били много.
Когато се демонтираше социализмът (И се монтираше на друго място!), от електролизера ми останаха за спомен трансдюсерът, платката за фазово управление на Ларионовия (барабар с тиристорите) и един 500 Амперов шунт на Дженерал Електрик.
Когато подам нос между карамфилите ще го намерите в кофите за боклук, щото наследниците няма да му простят! Тях ги интересуват само теоремите на Де Морган и по-долу от C++ (Или както там му се вика.) не слизат.
Те това е шунтът:
Прикачен файл:
IMG_3091.JPG
IMG_3091.JPG (43.61 KиБ) Видяна 1728 пъти

Както е казвала знаменитата Эллочка Щукина с нейния тридесетсловен речник:

Кр-р-расота! :)

"Словарь Вильяма Шекспира, по подсчёту исследователей, составляет 12000 слов. Словарь негра из людоедского племени «Мумбо-Юмбо» составляет 300 слов. Эллочка Щукина легко и свободно обходилась тридцатью."

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D0 ... 0%BA%D0%B0

В резюме: Старчески брътвежи!
kolev_k - специалист
вт мар 12, 2019 9:24 pmmironcho написа:
Най-лесно можеш да разбереш колко е разрешената мощност на къщата, като погледнеш предпазитеря,умножаваш числото (например 25, 32, 40, 50, 63) написано на него по 0.23 и получаваш мощността,
Смееш се на колегата,че мери кабелите в метри квадратни,ама ти къде си се учил как се смята
мощност от ток и напрежение
mironcho - специалист
Я поясни с какво не си съгласен и как е правилно да се смята по-учено в конкретната ситуация, така, че човек без теоретична подготвка да го схване лесно.
  • 1
  • 2

Тема "Максимална едновременна мощност в селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: