• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
fox_vt - майстор
И аз навремето се амбицирах да видя колко ток хаби пералнята..... за едно пране великите 0,12лв смях в залата. Останах изумен колко отчете водомера обаче. Та това топла вода за пералнята е само за ентусиасти за няма и 5 лв на месец икономия. Виж ако някой измисли как да се върже термостатичен смесител към проточен бойлер ще почерпя там са истинските киловати :-D
Andri01 - майстор
Какъв е проблема за свързването на термовентил към проточен бойлер? Подаваш 30гр. на входа - ако може,без да стопиш нещо вътре. :?
fbr - майстор
чет мар 21, 2019 11:51 pmfox_vt написа:
Виж ако някой измисли как да се върже термостатичен смесител към проточен бойлер ще почерпя там са истинските киловати :-D
Грешна ти е постановката. На проточния бойлер трябва финно да регулираш нагряването чрез някакъв регулатор, според температурата на изхода на проточния, поне при газовите бойлери е така. А това, че се продават проточни на които, регулирането на температурата става чрез потока на водата е друга бира.
sokolov.91 - майстор
Целта на занятието в моя случай е за улеснение и предпазване на детето ми от изгаряне с вряла вода. От там нататък всяка икономия е в плюс.
Andri01 - майстор
До сега съм отварял само 2бр. проточни бойлери, за ремонт. И в двата имаше само предпазен термостат,а не и работен. Температурата на изхода зависи от големината на потока. Друг е въпроса ,ако искаш да имаш и само студена вода. Тогава за играта ще ти трябват 2бр. магнет вентили и елементарно управление за тях.
fox_vt - майстор
Не е толкова лесно. Има обемен бойлер със солар последователно на него проточния. Като загрее обемния термостатичния ще работи. Като свърши водата се включва проточния и подгрява. И тук става забавното. Ако се желае вода 40 градуса но идва по студена термостатичния ще започне да отваря повече и дебита ше се увеличи от там още по ниска Т на водата. Ако дойде по висока от 40 гр термостатичния ще започне да затваря,дебита намалява и водата става все по гореща. Става така че всяко действие на термостатичния е в погрешна посока и води до тотален срив :-D Затова казах че ще почерпя но освен варианти за байпас и вентили не се сещам друго.
Andri01 - майстор
Термостатичния вентил подържа настроените си градуси. Ако му затвориш студения вход и от към топлия вход влиза вода с градуси различни от настроените ,то той затваря и не пуща нищо. Има предполагам.1-2гр. толеранс. Говоря за термовентила ,който е преди проточния бойлер и смесва топла вода от обемния бойлер със студена. . А не вътре в него/ако има такъв/!!
fox_vt - майстор
Е за какво да му затварям студения вход той затова е смесител да смесва.
lov - майстор
пет мар 22, 2019 9:16 amfox_vt написа:
Не е толкова лесно. Има обемен бойлер със солар последователно на него проточния. Като загрее обемния термостатичния ще работи. Като свърши водата се включва проточния и подгрява. И тук става забавното. Ако се желае вода 40 градуса но идва по студена термостатичния ще започне да отваря повече и дебита ше се увеличи от там още по ниска Т на водата. Ако дойде по висока от 40 гр термостатичния ще започне да затваря,дебита намалява и водата става все по гореща. Става така че всяко действие на термостатичния е в погрешна посока и води до тотален срив :-D Затова казах че ще почерпя но освен варианти за байпас и вентили не се сещам друго.
Фокси че при мен така е направено само че с газов котел с БГВ. Като няма топла вода термостатичния след обемния подава водата към газовия и той пали и я грее или дозагрява и заминава на смесител с термостатична глава./Примерно душа в банята/ Ако соларите са сгрели, водата се подава директно към смесителя и в този случай газовия остава изолиран и като няма дебит през него той не пали. Дори и при междинни състояния термосмсителната батерия се справя задоволително с поддържането на температурата. Но все пак трябва да се има в предвид че при газовия имам модулация на мощността. Същото съм го правил преди и с електрически проточен но ползвах такъв пак с модулация на мощностите. Той е с три нагревателя и в зависимост от температурата му на изхода се коригира и няма чак такива аномалии в температурите. Даже още си го имам но след като сложих газовия не съм го монтирал щото счетох че няма смисъл да се презапасявам. Даже инсталацията ми е предвидена и за такъв дублаж.
А относно икономията на ток за пералнята си прав макар че тока е малко повече но пак е мижав. Със съдомиялната и там тока е пак малко но ефекта е по от друго естество. Предварителното накисване на съдовете тя го прави със студена вода а като я смениш с топличка измиването после е по лесно и крайния ефект е по добър дори с по калпави препарати.
fox_vt - майстор
Lov ти значи имаш два смесителя един след обемния и един на самия душ. Но този след обемния е разпределителен не смесителен доколкото разбирам. Т.е. ти не смесваш а пренасочваш потока а смесването е в смесителя в банята. Прав си за модулацията. Но ми даде идея. Ако смесителя е след обемния и смесва вода да речем 42 гр и датчиците на проточния са след този смесител то той проточния няма да се включи докато не свърши топлата вода. Единствения кусур е че тръбата след смесителя ще изстине и при ползване на вода проточния ще се включи на трета степен слрд това на втора и накрая на първа и ше се изключи като се стопли тръбата. Някой ден като сглобя фазовия регулатор на проточния няма да е проблем но сега излишно се амортизират релетата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Термостатичен смесител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: