• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bmwww - специалист
Намерих имота в Кадастралния план на населеното място и знам кой номер се води на кадастралната карта вкл. на коя улица е , квартал и т.н. В кадастъра пише , че е частна собственост "вид собств. Частна, вид територия Урбанизирана, НТП Ниско застрояване (до 10 m), площ 434 кв.м.". Сега искате да кажете , че ако ида в общината да попитам (не че знам кой) кой е собственика на имота , няма никакъв законен начин да разбера ли ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет мар 22, 2019 10:02 pmbmwww написа:
...че ако ида в общината да попитам (не че знам кой) кой е собственика на имота , няма никакъв законен начин да разбера ли ?
1. Питаш съседите... 2. Намираш познат... 3. И най-хубавото - има адвокати с достъп...
Но ти не можеш да отидеш и да питаш :-)))
gnt69 - майстор
пет мар 22, 2019 10:02 pmbmwww написа:
Намерих имота в Кадастралния план на населеното място и знам кой номер се води на кадастралната карта вкл. на коя улица е , квартал и т.н. В кадастъра пише , че е частна собственост "вид собств. Частна, вид територия Урбанизирана, НТП Ниско застрояване (до 10 m), площ 434 кв.м.". Сега искате да кажете , че ако ида в общината да попитам (не че знам кой) кой е собственика на имота , няма никакъв законен начин да разбера ли ?
Отиваш на място, почваш да се оглеждаш като цесекар за дузпа докато се появи някой комшия и ще ти даде нужната информация, вода има ли на кого е парцела, телефона му и т.н. всичко което те интересува. Другия вариант е в местната кръчма с почерпка.
Колежката ме е изпреварила. :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет мар 22, 2019 10:30 pmgnt69 написа:
:partyman:
:partyman:
skostadinov - специалист
пет мар 22, 2019 10:02 pmbmwww написа:
Намерих имота в Кадастралния план на населеното място и знам кой номер се води на кадастралната карта вкл. на коя улица е , квартал и т.н. В кадастъра пише , че е частна собственост "вид собств. Частна, вид територия Урбанизирана, НТП Ниско застрояване (до 10 m), площ 434 кв.м.". Сега искате да кажете , че ако ида в общината да попитам (не че знам кой) кой е собственика на имота , няма никакъв законен начин да разбера ли ?
Темата е вече доста стара, но все пак да споделя опит по въпроса с намирането на собственици на даден имот. В случай, че някой попадне на темата и се интересува ето какво правех аз напълно легално без да се занимавам с разпитване на съседи, пияници в кръчми и т.н.

Обикаляш в някой район и си харесваш имот, но си нямаш на идея на кой е, продава ли се и т.н. Това което можеш да направиш е следното:
  • Вадиш телефона и си взимаш локация
  • на базата на населеното място и локацията намираш имота на кадастралната карта и виждаш какъв е кадастралния номер. В някои ситуации пише и номер по предходен парцеларен план или прочие. Има и друга полезна информация
  • Отваряте си имотния регистър, влизате в електронни услуги и избирате услугата за отдалечена справка за имот от имотния регистър: https://portal.registryagency.bg/PR/Services/252 Ще трябва да си направите регистрация. Ако не се лъжа мисля, че може да се влиза или с ел. подпис или с ПИК на НАП. Сметаката можете да си пълните чрез системата на epay (може и други варианти да има)
  • след като си имате профил в имотния регистър и си заредите парички в сметката, можете да си пускате отдалечени заявки от имотния регистър. В частност на базата на населеното място, подразделението на агенцията по вписванията която обслужва дадения район и номера от кадастъра можете да си правите справка за историята на даден имот. Реално това правят и адвокати и нотариуси преди да изповядат сделки с имоти. Ако успеете да намерите партидата за даден имот там ще видите цялата му история. На кой е бил, кой на кой го е продал и т.н. Там има имена на собственика/собтсвниците, както и техните ЕГН-та. После по имена и ЕГН-та вече си има отделни начини за издирване, но те вече не знам колко са легални :D тъй че няма да ги споделям
Реално аз по този начин обикалях и си търсех имоти и си търсех директно контакт със собствениците, когато няма примерно обява за продажба на имота публикувана. Не винаги имотния регистър може да ви свърши работа, но като разбете как се търси (по какви критерии и ит.н.) в голяма част от случаите има резултат. Имотния регистър се води от 97 година насам ако не се лъжа. Тъй че за някои имоти, които не са продавани може и да не намерите инфо. Може да не намерите инфо ако в имотния регистър имота който търсите е заведен по стар парцеларен номер, а пък вие търсите по новия кадастрален номер и т.н.
По този начин можете сами да си проверявате за тежести на имота преди да решите дали да подхождате към преговори и сделка.

Това е от мен. Дано е полезно за някой.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет юни 09, 2022 3:57 pmskostadinov написа:


Това е от мен. Дано е полезно за някой.
Полезно. Благодаря!
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за имот без ВиК" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: