• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 17
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
josifn - напреднал
Здравейте. Какво ще кажете за някакъв вариант за подгряване на резервоара, например със слънчева енергия? Вдигането на температурата с няколко градуса, би трябвало да се хареса на гадинките и да подобри разлагането на матРиала? Не намирам много информация в нета, освен едни тестове с приличен резултат на едни тайландци.
Системата се казва Solar septic tanks. Ето тук има малко информация - https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 8RG96cJ8_L

Предимно говорят за ползата за дезинфекция и убиване на разни вируси и микроби, но и дават, че се увеличава времето между изпомпванията около два пъти.

Чудя се, освен с воден солар и серпентина, дали не може да се направи по някакъв начин и с въздушен, например от солара от бирени кенчета? Така инвестицията няма да е голяма, а ползите, както се вижда от изследването, не са малко. Вероятно, трябва да се помисли и за някаква термоизолация на резервоара..

Може и глупости да приказвам, но ми се стори интересно. :)
josifn - напреднал
Ех, никой ли не пише вече по форумите, ц ц ц.. тоя фейсбук ...
fantom - специалист
аз съм чел по литературата за 30°С, но беше за бактерия геобактер_някаква_си (ако не греша за името)..
т.е. много е важно каква е "микрофлората" за едни буби може да е добре по-топло за други не.
от значение е и процеса дали е кислороден или безкислороден (то пак с бубите е свързано).
preslav - майстор
чет мар 21, 2019 8:09 pmjosifn написа:
Ех, никой ли не пише вече по форумите, ц ц ц.. тоя фейсбук ...
То доста е изписано по темата и то точно в този форум, но кой да чете - по-лесното е да се задават едни и същи въпроси по 1000 пъти.
Varnap5 - специалист
Дай линк към другите подобни теми.
Съжалявам. Не ме мързи ами не ми остава много свободно време напоследък.
preslav - майстор
пет мар 22, 2019 3:37 pmVarnap5 написа:
Дай линк към другите подобни теми.
Съжалявам. Не ме мързи ами не ми остава много свободно време напоследък.
Кликни върху моя профил и ще видиш темите, в които съм писал и това ще са само част от темите във форума, със сигурност има и много други.
josifn - напреднал
пет мар 22, 2019 3:35 pmpreslav написа:
чет мар 21, 2019 8:09 pmjosifn написа:
Ех, никой ли не пише вече по форумите, ц ц ц.. тоя фейсбук ...
То доста е изписано по темата и то точно в този форум, но кой да чете - по-лесното е да се задават едни и същи въпроси по 1000 пъти.
Интересно, колко ли според теб резултата излизат при търсене за подгряване на пречиствателна станция? 1000?

fantom, не знам точно какви са гадините и колко топло им трябва, но от документа който пуснах излиза, че начинанието е доста стерилизиращо за основните гадове. Пък и на по-висока температура, биологичния отпадък се разлага по-бързо, по пътя на логиката.
На мен ми е интересно за конкретните варианти за изпълнение и дали въобще е възможно/постижимо при такива обеми.
Все пак, мисля, че въпросите ми са конкретно свързани със заглавието на точно тази темата..
preslav - майстор
съб мар 23, 2019 12:48 amjosifn написа:
Интересно, колко ли според теб резултата излизат при търсене за подгряване на пречиствателна станция? 1000?
Вероятно николко защото никой не си подгрява пречитвателната станция - "бубите" сами се топлят, че и остатъчна топлина има. Ако някога си се занимавал с производство на вино или ракия, вероятно знаеш, че ферментацията протича при определени температури, прекалено ниските и прекалено високите спират процеса. Въпросът е не как да топлиш, а как да завъдиш точно определени буби и да им осигуриш оптимална среда за развитие.
Именно тези неща ще намериш в другите теми, не че във Фейсбук съм писал, ами тук не си чел.
fantom - специалист
съб мар 23, 2019 12:48 amjosifn написа:
fantom, не знам точно какви са гадините и колко топло им трябва, но от документа който пуснах излиза, че начинанието е доста стерилизиращо за основните гадове. Пък и на по-висока температура, биологичния отпадък се разлага по-бързо, по пътя на логиката.
На мен ми е интересно за конкретните варианти за изпълнение и дали въобще е възможно/постижимо при такива обеми.
Все пак, мисля, че въпросите ми са конкретно свързани със заглавието на точно тази темата..
пропуснал съм документа?
стерилизация, поне 80°С, и инертна атмосфера, ама това трудно се постига в "полеви условия"
отпадъка се разлага именно от бубите, така че трябва да се водиш от това какво на тях им харесва.
Аз да се извиня, не съм чел цялата тема, ама понеже работя с микробиални горивни клетки, а и имам яма :butthead: та се обаждам...
josifn - напреднал
В документа, който качих 3-4 поста по-горе, дават температура в контейнера 40-55 градуса и циркулация 3-5л/мин.
Ето още един pdf от братята тайландци - https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... FxHL3PxZ-1 с няколко картинки.
Дават средна температура на резервоара 40-45 градуса и температура на дезинфекциращата камера(тръба около серпентината) - 45-50градуса.
Резултатът бил 50% по-малко утайка, ок. 80% дезинфекция и удвояване времето между изпомпванията. Това цялото за 1000л резервоар.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 17

Тема "Пречиствателна станция-направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: