• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
fantom - специалист
опитах да кача 2 книги, но има ограничение от 2мб..
мейл на лични да ти ги пратя, на английски са?

пак ще повторя, ако не значеш какви са ти бубите, нищо не знаеш :)
може би има къде да ти напрявят микробиологичен анализ, след това ще е по лесно, или ако слагаш някакви купешки буби...

тези са:https://www.springer.com/gp/book/9783319667928
https://www.springer.com/gp/book/9789811075506
preslav - майстор
съб мар 23, 2019 10:38 amjosifn написа:
Резултатът бил 50% по-малко утайка, ок. 80% дезинфекция и удвояване времето между изпомпванията. Това цялото за 1000л резервоар.
Френде, помисли малко, консумацията на вода е около 5000 л. на човек в домакинство месечно т.е. 20000 л. за 4 членно семейство. Каквото (горе-долу) си изразходвал от чешмата, такова попада в станцията ти. Нямам файда от по-рядко изпомпаване защото ще трябва да си правя 40 кубика резервоар (горе-долу стандартен хол). Мовнярките са 3-5 кубика, прави си сметката колко пъти ще трябва да дойдат за да те пресушат.
Още нещо, казвам го за пореден път, целта на пречиствателната станция е не да убие микроорганизмите, а да създаде подходящи условия за развитие на определен вид полезни за процеса на обработка на отпадъка. Всичко, което има белтък в структурата си загива при температури над 40 градуса, упоритите гъби загиват при температури над 100 градуса, някои издържат до над 140.
josifn - напреднал
Напълно съм съгласен, че не трябва да трепаме полезните буби! Ама като не им знам фамилията...
Тия тайландци (надявам се сте попрегледали брошурката) дават като резултати някакви абревиатури дето не са ми много ясни, освен че се убиват разни коли - ешерихия-коли и подобни. Те използват един съд, докато аз си представям другия вид система с по няколко резервоара, да кажем по кубик. До колкото съм виждал, при някои системи има трети или четвърти съд, който играе ролята именно на дезинфектиращ резервоар - някои слагат хлор, други UV-лампи и т.н.
Да кажем, че имаме първи съд - анаеробен, втори съд - аеробен, трети - за избистряне и/или дезинфекция. Тъй като, концентрацията на кислород зависи(обратнопропорционално) от температурата, солеността и налягането, си представям подгряване на първия или третия съд.... Не съм го избистрил още, ще трябва да се търси повече информация...

preslav, не те разбрах нещо за тези 40м3? "Сладоледаджиите" идват да изпомпват утайката, а не месечния дебит на домакинството. Ако имам първи анаеробен резервоар за утайката от 1м3,(+ още 2м3 други), намаляването на утайката наполовина го виждам само като файда.
Казваш, че бубите топлят - някаква идея какви градуси могат да се очакват в заровен на 3м. пластмасов резервоар?
preslav - майстор
съб мар 23, 2019 4:08 pmjosifn написа:
preslav, не те разбрах нещо за тези 40м3? "Сладоледаджиите" идват да изпомпват утайката, а не месечния дебит на домакинството. Ако имам първи анаеробен резервоар за утайката от 1м3,(+ още 2м3 други), намаляването на утайката наполовина го виждам само като файда.
Казваш, че бубите топлят - някаква идея какви градуси могат да се очакват в заровен на 3м. пластмасов резервоар?
При мен всичката вода от домакинството отива в "ямата" т.е. 20 кубика трябва да минат през колкото съда си искаш, но остават 20 кубика на изхода. Утайката се помпи веднъж на 3 години (по идея на производителя), но аз я помпя 2 пъти годишно.
Градуси не съм мерил, но и в най-ледените зими излизащата вода от станцията разтопява снега и леда наоколо.
Ако си прегледал останалите теми за пречиствателни станции ще ти стане ясно, че направи си сам е мисия невъзможна.
josifn - напреднал
Прегледах доста теми и тук и по света. Хората го правят - къде по-успешно, къде по-малко. А колко ПРЕЧИСТЕНА вода излиза накрая, хич не ме интересува, тя място ще си намери. Утайката за изхвърляне е проблемна. Еднообемна малогабаритна проточна и за предпочитане чисто аеробна купешка ПС е ясно, че не е много за направи си сам. Но по-ретро версиите с отделни резервоари, ми се виждат напълно възможни. Пък и нали за това е форума.
preslav - майстор
съб мар 23, 2019 7:29 pmjosifn написа:
Прегледах доста теми и тук и по света. Хората го правят - къде по-успешно, къде по-малко. А колко ПРЕЧИСТЕНА вода излиза накрая, хич не ме интересува, тя място ще си намери. Утайката за изхвърляне е проблемна. Еднообемна малогабаритна проточна и за предпочитане чисто аеробна купешка ПС е ясно, че не е много за направи си сам. Но по-ретро версиите с отделни резервоари, ми се виждат напълно възможни. Пък и нали за това е форума.
Концепцията ти е погрешна, защо ти е да правиш пречиствателна станция ако не ти пука какво излиза от нея? На мен ми пука какво изливам в земята, респективно подпочвени води, реки, езера и морета.
Въпросът ти обаче беше друг, може ли с подгряване да се пречистят отпадните води, отговорих ти, че не съм виждал някой да го прави, което ме навежда на мисълта, че не може. В разработването на една пречиствателна станция участват десетки инженери, биолози, химици и всякакви други учени глави - мислиш ли, че в един форум има достатъчно капацитети, които да те насочат към работещо съоръжение направено с подръчни средства? Решението (за евентуална икономия на средства) е копи-пейст на работещо съоръжение - доказано в практиката обаче е, че ако си купиш всички части и детайли за един автомобил и си го сглобиш сам ще ти струва в пъти повече от фабрично сглобения. Казано по друг начин "направи си сам" не е приложимо за всички сфери на бита.
Надявам се този път да съм бил по-ясен!
josifn - напреднал
Не си ме разбрал. Казах, че не ме интересува КОЛКО ВЕЧЕ ПРЕЧИСТЕНА вода излиза и се влива в земята или там където и да е, а НЕ КАКВО излиза от станцията. Нямам желание да замърсявам околията, още повече ако са предвидени или съществуват кладенци наоколо.
Въпросът ми също не е дали с подгряване може да се пречисти мръсната вода, а дали с подгряване може да се подобри ефективността на една пречиствателна система, включително с ускоряване на процеса и дезинфекция на крайния продукт. Тайландците явно го правят и то като някаква социална политика към по-бедните там.
Както и да е... Намислил съм едни експерименти и ако излезе нещо ще пиша.
Virtex - майстор
съб мар 23, 2019 10:38 amjosifn написа:
В документа, който качих 3-4 поста по-горе, дават температура в контейнера 40-55 градуса и циркулация 3-5л/мин.
Те хубаво го пишат, но как се поддържа такава температура на заровен в земята съд ?

Аз съм се чудил дали да се "изолира" станцията в поне горният слой* с фибран с цел предпазване на студени температури, но нямам идея дали има нужда от такива занимавки.

*-50см, което е и уж минималната дълбочина против замръзване в повечето райони.
josifn - напреднал
нед мар 24, 2019 6:31 pmVirtex написа:

Те хубаво го пишат, но как се поддържа такава температура на заровен в земята съд ?
В първият документ, където нещата са по-подробни има една графика (Фиг.5а), където са показани по дни и часове температурите на околната среда, слънчевия колектор и септичния резервоар. Явно при тях си е топло, защото среднодневните температури са сравнително високи. За при нас, определено ще трябва някаква топлоизолация. Гледал съм, че руснаците като използват онези еднокубикови бидони на палети изолират с от стиропор до мокет, кой каквото намери. На 3м, мисля, че температурата е постоянна някъде около 15 градуса.
CappY - специалист
Какво мислите за това? Изглежда по-лесно за копиране и е без разход на ел. енергия. Единствено е интересно каква е тая "медия" за аеробната среда?

https://biorock.bg/_files/file/brochure ... G_2018.pdf
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

Тема "Пречиствателна станция-направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: