• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Boyan - специалист
Докторе, не може ли да помолиш Димо да ти драсне схемата на инсталацията ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Заповядай Boyan, това е схемата, по-долу. Ако ТП работи за отопление, а ТП2 - за бойлер, те работят с различен сет - ТП2 работи на по-висока температура. Поради липса на възвратни клапи на двете ТП, то част от връщащата вода от серпентината (която е с висока температура) се засмуква от ТП1, дозагрява се и отива в буфера по-гореща от нормалното (когато не се подгрява бойлер). Затова доктора казва, че когато се подгрява бойлер, конвекторите духат по-топло. В същото време част от подаващата вода от ТП1 отива към серпентината, но тя е с по-ниска температура, което удължава времето на подгряване на бойлера. И така агонията продължава - ТП2 работи дълго време на висок сет, уж за бойлера, но тя всъщност подпомага и отоплението с по-висока температура и нисък СОР. Да не говорим, че преди се е включвал и нагревател, след като контролерът забелязва, че бойлерът се подгрява бавно. :)

Прикачен файл

gadinko.jpg
gadinko.jpg (42.38 KиБ) Видяна 2447 пъти
gadinko - специалист
Здравейте,
Димо Лилов дойде, видя и победи ;) установи следните проблеми:

1. Отоплителна инсталация
- завъртяна циркулационна помпа на инстлацията с ротора на горе
- липсва трипътен вентил на връщането на ТП произвеждаща БГВ, така смесва връщанията и покачва общата температура на цялата система. Охлаждане - невъзможно
-липсва възвратна клапа на всяка ТП за да не върти на късо съседната.
- липсва филтър на входа на ТП за предпазване от боклуци вграддената циркулационна помпа
- липсва обезвъдушаване на серпентината на бойлера и така събира въздух и затруднява циркулацията през серпентината.
- частично инсталацията е на мед частично на ППР (не е задължително)
- теч на вода от холендър на термопомпа и от две места по буфера

2. Хладилна част
- къси и неокрепени трасета трасета, без антивибрационни колена
- ползвани са тръби 5/8 15,88мм. и 3/8-9,52 мм, вместо 10мм и 16 мм
- една от тръбите беше пречупена
3. Електро
- разклонение на общото захранване e от ТП а не нормално от таблото
- липсват отделни прдпазители за нагревателите

4. Солар
- обърнати панели (трябва да са със стикерите на вън) - забавя се включването на солара и намалява с ефективноста му 10-12 %
- Соларната течност най-вероятно е вече за подмяна защото стъклото на дебитомера на помпената група е почерняло и неизползваемо. Може да се наложи да се смени и той или цялата група
- Бойлера тече през предпазния вентил - липсва разширителен съд (това не е задължително)

Много съм доволен от чоевека! Всички техници включително и от Висман изобщо не обърнаха внимание на тези проблеми или просто не ги виждаха.

И пак повтарям: В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЕ ДОВЕРЯВАЙТЕ НА ТЕРМО КОРЕКТ ИЛИ ЕРАТО (Ерато даже прочетох, че го ликвидират заради дългове ). Лицето Борислав Георгиев - Термо Корект е изключително некомпетентно и за термопомпи със сигурност няма да свърши работа.

От БГ Терм и от Висман са само продавачи и не ги интересува кой ще инсталира системата, но въпреки това прехвърлят отговорността на инсталатора когато стане фал.

Добре, че беше този форум, че да се информирам и да знам къде да търся проблемите и да намеря съответното решение. Просто в БГ-то човек трябва да се оправя сам и по нестандартни начини за всичко! И да има пари за поправки да дава като попадне на идиоти ;)

Сполай ви и хубав ден !!!
fox_vt - майстор
По хладилната част няма проблем с размера на тръбите такива са размерите ,10 и 16 са разговорно между колеги. Какво ще рече обърнати солари ,и преди беше споменал ама ми е интересно.
brassSob - специалист
вт мар 26, 2019 4:49 pmfox_vt написа:
По хладилната част няма проблем с размера на тръбите такива са размерите ,10 и 16 са разговорно между колеги. Какво ще рече обърнати солари ,и преди беше споменал ама ми е интересно.
На панелите има лепенки на които е нарисувано позиционирането на панелите когато са повече от един.
gadinko - специалист
вт мар 26, 2019 4:59 pmbrassSob написа:
вт мар 26, 2019 4:49 pmfox_vt написа:
По хладилната част няма проблем с размера на тръбите такива са размерите ,10 и 16 са разговорно между колеги. Какво ще рече обърнати солари ,и преди беше споменал ама ми е интересно.
На панелите има лепенки на които е нарисувано позиционирането на панелите когато са повече от един.
Ще рече, че датчиците са не там където трябва и отчитат със забавяне (има около 1кв.м мъртва зона). Общо взето стикерите трябва да са от външната страна - при мене бяха от вътрешната. От това се е получило прегряване (и потъмняване) на течността, която ще подменяме другото лято. Това разбрах, но факт е, че сега си работят ок :)
fox_vt - майстор
Искаш да кажеш че панела е сложен така че датчика е ниско долу ли :shock: . Интересно колко смотан трябва да си за да монтираш така панел. Щом са били такива специалисти пак списъка с обърканите неща не е чак толкова голям.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт мар 26, 2019 4:49 pmfox_vt написа:
По хладилната част няма проблем с размера на тръбите такива са размерите ,10 и 16 са разговорно между колеги. Какво ще рече обърнати солари ,и преди беше споменал ама ми е интересно.
Тц, не са разговорни термини. Някои марки, вкл. и Висман ползват тръби с метрични диаметри. Въпреки, че не мисля това да е фатално за работата, формално не са спазени предписаните диаметри :wink:
bobivg - специалист
gadinko, би ли качил принципната схема на инсталацията от проектанта? Любопитно ми е всичките тези липсващи елементи има ли ги там. Оплю се проектанта на база един план на машинното, а на плана няма как да се покажат всички елементи. От личен опит ти казвам, че има доста "монтажници", които не могат да четат чертежи и стават подобни гафове. Като гледам снимките си мисля, че чертежите са им били от полза само по време на обяд.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз не мисля, че проблемът е в проектанта и съм сигурен, че проекта е наред и тези неща ги има. Но дори и да са пропуснати, то всеки монтажник, който смята себе си за достатъчно добър, за да поеме такъв монтаж (дори и да не кажа сложен, но поне е достатъчно отговорен), не може да си позволи подобен пропуск, това е недопустимо! С други думи искам да кажа, че озавеждането на подобно помещение не би трябвало да се доверява на хора, които го правят за първи път и разчитат само на проектанта и чертежа. Това е скъпо оборудване и не би трябвало да се поверява на хора, хванати от улицата. Най-малкото трябва да има някое техническо лице (инженер), който да следи и да отговаря за правилния монтаж и спазването на техническата документация. И накрая - човекът, който ще прави пуска също трябва да провери правилен ли е монтажа и да откаже пуска, ако нещо не е наред. На мен ми се е случвало много пъти да откажа пуск (газови котли, термопомпа), заради неправилен монтаж, направен от мърлячи. Така че не виждам смисъл в тоя случай да търсим вината в проектанта, но нека да видим проекта.
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32

Тема "високи сметки за ток с термопомпи Viessmann" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: