От мобилни телефони до цифрови камери
Brassmonger - специалист
Разглоби транзистор от тези с метален корпус и достигни до полупроводниковия кристал.Той има еднометално покритие което го изтъргваш или отчупваш люспа от кристала. Корпуса на транзистжра ще ти бъде единиякрай на диода а с тънка жичка опипваш кристала в най- тънката му чест или по края. Ако и това не работи може да свържеш една батерия 1,5v последователно на диода и включваш към аудио усилвателя.
hidrazin - майстор
Той човека 6 години баш теб ще чака - да му дадеш неадекватно решение.
И ти ли ще му държиш ... жичката на кристала??? :-D
:partyman:
jgt - специалист
вт авг 27, 2013 9:36 pmPCL82 написа:
Друга класика е галенитов кристал (май беше оловен сулфат, получен от олово и сярна киселина), поставен в месингов държател и игла с пружина и винт, с която се опипва кристала и се намира тайнствената точка Х и О чудо звук от далечината се чува без батерия!.
Маалееййй, върна ме в '57-ма.
Благодаря!
Да пием по бира?
fbr - майстор
Не знам, на амплитудна модулация дали има излъчване все още, че да има някакъв смисъл темата. Имаше идея, да бъдат заместено повсеместно с излъчване на честотна модулация.
hidrazin - майстор
Мисля че остана само предавателя на 576kHz във Видин да излъчва Хоризонт.
Всичко останали предаватели на средни и дълги вълни бяха затрити.
:partyman:
ben84 - специалист
пет апр 05, 2019 8:33 amfbr написа:
Не знам, на амплитудна модулация дали има излъчване все още, че да има някакъв смисъл темата. Имаше идея, да бъдат заместено повсеместно с излъчване на честотна модулация.
Принципно и на честотна модулация работи детекторния приемник.
Трептящия кръг му е настроен на определена честота и когато приема сигнал, който си мени честотата, то в него се индуцира по-високо или ниско напрежение според нея.
Въпроса е има ли вече нещо полезно в тоя диапазон.
FM STEREO - специалист
пет апр 05, 2019 9:46 amhidrazin написа:
Мисля че остана само предавателя на 576kHz във Видин да излъчва Хоризонт.
Всичко останали предаватели на средни и дълги вълни бяха затрити.
:partyman:
Да, обаче този предавател лъчи на един х** разстояние, та най вероятно нищо нема да се хване :-D
p.s. Само аби току :-D
С 2 леви - специалист
В Бургас се чува с радиобудилник с 10 сантиметра феритна антена. ;) С 50 метра антена се чува вечер с детекторно радио.
Brassmonger - специалист
Честотна модулация се лови до няколко десетки метра без усилвател като предавателя е с мощност поне киловат . Не се ползва намотка а един прът сгънат като дипол на яги антена. Трябва така да се ориентират проводниците, че да се получи най-силен сигнал. Пробвах с ценеров и германиев диод. :o
zz_stefanov - майстор
Тук след 9:30 е описано точно как трябва да се извършат настройките на трептящия кръг и как да се осигури земното. Казват че има и с кого да се свържете :)

Тема "Детекторен радиоприемник-помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: