• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
pesh0 - помощник
Здавейте. Първо съжалявам ако има грешки, пиша от телефона. Изчетох доста теми по въпроса за термоизолация, отопление и тн и възникнаха повече въпроси от колкото отговори 😁.

1. Става дума за къща ново строителство. Уместно ли е под изолацията да се прави някаква мазила, шпакловка и тн или да лепя директно отгоре?
2. Предпочитам вата. Какво правя с бетонните елементи? Слагам XPS? С еднаква дебелина ли трябва да са двете изолации(знам че цокъла е 2см по тънък, но питам за носещите шайби и плочите) , прехода как се прави? Или се лепят просто плътно една до друга. Като цяло как най-правилно се поставя вата и колко плътна трябва да е?
3. Имам две малкк покривчета между първия и втория етаж (втория етаж е малко по-малък и вместо да правим 3 тераси решихме 2те плочи да си ги покрием с покрив отгоре) - Въпросът сега е какво правим. Мога ли да имам пълно доверие на този покрив да не прониква вода, защото едното е в хола, да няма след време петна. А за да няма и конденз трябва в същото време да се изолира добре. Мислех си и се чудя мога ли да сложа върху плочата 1 слой битумна хидроизолация и върху нея с пяна да залепя 10см XPS. Мога ли да ги продължа по същия начин или подобно и по протежение на стената нагоре до мястото където покрива подпира стената а нагоре да си сложа вата или ще задържа влага и ще кондензира стената отвътре? Като цяло какво е решението за хидро и термоизолация под тези места.

4. Верандата и терасите също трябва да се облепят с XPS, като продъшжение на изолацията на пода, за да се прекъсне термомоста нали?

5. Цокъла достатъчно ли е да се изолира до мястото където стъпва на земята или да се слезле малко надолу? Как се завършва там, хидроизолация и тн?

Благодаря предварително.
preslav - майстор
ср апр 03, 2019 10:47 pmpesh0 написа:
Здавейте. Първо съжалявам ако има грешки, пиша от телефона. Изчетох доста теми по въпроса за термоизолация, отопление и тн и възникнаха повече въпроси от колкото отговори 😁.

1. Става дума за къща ново строителство. Уместно ли е под изолацията да се прави някаква мазила, шпакловка и тн или да лепя директно отгоре?
2. Предпочитам вата. Какво правя с бетонните елементи? Слагам XPS? С еднаква дебелина ли трябва да са двете изолации(знам че цокъла е 2см по тънък, но питам за носещите шайби и плочите) , прехода как се прави? Или се лепят просто плътно една до друга. Като цяло как най-правилно се поставя вата и колко плътна трябва да е?
3. Имам две малкк покривчета между първия и втория етаж (втория етаж е малко по-малък и вместо да правим 3 тераси решихме 2те плочи да си ги покрием с покрив отгоре) - Въпросът сега е какво правим. Мога ли да имам пълно доверие на този покрив да не прониква вода, защото едното е в хола, да няма след време петна. А за да няма и конденз трябва в същото време да се изолира добре. Мислех си и се чудя мога ли да сложа върху плочата 1 слой битумна хидроизолация и върху нея с пяна да залепя 10см XPS. Мога ли да ги продължа по същия начин или подобно и по протежение на стената нагоре до мястото където покрива подпира стената а нагоре да си сложа вата или ще задържа влага и ще кондензира стената отвътре? Като цяло какво е решението за хидро и термоизолация под тези места.

4. Верандата и терасите също трябва да се облепят с XPS, като продъшжение на изолацията на пода, за да се прекъсне термомоста нали?

5. Цокъла достатъчно ли е да се изолира до мястото където стъпва на земята или да се слезле малко надолу? Как се завършва там, хидроизолация и тн?

Благодаря предварително.
Сега какво правим?
pesh0 - помощник
До къде съм със строежа ли е въпроса? Ако е така- в момента е на ниво кофраж за последна плоча, до края на месеца очаквам да завършат покрива(основния, малките ще чакат докато реша какво да се прави)
preslav - майстор
За ново строителство би трябвало да има проект и той да бъде спазен - предполагам никой няма да се наеме да ти дава акъли, особено само по описанието, кето си направил. Обикновено тук се разискват конкретни неща т.е. снимките са повече от задължителни.
Фитилчо - майстор
Ватата е комфортна , но и скъпа! Много скъпа ! Имам предвид фасадната и имам предвид в съотношение със ЕПС-а като процент изолация спрямо цена. Ако можеш да си го позволиш, си чудесен :-D Като цяло 12 см вата дават чудесни резИлтати =D> Също е по скъпо нанасянето/работата, както и материалите и също така разхода на лепило е почти двоен.
Не съм запознат да трябва да се лепи фибран на бетона? Мисля, че стандартно си се облича и той с вата, може би след бетон контакт. За цоклите вече е нужен фибран и хидроизолацжия под него В ДВЕТЕ РАВНИНИ- под самия фибран в посока фасата и под него надолу в посока земното ядро :-D

Eдна пробита хидро изолация не е хидро изолация повече!
В същото време един залепен ЕПС на Хидроизолация не е залепен ЕПС. Като цяло, това ,коеот искаш да постигнеп се прави така за да не е компроментирано: Лепиш и фиксираш ЕПС-а , правиш замазка с мрежа, дори и най тънката, грундираш с битумен грунд, лепиш хидрото на топло , правиш нова замазка и полагаш плочки....
Може да го направиш и с течната хидро с воал непосредствено под плочките, като в баня... Само не мога да кажа колко това е меразоустойчиво(за навън)
pesh0 - помощник
А под изолацията има ли нужда да се сложи една ръка нещо? Шпакловла/мазилка или може директно върху тухлите? Кое е по-добре
Фитилчо - майстор
нед апр 07, 2019 2:40 ampesh0 написа:
А под изолацията има ли нужда да се сложи една ръка нещо? Шпакловла/мазилка или може директно върху тухлите? Кое е по-добре
Цъкни гугъл, технологията я има.... не си спомням, дали се нанасяше на тухлите една ръка, ама на ватата, от страната към тухлите се нанася една ръка още на земята,за основа !
Фитилчо - майстор
Апропо, гледам, че не си тъънкач....
Хубаво е да слезеш и малко надолу с изолацията на основите/цокъла. В тоя ред на мисли, вътре като правиш замазките, освен, че ще изолираш отдолу под тях, изолирай и настрани към външните стени! Операцията е сравнително евтина, аз бих изолирал към всички стени, защото вътрешмнните стени са "хванати" за външните, и колкото и да са изолирани, това си е термомост влизащ навътре към къщата...

Ако острани не са ти готови пътеките/настилките, колегата Шоп е показал в едни теми една технология за изолиране на земята под настилките/пътеките, според мен също с не висока цена и добра изолация..... Слага фибран под настилките и отдалечава студената точка от стените на къщата (макар, че са изолирани вертикално, изолира и хоризонтално. По този начин не хващат студеното отгоре над слоя, който се предава и надолу. Отдолу по принцип е по топло.... както знаем )

Пак в тоя ред на мисли, ако ще пускаш надолу фибран на основите, помисли за хидроизолация на същите и ДРЕНАЖ , да няма после- Олеле
pesh0 - помощник
Обмислям го, като цяло това с основите. Задължително ще пусна изолацията надолу поне 10-20см преди да си заравня терена и евентуално ще сложа XPS и под пътеката около къщата. Но имя ли нужда от дренаж при положение, че къщата е надигната на 50см от кота нула и няма подземни етажи? По-скоро обмислям как да изолирам стълбите на входната врата и верандата.
  • 1
  • 2

Тема "Външна термоизолация с вата + хидроизолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: