Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Djack - специалист
На мен семенцата ми са самостоятелни. Пикирам основно с цел да засиля растението! Преди пикиране, прищипвам и махам първите две листенца, изчаквам 2-3 часа да се запечатат раничките и заравям над тях колкото мога. Гледам да е до кръстосаните. Домата пуска корен от всяко мъхче по стъблото, което е под пръста. После, когато слагам в лехата, правя същото! Пак прищипвам, изчаквам и заравям дълбоко! :partyman:
ср апр 10, 2019 9:47 pmDjack написа:
На мен семенцата ми са самостоятелни. Пикирам основно с цел да засиля растението! Преди пикиране, прищипвам и махам първите две листенца, изчаквам 2-3 часа да се запечатат раничките и заравям над тях колкото мога. Гледам да е до кръстосаните. Домата пуска корен от всяко мъхче по стъблото, което е под пръста. После, когато слагам в лехата, правя същото! Пак прищипвам, изчаквам и заравям дълбоко! :partyman:
Морско, аз съм новобранец в тая област. Търся леснина, че съм и мързелив, още не съм табиетлия.
Инак съм пробвал да заровя някой колтук и съм брал домати от него.
Ма са спраям донякъде.
preslav - майстор
ср апр 10, 2019 8:57 pmEDI написа:
Има и то много време, просто го давайте по-лежерно, това е удоволствие, а не гонене на план.
Растенията сами подсказват кога трябва да се действа. Поне при мен условията са такива... че нямам условия - пикираният разсад стоя в една стая с прозорци на Изток и Юг, но светлината не е достатъчно за всички кофички, тези които са близко до прозорците станаха червени здравеняци, а по-далечните останаха бледи като госпожици и все се въртят към солариума. Тази година семките са заложени на 23.02. избиха за 7-10 дена, ще преценя и ако се окаже, че много съм подранил, догодина ще залагам семки със седмица-две по-късно.
Имам едно питане - салатките както вървяха буйни и рунтави, започнаха да жълтеят, на какво може да се дължи, преполиване?
чет апр 11, 2019 7:15 ampreslav написа:
Имам едно питане - салатките както вървяха буйни и рунтави, започнаха да жълтеят, на какво може да се дължи, преполиване?
Според мен е липса на достатъчно слънце. Особено последните дни, а и предстоят още такива.
kr1100 - майстор
[quote=preslav .
Имам едно питане - салатките както вървяха буйни и рунтави, започнаха да жълтеят, на какво може да се дължи, преполиване?
[/quote]
Навън ли са ? Под покрив ли са? Щом цитираш преполиване значи не е от липса на влага - остава слънцето или виоска темпратура , ако са под найлон.
Вчера успях да набуча 16 корена, колчета и сезал нагоре до телта.Маркучите от топлото се бяха нагънали криволичещо и се наложи да ги попъна в права линия.
Днес довършвам реда с 8 бр и започвам 2 рия ред. Дано няма пак навалица по пътя.
Последна промяна от kr1100 на пет апр 12, 2019 11:25 am, променено общо 1 път.
miroki - майстор
чет апр 11, 2019 7:15 ampreslav написа:
ср апр 10, 2019 8:57 pmEDI написа:
Има и то много време, просто го давайте по-лежерно, това е удоволствие, а не гонене на план.
Тази година семките са заложени на 23.02. избиха за 7-10 дена, ще преценя и ако се окаже, че много съм подранил, догодина ще залагам семки със седмица-две по-късно.
Ако ще се садят под найлон (или туба) после, е навреме. Разсада става с пъти по-хубав под найлона. В кофичката не върви достатъчно добре.
Ако ще са директно на открито, ще е рано за сеене на семената, но и ще се бере по-късно.
Моите парници са пикирани/засяти вече.
Единия всъщност е за пикиране, втория е за директно сеене на семена под найлона. Те са предимно за консерви после.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Таз година главоболия със семето. Имах от миналогодишното подарено старо българско домати - всичкото си покара и кръстоса и дебелее. От купените от "тревясалата ферма" имам покарало само рома, няколко идеал, от някакъв розов гигант ни следа и от пипера само 1-2...!!!!! А бая семена взех оттам... прилича ми на старо семе, отупали са някой чувал...
Кактоидае
Нямам условия и сея късно... Миналата година на 20 март, тази на 10-ти. Се същото, щото сега го фана студ и тъма...
И се забавлявам да слагам семена, дето инак директно на нивата, но с пълчищата мравки, които отглеждам е невъзможно. Та правя разсад на слънчоглед, царевица...голем майтап...
Ама на мен ми е за забавление и все нещо пораства и ме радва
Поне от дъждовете, надявам се, грах ще бера :-)))
От оня ден сводка - мрат ми малините.... със сигурност 7 са се хванали. Нищо де, всички казват, че били бурен, ще ги завъде, пък!
Дръвчетата - от седем, четири развиват листи, ще ги бъде, значи, другите - ще видим
preslav - майстор
Салатките са на открито, изкараха цяла зима под найлон, но от поне 2 седмици найлоните са прибрани. Не знам дали е от липсата на слънце, не всички жълтеят, но днес стана дума с познат, на когото дадох десетина разсада, каза, че имало 3 чешита салтки, може би при мен някой от видовете не вирее добре. Усъмних се в поливането защото единия от редовете го поливам на ръка за 15-тина минути, а другите ги квася с въртележка по 1 час - пораженията са в редовете, които поливам по-дълго.
Обяснението за ранното и късно домате не ми стана много ясно - май вече писах, че тази година изневерих на сеенето семка по семка в отделни кофички, всичкото семе беше хвърлено в продълговати саксии, до поникването под стреч и в топла стая, след поникването в неотоплявана стая с Югозападнало изложение. Когато разсадът кръстоса булката го пикира по 2 корена в кофичка - става много лесно със скубане от преовлажнена саксия. Цялото пикиране отне един предиобяд за 150 кофички, от които само в една кофичка не се случиха нещата. Естествено ако бях пикирал аз щяха да отидат 2 дена, кило псувни и доста поразени коренчета, но никой не е казал, че пикирането трябва да стане наведнъж. Пикираните домати останаха в неотоплявана стая (10-12 градуса) за около 2 седмици. Сега всички кофички са под найлон в градината - парник нямам и надали ще имам някога. След Гергьов ден се режат дъната и домата се засажда барабар с кофичката - миналата година от всичките 250 кофички с домати, пипер, камби, чути люшки, краставици, тиквички, тикви и т.н. има поразен само един корен от прасето на попа, от глад прояде тагетиси и цинии. С две думи антипрасешката технология работи, на всичкото отгоре разсадът не боледува при пресаждането на постоянно място.
miroki - майстор
Така както са пикирани в кофички под найлон. Следващият път пикирай в почвата директно и пак под найлон. Само, че двоен. (Два един върху друг) Остави си и в кофички до тях. Ще видиш разликата.
После пак си разсади по редовете. Аз правя 2 реда домати в двата края на найлона. Които остават там после. От 2-3 г. Не пълня с тор и реално не е парник а тунел.
preslav - майстор
чет апр 11, 2019 5:26 pmmiroki написа:
Така както са пикирани в кофички под найлон. Следващият път пикирай в почвата директно и пак под найлон. Само, че двоен. (Два един върху друг) Остави си и в кофички до тях. Ще видиш разликата.
После пак си разсади по редовете. Аз правя 2 реда домати в двата края на найлона. Които остават там после. От 2-3 г. Не пълня с тор и реално не е парник а тунел.
Мисля, че те разбирам, но без кофички не сея нищо заради попово прасе - понякога изкуството изисква жертви.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: