Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mopi - напреднал
Здравейте,
имам следният проблем: на покрива имам соларен бойлер 300 л. с 2 панела, който подава топла вода към проточен бойлер на Stibel Eltron трифазаен (който дозагрява водата от горния бойлер). До тук всичко е ОК. Проблемът е че когато горния (соларния) започне да подава вода с температура по-голяма от 60 С, долния (проточния), започва да дава индикация, че водата му е много топла (в упътването пише да се изключи). Да ама през лятото аз не съм вкъщи по цял ден и да следя кога на проточният, ще му дойде по-топла вода. Шанса съпругата ми да се сети да го изключи, защото с децата е вкъщи по цял ден е нулев.(въпреки, че съм сложил светещ температурен датчик със сонда, който показва температурата идваща от горйия бойлер).
Та въпросът ми е, ако някой се е сблъсквал с такъв проблам - как да изключа проточния бойлер (трифазен), когато температурата ``отгоре`` достигне 55 С?
Незнам как се казва, нещо като термовинтил, който пренасочва водата над примерно 55С, но той се вързва към водата, а аз нямам място за такъв. (иначе е около 80 лв.) Ще ми се да изключа проточния бойлер по електрически път (нещо като температурен контролер със сонда), но незнам как.
Ако някой има идей, ще съм блогодарен ако ги сподели.
Благодаря,
MamaMy - майстор
Най-елементарно е с термостат следящ температурата на входящата тръба и прекъсващ Управлението на контактора в бойлера. Термостата няма да е супер точно настроен освен ако не е в специална гилза, но мисля, че на принципа проба-грешка пак ще се настрой да върши работа.
vrangelov - специалист
...



Изтривам написаното. Изрично е написано, че моят вариант отпада, но няма кой да чете до края.
Последна промяна от vrangelov на пет апр 12, 2019 1:46 am, променено общо 1 път.
fox_vt - майстор
Аз съм със същата система и управлявам проточния със група от терморелета. Предполагам проточния ти бойлер е със електронно управление и се включва в първоначалния момент на пускане на водата докато дойде топлата. Двата варианта са ти ги казали вече, или не му пускаш по топла вода или му спираш управлението със термореле. При първото се иска промяна на тръбите около бойлера. При второто отваряне на проточния и пипане по схемата му.
torbalan - Дървен философ
Какъв е проблема цяло лято да стои изключен проточния бойлер?

Иначе след, като вече си сложил датчик с лампа - най-лесно е да добавиш един контактор, който да изключи бойлера, когато лампата светне.

Прикачен файл

DSCF5994.JPG

Прикачен файл

DSCF5993.JPG
ESPACE - майстор
чет апр 11, 2019 11:27 pmmopi написа:
Незнам как се казва, нещо като термовинтил, който пренасочва водата над примерно 55С, но той се вързва към водата, а аз нямам място за такъв. (иначе е около 80 лв.)

Това ти е най-добрия вариант и честно казано не ми се вярва че нямаш място за него. Ще го сложиш на входа на ел. бойлер, прекъсвайки горещата вода от соларния и само трябва и студена да му подадеш.
torbalan - Дървен философ
пет апр 12, 2019 7:44 amESPACE написа:
... прекъсвайки горещата вода от соларния и само трябва и студена да му подадеш.
Аз разбрах, че електричеството иска да прекъсва, за да не прегрява бойлера.
шоп - майстор
Аз бих сложил термосмесителен вентил настроен на 55 или 60 градуса преди проточния, но явно това няма как да стане при топикстартера.
ESPACE - майстор
пет апр 12, 2019 8:33 amtorbalan написа:
пет апр 12, 2019 7:44 amESPACE написа:
... прекъсвайки горещата вода от соларния и само трябва и студена да му подадеш.
Аз разбрах, че електричеството иска да прекъсва, за да не прегрява бойлера.
Електрическия вероятно въобще не се включва, когато преминаващата през него вода е над зададената но вади някакво предупреждение. Аз така и не разбрах защо не го игнорира , да си свети или мига там каквото прави. Няма какво да му стане от по топла вода.
fox_vt - майстор
пет апр 12, 2019 6:16 amtorbalan написа:
Какъв е проблема цяло лято да стои изключен проточния бойлер?

Иначе след, като вече си сложил датчик с лампа - най-лесно е да добавиш един контактор, който да изключи бойлера, когато лампата светне.
А като няма слънце ще се къпе на тъмно за да може проточния да работи.

Тема "Температърен контролер - как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: