Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miroki - майстор
За мен пикиране, това е моментът в който поникналото в сандъчето се засажда в земята в парник или тунел.
Нещо такова.
Изображение
При желание може да се направи 40 см. дупка на целия парник, която се пълни с оборка тор за да стане парник. Ако не се слага толкова тор, се слага малко само и се казва тунел.
Влагата се събира на найлона, от вятъра пада вътре и се дъждува. За целта трябва да е ниско да държи топлото по-ниско. За разсад е по-подходящ парник, а не оранжерия. В оранжерия трябва да се отоплява и да се дъждува повече.
В двата края посаденото остават там на редове и не се разсява повече, другите се разсаждат по редовете.
Сега вече са под найлон, разбирай началото на април трябва да е готов завит и да е поникнала тревата, да се оскубе и тогава се сади разсада.
Втория се сее директни вътре и семената поникват и ще задминат други, които стоят в кофички.
Такова пикиране от сандъчето в саксии за мен е загуба на време. От сандъчето в парника директно. Само едно разсаждане.
Ако искам да сея в кофички, слагам само по 3 семки, за да не разсаждам. Ако поникнат и 3 те махам едното и го слагам там където не е поникнало. Тази година направо напълних едно сандъче с ресто.
Най грубо 15 февруари се сеят в сандъче, началото на април в парник. После почва да се отвива денем, и като стане ред да не се завива вечер се разсажда останалото по редовете.
Може вместо в парник на домата отгоре да се сложи 10л туба и да се сее директно на мястото му.
Иначе кофичката отстрани на корена помага за попово прасе, както и да се увие с найлон отстрани корена и стеблото.
От амониевата селитра също бягат гадините.
Вариант да не съм имал разсад и да не съм подарявал, дори и след голяма градушка която отнесе доматите с коловете, не съм имал за сега. За повечето неща се грижи майка ми естествено, аз не съм там постоянно.
preslav - майстор
До тук ясно, остава да видим кога започва беритбата на открито - при мен най-рано края на Юни, дори началото на Юли. Замисляйки се за моя случай, няма как един ден да се дупя да разсаждам директно в почвата, пикирането в кофички може да се прави и седнал, а заравянето на кофичките става за миг, особено ако са двама човека.
hidrazin - майстор
пет апр 12, 2019 7:24 ampreslav написа:
... и т.н. слугуване ...
... за една седмица по-ранно бране...
В тоя ред на мисли и самото правене на разсад е хамалогия, която съм я отсвирил.
За 30-тина кола домати не си заслужава цирка или трябва да имаш цялото време на света.
Познавам бивш колега който прави ... 10 000 корена разсад домати всяка година но там бирата е друга...
Същото е и с кофичките - не само че трябва да ги режеш ами после и да ги вадиш.
И що след като може директно да отсвириш поповото прасе?
А то е всеядно. И на 200 корена пипер ли да слагам кофички? И на краставиците? И на...
Освен БИ-58 има и други елементарни и лесни методи.
Със сигурност работи "цигарената вода" - един пепелник фасове накиснат в 2-3 литрово шише с вода.
Седмица преди слагане в двора разсада се полива с тази вода, както и около 2 седмици на самото поле.
Докато наедреят стъблата и вече не са вкусни за поповото прасе.
Никотинът е инсектицид и то бяга от местата където е поляно с никотин. Премахва и други гадове.
Същата работа върши и хризанетмата. Взимаш от цветарите увехнали хризантеми.
Като закопаваш доматите в дупката хвърляш по една китка или стрък 10-тина санта от хризантема.
Ефекта е същия - гони ги. Проблема е че само ги гони а не ги унищожава и после отиват примерно на пипера...
:partyman:
hidrazin - майстор
пет апр 12, 2019 10:19 ammiroki написа:
...Влагата се събира на найлона, от вятъра пада вътре и се дъждува...
Точно от това трябва да се пази разсада - падащите капки върху него които са причинител на много болести!!!
Не случайно се произвеждат найлони за оранжерии с ефект "анти капка".
Освен това трябва редовно да си там за да отваряш иначе ще имаш сготвен разсад.
За малко количество разсад не е оправдано освен ако не живееш там и имаш много свободно време.
Най-доброто и мързеливо се оказа Агил - нетъкан текстил.
Има го с различни ширини и плътност като най-тънкия е 17 грама на квадрат.
Лично аз препоръчвам да е 20 или 23 грама на квадрат след над 5-годишно използване.
Избягват се всички недостатъци на найлона и пак се осигурява по-ранен добив.
2014г - 3-4-ти май
2015г - 1-ви май
2016г - 12-ти април
Сееш, пръскаш, поливаш, завиваш и забравяш за около месец.
Аз ги откривам когато забележа че вече опират в агрила и го надигат. :-D Окопавам, слагам коловете и връзвам.
Следващите домати които сея никога не успяват да ги настигнат и да станат толкова добри.
Ама пусти му мързел - мързи ме още в началото на сложа всички така.
Слагам под агрил 12-тина корена и после още две дузини (още около 20-24 корена).
Но май ще ги намалявам щото няма какво да ги правя. :?
:partyman:
miroki - майстор
Сега е студено и не се отварят, после почваме само единия или двата края. Накрая целият. Но докато поникне държи влагата добре. Да, има човек постоянно.
Иначе го правя за около 300 корена домати, неопределено пипер и люти и сладки чушки, физалис и още някое друго.
Сега ги намалям на 150 корена. Но пак е скъпо да купувам 500-700 корена. Особенно, като не ми трябва всичкото да е ранно. Купения разсад, те го сеят януари още и се продава с цвят. Там трябва да е топъл парника.
miroki - майстор
пет апр 12, 2019 11:11 ampreslav написа:
... Замисляйки се за моя случай, няма как един ден да се дупя да разсаждам директно в почвата, пикирането в кофички може да се прави и седнал, а заравянето на кофичките става за миг, особено ако са двама човека.
За това заравяне на кофичките говоря.
Зарови ги в двата края на парника и така все едно ги сееш на мястото им, както ти си правиш махайки дъното им. После няма да ги пипаш от там. Ако искаш повече от 2 реда ранно, тогава сей и посредата и после ги премести. А преди това сей дирекрно в кофичките, така няма да разсаждаш. Моите парници са два по 5 метра.
preslav - майстор
пет апр 12, 2019 5:20 pmmiroki написа:
пет апр 12, 2019 11:11 ampreslav написа:
... Замисляйки се за моя случай, няма как един ден да се дупя да разсаждам директно в почвата, пикирането в кофички може да се прави и седнал, а заравянето на кофичките става за миг, особено ако са двама човека.
За това заравяне на кофичките говоря.
Зарови ги в двата края на парника и така все едно ги сееш на мястото им, както ти си правиш махайки дъното им. После няма да ги пипаш от там. Ако искаш повече от 2 реда ранно, тогава сей и посредата и после ги премести. А преди това сей дирекрно в кофичките, така няма да разсаждаш. Моите парници са два по 5 метра.
Разбирам какво ми казваш и за двете неща. До миналата година слагах семките директно в кофичките, но се отказах поради липсата на място, едно е да наредиш до прозореца 3 саксии, друго е да намериш място за 150 кофички. Пак заради мястото няма как да заровя готовите кофички за ранно производство - сега тунелът е там където после ще са камби или пипер, там където ще са доматите мястото не е подготвено, на ръка не ми се копа, да вадя машина за за два реда не ми е удобно.
С две думи уважавам желанието ти да подскажеш различен метод, но всеки се съобразява с конкретните условия. Тази година ще е така, догодина - нов късмет.
miroki - майстор
Е, да, всеки си го прави както му е удобно. Просто ме питахте, да дам разяснения, та затова и писах толкова.
Като цяло целта не е само по-ранен завръз, а и по-голямо количество.
Като сравних домат дебел като сламка и като кутрето ми и набързо си промених личното мнение за парниците. Но дори и тези, които местя, с една лопатка излизат и се преместват за минута. Другата опция остава туба от 10л.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб апр 13, 2019 2:40 pmmiroki написа:
Е, да, всеки си го прави както му е удобно. Просто ме питахте, да дам разяснения, та затова и писах толкова.
Като цяло целта не е само по-ранен завръз, а и по-голямо количество.
Като сравних домат дебел като сламка и като кутрето ми и набързо си промених личното мнение за парниците. Но дори и тези, които местя, с една лопатка излизат и се преместват за минута. Другата опция остава туба от 10л.
Много готино изглежда това с парника. Но, не съм там, та да му слугувам.
Цялата работа е в това отвий-завий...
Като гледам, началото на май директно режа дъната и забивам по места
Тази година нищо не е навреме
kr1100 - майстор
[quote=n_a Много готино изглежда това с парника. Но, не съм там, та да му слугувам.
Цялата работа е в това отвий-завий...
[/quote]
Амчи за това китайките продават отварачки :) Че и цената им падна вече и по-бързо пристигат. Не се занимаваш с отвори / затвори - "те си знаят: кога колко.
@ hidrazin - зимния период агрила го окачвам на телове за да не пада конденз в/у салатките и спанака.
До днес съм засял 2/5 от количеството. И 3 краставици набучих днес в средата. Утре продължавам .
Навън кирливо време за никаква работа не става ,че и кално. Утре и цедя и пресовам джибрите и в туби да са в готовност за варка.

Прикачен файл

IMG_20180709_173007656.jpg

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: