Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fox_vt - майстор
Слагаш до бойлерната помпа един ел клапан като спре помпата клапана затваря по просто от това може да е само бобена чорба с шарен боб :lol:
zaksofon - специалист
нед апр 14, 2019 9:52 pmТрифон П.Трифонов написа:
Май не си знаят чугуняците, щото не четат инструкциите.
Предполагат и свързват.
А дали е така? Ам' питат тука.
Закси, работяга такъф, що не четеш?
Забележката е уместна. Всъщност, обърнах Интернет с хастара навън, за някаква информация за тоз котел, преди да го купя де. И информация - йок. Но, сега се сетих, че у нас е по-популярен триходовия му брат EK3G/S30, който има същите входове/изходи. Сега е времето да питам, как са го свързали ората. Даже се сещам за един много подходящ - казва се МИРАЖ :) Инак, книжката, която идва с моя котел, я попрегледах, на пръв поглед, впечатление прави ИЗКЛЮЧИТЕЛНО лошия Английски, на който са писали турците. Чак не е за вярване колко е неразбираемо. Но сега ще я погледна пак, там даже, може и схема да има... Но доколкото помня, като моята - няма. Управлението на котела, няма възможност за работа с две помпи и поради тази причина, турците не са и приложими схема с две помпи... Тц...
zaksofon - специалист
нед апр 14, 2019 10:03 pmfox_vt написа:
Слагаш до бойлерната помпа един ел клапан като спре помпата клапана затваря по просто от това може да е само бобена чорба с шарен боб :lol:
Ей туй е приказка вече! Благодаря! Ако има вариант да препоръчате нещо, като марка, ако не, ще си ровя из нета. Но, благодаря още веднъж!
zaksofon - специалист
Това ще свърши ли работа? Нормално затворен, 3/4, 220 волта. Не знам само на каква температура издържа.
Или по-добре това: https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 928d915cc4

Прикачен файл

2019-04-14_224758.png
2019-04-14_224758.png (192.25 KиБ) Видяна 1496 пъти
4799inpl64 - специалист
нед апр 14, 2019 10:50 pmzaksofon написа:
Това ще свърши ли работа? Нормално затворен, 3/4, 220 волта. Не знам само на каква температура издържа.
Или по-добре това: https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 928d915cc4
Ми то си пише в алито 5-80 градуса
zaksofon - специалист
нед апр 14, 2019 11:32 pm4799inpl64 написа:
нед апр 14, 2019 10:50 pmzaksofon написа:
Това ще свърши ли работа? Нормално затворен, 3/4, 220 волта. Не знам само на каква температура издържа.
Или по-добре това: https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 928d915cc4
Ми то си пише в алито 5-80 градуса
На снимката, която качих , не видях градуси, но на линка е друг вентил, че и малко по-скъп - 19 долара, там темпертурата е до 100 градуса. Поне тъй пише на нещото, ако изгледате видеото, което е в графа снимки, вижда му се на табелчицата. Аз обаче питам , дали ще е тамЪн осталъка. Да го поръчвам туй нещо и да мирясам, а ? :)
нед апр 14, 2019 11:38 pmzaksofon написа:
...Аз обаче питам , дали ще е тамЪн осталъка. Да го поръчвам туй нещо и да мирясам, а ? :)
Закс, прочитам ти отново първото мнение, че не вярвам вече на спомени.
Там пише, че въпроса е за приятел, а тук ....нещо не та свърта.
Поръчай го, няма да загубиш много. Ще го разбереш следващия отоплителен, че докато дойде, тоя ше е свършил.
Освен това, пак там, питаш дали е възможно радиаторната да бута през бойлерната, дори като е спряла. Тук ти казах, че може, но.....
Във второто ти мнение се появява информация, че котела има два входа и два изхода, което означава, че двата кръга, след водната риза на котела, са напълно независими. Тук вече казвам-Не може.
После уж тръбите били студени, ама дали някаква лееека циркулация.
Противоречива информация отсякъде, Закс.
Друга, по сериозна работа из къщата нямаш ли?
zaksofon - специалист
пон апр 15, 2019 9:22 amТрифон П.Трифонов написа:
нед апр 14, 2019 11:38 pmzaksofon написа:
...Аз обаче питам , дали ще е тамЪн осталъка. Да го поръчвам туй нещо и да мирясам, а ? :)
Закс, прочитам ти отново първото мнение, че не вярвам вече на спомени.
Там пише, че въпроса е за приятел, а тук ....нещо не та свърта.
Поръчай го, няма да загубиш много. Ще го разбереш следващия отоплителен, че докато дойде, тоя ше е свършил.
Освен това, пак там, питаш дали е възможно радиаторната да бута през бойлерната, дори като е спряла. Тук ти казах, че може, но.....
Във второто ти мнение се появява информация, че котела има два входа и два изхода, което означава, че двата кръга, след водната риза на котела, са напълно независими. Тук вече казвам-Не може.
После уж тръбите били студени, ама дали някаква лееека циркулация.
Противоречива информация отсякъде, Закс.
Друга, по сериозна работа из къщата нямаш ли?
Е да, признавам, че съм поразпилял информацията малко, но то така "естествено" се стига до истината - с доуточняващи въпроси :). Иначе да, за мой приятел питам, който се притеснява, че му се охлажда бойлера поради описаните причини. Там е работата, че той прекопира схемата на свързване от мен, както и котела си купи - пак по мой съвет (и малко или много се чувствам съпричастен с проблемите му). Разликите са там, че неговата система е без налягане, а моята е с налягане, всичко друго е почти 1/1. Дълго спорихме по телефона, миналия ден, за това от което се опасява (че радиаторната помпа охлажда бойлера) и не можахме да излезем на глава. Той си има неговите доводи и доказателства - аз моите... И така, реших да питам по-знаещите от мен, за да поразсъждаваме заедно. А иначе за вентилчето-китайчето... Ще си поръчам и аз, защото ко му плащаш в крайна сметка? А и ще си сложа, ей тъй за всеки случай... е най-вероятно за следващия сезон, че след седмица пак заминавам на ШИБАНИЯ гурбет...
Инак, г-н Трифонов, по къщата работа има толкоз много,мамка му... Миналата седмица завърших една веранда с парапет, сега ще си правя столчета и скара за там... Имам да "реставрирам" почти паднал гараж, да лея бетон, да полагам изолация(по примера на Шоп) и да лепя камъни на около 50м2 дворно място. Трябва да се изолират стълбите към таванското, че са голям термомост... Иска ми се да налепя на поне три стени ламинат... да, ламинат казах... И те така... Но полекичка, дайте най-напред да решим спора с Кирчо. Казваш, че не може да има циркулация във въпросния кръг, обоснови се моля (това, че тръбата е студена, не му е достатъчно)? Защото все още нямам твърди доказателства за пред моя човек. Ще на рисувам и схема, както предложи Майстора, че така голяма неразбория стана. Но не съм грамотен технически в тази област точно и да не ми се смеете... Благодаря!
пон апр 15, 2019 10:05 amzaksofon написа:
...
Освен това, пак там, питаш дали е възможно радиаторната да бута през бойлерната, дори като е спряла. Тук ти казах, че може, но.....
Във второто ти мнение се появява информация, че котела има два входа и два изхода, което означава, че двата кръга, след водната риза на котела, са напълно независими. Тук вече казвам-Не може. Не може радиаторната да бута през бойлерната.
После уж тръбите били студени, ама дали някаква лееека циркулация.
Ако има кранове, около серпентината, което е и правилно, да затвори поне един и ще разбере. Бойлерът му ще изстива по същия начин. Това според мен.
Напълно възможна е "гравитачна" циркулация, но щом обратната, към котела е студена, значи няма.

Друга, по сериозна работа из къщата нямаш ли?
Ще я свършиш, не си мързелив.

...Казваш, че не може да има циркулация във въпросния кръг, обоснови се моля (това, че тръбата е студена, не му е достатъчно)?Опитайте с крана, ако има и тогава вече ще е ясно. Ако нещата са различни, клапан както рече Фокси. Защото все още нямам твърди доказателства за пред моя човек. Ще на рисувам и схема, както предложи Майстора, че така голяма неразбория стана. Благодаря!
Валтер Желязков - специалист
Здравей zaksofon!
При мен системата е изпълнена по същия начин. Разликата е, че при теб помпите теглят директно от котела, а при мен от хидравличен изравнител, и двете помпи са на първа скорост. При спиране, на която и да е, няма циркулация през кръга. Идентична е работата при отворена и затворена система.

Тема "Възможно ли е радиаторната помпа да охлажда бойлера в система с две помпи(една за бойлер и една радиаторна)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: