• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
unicata - специалист
Здравейте, обмислям да строя къща, но първоначално искам да разбера мога ли да го понеса.
Може ли някой който е запознат директно да сподели.
1. Интересува ме след покупка на парцела колко струва да се извади цялата документация и колко време ще отнеме.
2.СЛед това ме интересува колко е реалната на цена на строежа на квадрат като се използват средни материали, не говорим за луксозни изпълнения, но все пак да е добре изолирана и комфортна.
3. Приятел конструктор ми каза цена за проект 20лв/кв. но друго незнам. Видях по сайтове на строителни фирми цени 350-450евро на квадрат до ключ. На фона на цените на апартаментите направо ми звучи без пари. Горепосочения приятел ми каза че ако сам си намеря бригада цената ще е още по-ниска. до колко е вярно това. В момента съпругата ми се дърпа и твърди че това няма как да е вярно и затова не иска да се впускаме в подобен род приключения, защото мисли че вероятно цената ще надскочи 6-700 евро/кв.
Затова моля колегите които са наясно и имат опит и са стрили скоро да споделят.
ПП
по принцип електро и ВиК, сам ще си ги правя.
Andri01 - майстор
Или:" послушай жената и направи точно обратното,за да не сгрешиш" :) А иначе,всичко опира до: област където е обекта, архитект-има които вършат работа ,има и такива взели дипломата с преписване и...,изпълнител-важи пак горното.
unicata - специалист
Конкретно става дума за района на София, къщата ще е около 150квадрата. Баща ми е арматурист така че доверена бригада за груб строеж ще намеря.
Руди - майстор
Проектант съм и строя къща около 100 кв.м. Започнах на 1 ноември 2018,
в момента вървят довършителни работи и вероятно до два-три месеца
ще е готова за обзавеждане.

Проект за 20 лева на квадрат може да се направи, без екстри и
без претенции. Все пак, ако за 25 лева получиш по-стойностен проект,
става дума за 450 лева разлика - на фона на строежа-нищо!
Със сигурност таксите във Столична община ще са по-голяма сума, като се
добави ЧЕЗ и Софийска вода проектът ще ти се стори дреболия.

Относно времето от покупката до строително разрешение при мен
беше 4 месеца (юли-октомври 2018), смятам го за рекордно кратък.
Най-бавно стана с енергото, там се чака два пъти по един месец
(за съгласуване на скица, за предварителен договор)

Относно цената на строежа, наскоро прехвърлих 500 евро на квадрат за
стандартно изпълнение. Според офертата имам още 12-15 хиляди лева до
завършването (настилки, паркет и боядисване), т.е. надявам се да се
вместя в 520-550 евра преди обзавеждането.
unicata - специалист
Това чрез фирма подизпълнител или ти си намираш бригади и хора?
цената с включени разходи по скица, ток, вода, разрешителни и т.н. или само за строежа?
парцела броиш ли в цената(малко вероятно но да питам).
Руди - майстор
пон апр 15, 2019 4:25 pmunicata написа:
Това чрез фирма подизпълнител или ти си намираш бригади и хора?
цената с включени разходи по скица, ток, вода, разрешителни и т.н. или само за строежа?
парцела броиш ли в цената(малко вероятно но да питам).
Строежът се изпълнява от малка фирма, която наема подизпълнители
(за арматурата, Електро, ВиК, шпакловка). Хубавото е, че сами си създават
организация и внимават всеки да си изхвърля боклука. Плащам само един,
той командва и отговаря за всичко и за всички на строежа.
В сумата ми е всичко, включително и парцела (9000 евро за 420 кв.м.),
ограда и подпорни стени (6500 евро), изгребна яма (3000 евро).
krasi92 - майстор
Жената маи ще се окаже права. Успех с намирането на качественна бригада.
Чираче - майстор
пон апр 15, 2019 11:52 amunicata написа:
Здравейте, обмислям да строя къща, но първоначално искам да разбера мога ли да го понеса.
Може ли някой който е запознат директно да сподели.
Има доста важни момента в цялото предизвикателство. Бюрокрацията в Община, Ел и ВиК ги прескачам. Ще се опитам да посоча най-важните:

1. Обмислете много добре какво искате да представлява бъдещата Ви къща. В детайли, и подробно. Дайте заданието на архитект за Проекта. Преди внасянето за одобрение в Общината прегледайте как е изпълнен проекта според Вашето задание. Ако не можете сам, намерете някой, който разбира от материята. Ако не сте съгласен с нещо, да преработват според Вашите изисквания. И чак тогава подписвайте. Най-важни са част Архитектура, част Конструкции, част Ел и част ВиК
2. След излизането на одобрените проекти подавате молба за Разрешително за строеж. Заедно с това подавате нужните документи за Ел. и ВиК.
3. След излизане на Разрешението за строеж можете да започнете работа след 14 дни.
4. Независимо кой ще е строителя, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО наемете фирма за строителен надзор, която да следи за спазването на Проекта и за оформянето на всички актове 2,3,4,7,12,14,15,16 и въвеждането в експлоатация съгласно ЗУТ. Въпреки това изиквайте да имате Оригинали на всички актове/ съгласувани, заверени, подписани и подпечатани /, както и Оригинали на всички Сертификати за съответствие на всички вложени материали.
5. За всичко изисквайте да имате подписан Нотариално заверен Договор.

Това е от мен. Ако искате да нямате проблеми, разпечатайте си написаното от мен.
УСПЕХ!
preslav - майстор
пон апр 15, 2019 4:41 pmРуди написа:
изгребна яма (3000 евро).
Руди, защо изгребна яма??? Питам от любопитство, всеки си има своите съображения, на мен пречиствтелната ми излезе с 500 евро повече, но за 5-6 години съм платил ток за една 60 Ватова крушка работеща денонощно и 70-80 лв. за мембрани на компресора.
Просто питам за твоите съображения.
  • 1
  • 2

Тема "няколко въпроса за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: