Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
zz_stefanov - майстор
съб апр 20, 2019 6:04 pmLazarGanev написа:
В кухня на панелен апартамент има няколко консуматора, вързани в разклонителна кутия, но връзките са лоши и отвреме на време преискрява и се губи връзката на консуматорите с нулата (а помежду си имат връзка). Става тъй, че при работеща пералня, като изчезне нулата, корпуса остава офазен и тази фаза се предава по нулевите кабели (които имат връзка помежду си, но нямат с нулата) към корпусите на всички включени в контактите консуматори - печка, хладилник, микровълнова - квот се сетиш!
Е след този масово срещан пример, как следва да се убедим, че трябва да се прекъсва нулата на бойлера.
Ми ако фазата в ключа залепне, какво ще правим при изключена нула. Е трябва да се разчита на твърдо вързаната земя или на директната нула до корпуса.
tzetz009 - специалист
:) Е все съм виждал , ама апартамент , в който цялата кухня плюс бойлер е на един бАшон още не съм ! Но това не е предтекст за наложително прекъсване на нулата от ключа .

:partyman: :partyman: :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Собственичката на апартамента е жена на възраст, ел. инженер, знаеше всяка кутия къде се намира, но живее на вилата, а в апартамента - дъщерята и зетя Левчо Ръков. Кутията естествено се оказа под мивкта, зад пералнята. Не беше на спайки, а по-зле - с едни кръгли керамични плочки и кабелите се пристягат с винтове :) . Е, намерихме и пристегнахме, ама...
Бойлера не беше към кухнята, ама обикновено към него все има нещо придадено и по същата схема може да се офази и бойлера
ve4er - напреднал
пет апр 19, 2019 7:45 pmhidrazin написа:
пет апр 19, 2019 12:53 pmve4er написа:
...Ако прекъснеш и нулата и по някаква причина - заял или износен контакт на контактора и я няма нулата на бойлера а той е включен - ще е доста неприятно къпането...
Що? А да беше прочел че въпросния бойлер е заземен и с трипроводна инсталация???
:partyman:
Ааа заземен, значи по-честичко да се пре....ва заземлението щом трябва да е сигурно :-D . Извинявам се, не съм допрочел.

Тема "Прекъсване само на фаза при инсталация на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: