• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Virtex - майстор
Има ли смисъл от термо изолация на тръбите на обратната вода ?

Съображението ми е, че когато се ползва топла вода (баня, пералня, миялна ) тръбите на обратната вода ще се затоплят и всякакви подземни гадове може да решат да видят какво има вътре в тръбата. Съответно това не е много добра идея.

Става дума за по-ненаселен район, като такива твари са налице.

Бях чел разни истории, където плъхове/мишки са влизали в тръбите, макар и в ситуация с яма и такъв сценарии няма да е много подходящ.

Съответно се чудя за някаква тръбна термоизолация + обививане с готварско алуминиево фолио и тогава заравяне на тръбите. Тръбният път е малък, ще се ползва пречиствателна станция и няма да е яма или централна канализация.

Някакви мнения ?
torbalan - Дървен философ
На кое викаш "обратна вода"?
На тази, дето отива в канализацията ли?
Virtex - майстор
Да, в този случай - в пречиствателна станция.
djogobg - специалист
нед апр 21, 2019 11:31 pmVirtex написа:
Да, в този случай - в пречиствателна станция.
Ако някоя гадинка премине през цяла пречиствателна станция с всичките му там еърлифтове и зони и някак успее да се покатери в отходната ти тръба, мисля, че заслужава да остане жива. Ако се притесняваш да не пробият затоплената тръба някъде по трасето - сигурно има и по-природосъобразни начини да го предотвратиш това - примерно бетонна заливка на тръбата или един слой чакъл и добро уплътняване, за да ги откажеш гадинките. Не съм чувал такава история за пробита тръба от гадинка досега, помисли си, дали разкопаването за облицоване е оправдано от гледна точка на шансът да се случи това и да трябва да разкопаеш, за да поправиш щетата.
torbalan - Дървен философ
нед апр 21, 2019 11:50 pmdjogobg написа:
... Не съм чувал такава история за пробита тръба от гадинка досега...
У дома пробиха на барбекюто, но не под земята а в надземната част. Идея нямам какво са търсили там.
По онова време все още нямах топла вода, а през зимата и студена няма там :) И храна не държа там.

Та ако решат да пробиват - топлоизолация и фолио няма да ги спрат по никакъв начин. Идеята с бетона ми се струва по-добра.
Virtex - майстор
Забравих да уточня, че тръбите тепърва ще се полагат. Съответно може да се направи нещо сега. След време - няма как да стане лесно.

Нали казват да се слага пясък около тръбите, затова не съм мислил за варианта с бетон/чакъл.
VLADO66 - майстор
Това с бетона е лоша идея.При едно слягане, бетона ще се спука заедно с тръбата.
naster - майстор
Не си представям с какво може да се изолира ПВХ тръба: механично от натиска на почва, камъни, и т.н.; и влагоустойчиво, ако топлоизолацията го изисква. Няколко идеи - нещо като ТЕЦ-овите тръби: стъклена вата с някаква обвивка. Или втора ПВХ тръба с по-голям диаметър, а междината с перлит... знам че е тъпа идея, но...
VLADO66 - майстор
Принципно по-голям враг на тръбите са корените на дърветата, мишка и да слезе на тази дълбочина, ще пробие дупка и нищо няма да се случи.След като тръбата не е под налягане, няма да избие, а ще продължи да си тече по тръбата.
torbalan - Дървен философ
То си има готови такива тръби.
  • 1
  • 2

Тема "Термоизолация на тръби за обратна вода ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: