Всичко за дърводелството
Trakehner1 - специалист
Привет,

купих Metabo KGS216M за да си направя ремонта вкъщи и след това го продадох. Сега мисля да купя потапящ, че ми се видя доста полезна машина. Основно ще режа МДФ и ПДЧ с дебелина 18 до 25мм. Понякога ще ми трябват скосявания от 45 градуса като може да отидат до размер 36мм дебелина на материала (т.е. 2 х 18мм слепени).

Ще монтирам машината в на определено вече място и ми се иска да е по-компактна. Чудя се дали да взема KGS216M отново или KGS254M. Общо взето първия е доста прилична машина за парите си, това, което не ми хареса, е че ключовете за лазера и осветлението са мега евтини, типичната явно за Metabo (имам и циркуляр KS66, както и бормашина, купувани нови) груба работа на мотора (напомнят ми за соц инструменти) и липсата на плавен старт. 216 не рита кой знае колко, но 254 е по-мощен и това малко ме притеснява (имам и резервен вариант, да купя плавен старт като резервна част за Sparky MBA 2500 и да го свържа вътре).

Предимството на по-големия е:
- по-мощен мотор - 1800W срещу 1500W
- реже до 92мм
- по-голям избор от дискове като цената е горе долу идентична

Недостатъци:
- заема повече място
- почти двойно по-скъп ще ми излезе (и двата са от UK)
- явно няма плавен старт, не знам по-мощния мотор как ще ми се отрази като комфорт

Та, предвид това, което ще правя с него, има ли смисъл според вас да взема по-мощен или не? Други модели не ме интересуват - Bosch GCM ми е над бюджета, вариантите на Makita и DeWalt режат до 260-270мм, този е 305, което е важно, че един модел озвучителни тела, които ще произвеждам, са точно със стена 305мм...
EDI - майстор
За модел не мога да те посъветвам, но моето мнение е, че за потапящ 216 е достатъчно.За герунг колкото повече, по-добре, но тук за мен този Д на диска стига.
Chefo77 - майстор
KGS216 на Метабо си струва много повече от 254.
Много е зле, горкият.
Инак всички 216 с изтегляне са до 30.5 см - просто на някои не смятат до края на диска.
nikolov333 - майстор
Каква са разликите между стария и новия модел на KGS-216M?

1.

2. https://www.amazon.de/gp/aw/d/B00NA054E ... B004GYB1TU
Chefo77 - майстор
Подобрени са положението на лазера и изсмукването на талаша, малко промени има и по плота.
Trakehner1 - специалист
чет апр 25, 2019 3:52 pmChefo77 написа:
Инак всички 216 с изтегляне са до 30.5 см - просто на някои не смятат до края на диска.
Т.е. и DeWalt 773, Bosch GCM 8 SJ също са 305мм?
Chefo77 - майстор
Почти абсолютно съм сигурен, че да. Някои обявяват максималната дължина на пълен срез при максимална височина - т.е. при 7 см колко широка може да е дъската (гредата), за да я среже напълно. Иначе дължината от линеала до предния край на диска на всички е минимум 305 мм или 12 инча. На 254 мм е същото, на 305 също :) То си им е някакъв стандарт, доколкото зная.
773 според "моя" дърводелец е много добра машина. Аз имам силно положително мнение за 0815 на Макита. Над посочения Бош нямам наблюдения.
Trakehner1 - специалист
Поръчах KGS 254 M. По-малкия ми хареса като ползвах, тоя са го пуснали в FFX на 189 лири доставен. До БГ ще дойде на 460-на лева, което ме устройва идеално.

Тема "216мм vs 254мм потапящ циркуляр?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: