• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Здравейте,

Живея извън България и до скоро се мъчех да чета книги на Български от телефона или компютъра.
Днес в работата от някъде ми светна, ама защо не си принтирам аз книгата и да си я чета нормално. Така и направих, принтирах 1 малка книга за опит как ще стане. Е жалко не става както ми се иска, листата А4 формат ги огънах и стана като големината на книга обаче като са огънати не е много удобно. постоянно ходят някъде, падат и т.н. Даже само малко четох и вече отвън листата почнаха да не приличат на нищо. Тук идва и въпросът ми:

Има ли някой идея как да си направя собствена корица, един вид да заприлича на истинска книга. Например да срежа листата по средата вместо да са огънати + някоя не претенциозна корица, може би да залепя листата с някое лепило към корицата?

Също така приемам предложения от къде да свалям онлайн книги. Най-вече ме интересуват, психология, езика на тялото, микро изражения, така нареченият "Ментализъм". Не отказвам и книги свързани със илюзионисти и трикове.

Не можах да намеря нищо различно от "неща за бита" във форума и този раздел се ми стори най-подходящ за моята тема. Много се извинявам ако съм объркал раздела.

С поздрави,

Мартин
hidrazin - майстор
Върна ме в детските години... Тогава ни учех как се подвързват книги и как се ремонтират.
Основната грешка която си направил е че си сгънал всичките листи заедно.
Разделяш всички листи на по 6-7 броя на купчинка.
Всяка такава купчинка сгъваш на две и после всичките сгънати ги събираш заедно.
После се шият - първо по отделно а накрая заедно.
После идва лепенето и кориците. Желателно е при лепенето да се използва стяга/менгеме.
Малко е трудно така да го обясня ...
Мисля че тук е добре показано. Ако има въпроси - питай.



:partyman:
P.S. Така се правят по-луксозните издания и такива предвидени за интензивна и дълга употреба.
Евтините еднодневки са отделни листове залепени в края и с мека корица...
lyubohar - майстор
Аз как подвързвах навремето.
Всички листа стягам м/у 2 дъски с 2 стеги.Остава да стърчи около 2мм.С лист ножовка накълцвам стърчащото през 2-3мм.Може в тези канали да се прокарат конци за по здраво.Намазвам с С200 и чакам хубаво да изсъхне.После корица от по дебела хартия.
3-те свободни страни на листата ги отрязвам със скалпел,или ако са почти равни ги изпилявам с едра шкурка залепена на някаква плоскост.Това пак стегното м/у 2 дъски.Все пак се иска и някакво ниво на сръчност.
nikolson - майстор
Едва ли ще стане като купешко, затова ти давам линк
https://diva-edel-art.blogspot.com/2015 ... st_20.html
Без прошиване на коли, просто ще се разпадне на листи, или няма да е удобно за четене.
lyubohar - майстор
Като купешко няма как да стане без машини.И това от линка не изглежда като купешко.
Имам десетки годишни списания подвързани по моя начин.Много ползвани и все още неразпаднали се.
Не ми се рови в мазето за снимки.
Не случайно подхвърлих за сръчноста.
sstefanov - майстор
Това не е ли по-лесно:

Lisko - майстор
Изпреварил си ме. По-лесно е и имам не една и две книги направени така.
Имам и с телбод, дебел дълъг и набит с електрическа машинка. Но със "спирала" е по-лесно и по-няма как да го сбъркаш.
hidrazin - майстор
пет апр 26, 2019 9:39 amsstefanov написа:
Това не е ли по-лесно:
По-лесно е, по-евтино е (като услуга), по-грозно е и не много надеждно.
:partyman:
Здравейте,

Трябва да призная, абсолютно приятно изненадан съм колко много отговори имам само за има няма 24 часа.
Благодаря ви много!

Сега малко по темата. Понеже със колежката "много работим" старателно всеки един лист го сгъвахме по отделно. Книгата оригинално е 90 страници, с опцията за booklet като принтирах станаха 24 листа. всичките са сгънати равномерно 1 по 1. за тези 24 листа ще мисля нещо по елементарно защото бързо ще я прочета. След това обаче ще като принтирам имам намерение да уголемя самата страница, да има повече заето място със текст + самия текст искам да го направя с малко по голям шрифт. Тази е със малък, чета го без очила ама при малко по дълго четене очите ми се изморяват, както цял ден съм на компютър в работата, искам да се отпусна, не да се натоварвам още.

Това беше само опит, затова пуснах толкова малка книга да експериментирам. Когато го измисля по-добро, ще си изкарам и някоя по голяма книга. Не искам да е като купена. Искам малко да прилича като истинска книга + да е удобно за четене.

Сега ще разгледам по-обстойно какво сте ми предложили.

Благодаря отново!

Edit:
Прегледах видеата и предложенията. Първото видео не го разбрах какво се случи, с тия снимки сляти на видео не можах да разбера какво направиха и как стана книга. Статията дадена от nikolson не пише за това как и от какво се прави корицата, само готова и листата как се лепят хващат към нея. На мен идеята ми беше от какво да си я направя, какво мога да ползвам за корица + как мога да изравя листата.. дори по 4-5 сгънати не са равни. само 1 по 1 или срязани са равни...

с поздрави,

Мартин
nikolson - майстор
Зависи какво искаш. Лист мукава, или друг картон за подвързия. Обличаш го с книговезко платно, подлепваш отвътре с вестникарска, или копирна хартия. Рязането, оформянето става с книговезка гилотина. По книжарниците също имат такива.
Можеш да ползваш декстриново лепило.
  • 1
  • 2

Тема "Идея как да си направя сам корица" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: