Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
iliya_i - майстор
ср май 01, 2019 9:08 pmjekasus написа:
Възвратен клапан не обсъжда, той трябва да присъства в схемата.
Даже трябват два - един на входа от основният водопровод и един на входа от помпата. Ако налягането във водопровода е по-голямо от това на помпата, да не захранва поливната система от там. Помпата се управлява само от нейния си пресостат, а вторият на водопровода управлява ел. клапан, който да се отваря, когато на пресостата на водопровода налагането падне. Когато ел. клапана отвори (т.е. няма налягане във водопровода), ще падне налягането в линията на помпата и първият пресостат ще я включи.
yanko78 - специалист
ср май 01, 2019 9:21 pmiliya_i написа:
ср май 01, 2019 9:08 pmjekasus написа:
Възвратен клапан не обсъжда, той трябва да присъства в схемата.
Даже трябват два - един на входа от основният водопровод и един на входа от помпата. Ако налягането във водопровода е по-голямо от това на помпата, да не захранва поливната система от там. Помпата се управлява само от нейния си пресостат, а вторият на водопровода управлява ел. клапан, който да се отваря, когато на пресостата на водопровода налагането падне. Когато ел. клапана отвори (т.е. няма налягане във водопровода), ще падне налягането в линията на помпата и първият пресостат ще я включи.
Пет пъти го прочетох и пак не ми се вързва.

1. За двата клапана, съм съгласен, има логика.
2. Какъв ще е този пресостат и клапан които да комуникират по този начин?

Сега системата работи на обртен принцип. Програматор отваря клапан, налягането в пресостата пада и той включва помпата.

Последно си го навързвам, че трябва да намеря пресостат, който, при ниско налягане, да подава на клапан ток, който пък да го задейства и да отваря пътя от към помпата?

Няма ли просто някакъв клапан, който при ниско налягане да отваря потока от помпата, а при високо, да затваря (обръща) потока от водопровода?
iliya_i - майстор
Значи, този път пиша по-бавно. :-D
Налягането във водопровода на къщата пада. Пресостата за къщата включва и отваря ел. клапана от към помпата. Щом този клапан отвори, налягането в тръбите от към помпата пада и пресостата, другия, дето си я включва до сега, ще я включи, както си я включва компютъра на поливачката. Без директна връзка с помпата. Само по налягане.
yanko78 - специалист
ср май 01, 2019 10:34 pmiliya_i написа:
Значи, този път пиша по-бавно. :-D
Налягането във водопровода на къщата пада. Пресостата за къщата включва и отваря ел. клапана от към помпата. Щом този клапан отвори, налягането в тръбите от към помпата пада и пресостата, другия, дето си я включва до сега, ще я включи, както си я включва компютъра на поливачката. Без директна връзка с помпата. Само по налягане.
Да да, и аз така го разбрах, само че, какъв да е пресостата и клапана, които работят на този “обратен” принцип? :?
Сегашните ми клапани са на 12 волта, пресостата е на 220 и подава на помпата 220.
Значи, трябва да търся,нисковолтов пресостат - или такъв да подава нисък ток към клапан, или такива които да е сигурно, че си комуникират /пресостат-клапан/ а не /програматор -> клапан -> пресостат/
iliya_i - майстор
Ел. клапаните биват 2 основни вида:
Нормално отворен - отворен при липса на напрежение и затворен при подадено напрежение.
Нормално затворен - затворен при липса на напрежение и отворен при подадено напрежение.
А всеки ел сигнал може да се обърне през реле с нормално затворен контакт.
Въпроса е да си подбереш правилна комбинация.
sian - специалист
ср май 01, 2019 11:54 amyanko78 написа:
Интересува ме, как да подвържа помпата към водопровода на къщата и когато няма вода, да прехвърля автоматично подаване от помпата?
Ако съм разбрал правилно сега поливаш само от хидрофора, а когато няма централно водоподаване да захраниш и къщата от хидрофора.
kozl - майстор
yanko78 пиши по бавно, че гледай ко стаа:
1. Само помпа
ср май 01, 2019 11:54 amyanko78 написа:
Интересува ме, как да подвържа помпата към водопровода на къщата и когато няма вода, да прехвърля автоматично подаване от помпата?
2. Помпа с пресостат
ср май 01, 2019 6:10 pmyanko78 написа:
Помпата от герана е с пресостат и влиза с полиетиленова ф32 в къщата. Въпроса е, каквохда сложа да следи пад на налягането в централния водопровод, предполагам и някакъв клапан да не връща към водопровода и т.н.
3. Поливна система с помпа и пресостат
ср май 01, 2019 9:01 pmyanko78 написа:
Няма как този пресостат който е на помпата да следи нарягането на водопровода. В момента имам поливна система и една странична чешма. Като тръгне да полива или отворя чешмичката, налягането пада и включва помпата. Този извод към къщата мислех да е директен, преди клапаните за поливане и когато има отваряне (от клапан или каквото и да е) да тръгне и захрани къщата.
Вече нещата се поосложниха :?
За да се търси решение трябват данни. Какво е налягането на водопровода и какво е това, което поддържа пресостата?
Ако налягането по водопровода е > от това на поливната система има по-леко решение, но с условието, че поливането ти ще е разрешено и с вода от водоснабдителната мрежа на населеното място. Ако не искаш последното директната връзка от поливната система към дом.водопровод трябва да се прекъсва, когато в водосн.мрежа има налягане, а това означава още един пресостат преди ОК (обратния клапан) към водосн.мрежа, който да управлява клапан м-у връзката поливна система/дом.водопровод. При това положение ОК при помпата по схема ще е излишен, но ако пък няма ток и не затвори ел.клапана като се вдигне налягането във водоснабд.мрежа и ще се пълни герана. Така че и този клапан си требе. До тука 2 ОК + пресостат + ел.клапан.

И изложи всички данни иначе ще имаш частични отговори, от които може и да успееш да сглобиш нещо :?
yanko78 - специалист
Да, искам само и единствено, когато спрат ВиК водата, да използвам помпата от поливната система да захранва къщата.
Сега като се замисля, дали най лесно няма да стане с един кран, който затваря водопровода на ВиК и съотвено, отваря потока от помпата? Не мисля, че ще ми е толкова сложно като няма вода, да го завъртя и да промена потока.
sstefanov - майстор
Предполага се, че налягането от ВИК е по-голямо от това на помпата.

Трябват ти:
1. възвратен клапан от водопровода на къщата към ВИК, за да не връща вода натам
2. възвратен клапан от водопровода на къщата към помпата, за да не връща вода към помпата когато има вода от ВИК.
3. пресостат на помпата

Така, когато има налягане от ВИК, клапан 1. ще е отворен, а клапан 2. ще е затворен. Помпата ще си работи само за поливане и няма да се бърка във водопровода, защото клапан 2 е затворен.
Когато, обаче, водата от ВИК спре се затваря клапан 1. и налягането във водопровода ще спадне при първото отваряне на кран. Тогава се отваря клапан 2. и помпата започва да захранва И водопровода.

Така по-ясно ли е?
yanko78 - специалист
чет май 02, 2019 10:52 amsstefanov написа:
Предполага се, че налягането от ВИК е по-голямо от това на помпата.

Трябват ти:
1. възвратен клапан от водопровода на къщата към ВИК, за да не връща вода натам
2. възвратен клапан от водопровода на къщата към помпата, за да не връща вода към помпата когато има вода от ВИК.
3. пресостат на помпата

Така, когато има налягане от ВИК, клапан 1. ще е отворен, а клапан 2. ще е затворен. Помпата ще си работи само за поливане и няма да се бърка във водопровода, защото клапан 2 е затворен.
Когато, обаче, водата от ВИК спре се затваря клапан 1. и налягането във водопровода ще спадне при първото отваряне на кран. Тогава се отваря клапан 2. и помпата започва да захранва И водопровода.

Така по-ясно ли е?
Абсолютно! Нали това е целта, да дискутираме и измислим най правилното решение. Така само с два клапана най ми допада и си е логично. С електрически клапани и пресостат, ми се виждаше доста сложно.
Благодаря за разясненията.

Тема "Как да свържа помпа към водопровод?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: