Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sts - специалист
Определете какви ще бъдат Вашите приоритети относно категориите консуматори:
- кои консуматори ще са към UPS ;
- кои консуматори ще са към генератор ;
- превключването от мрежа към генератор как ще се изпълни ;
Имате архитектурна подложка и може върху копие да си направите дизайнерски проект
с разположените електрически консуматори.
След това се прави елпроект на инсталацията.
Не казахте колко е разгънатата площ на обекта а дискутирате цена за проект.
hidrazin - майстор
пет апр 19, 2019 7:14 am1115 написа:
... Казано честно, ама наистина честно - надявах се точно ти да помогнеш...
Разбира се че ще помогна.
Дай ся първо да кажеш колко ампера са предпазителите в таблото на улицата - преди и след електромера.
:partyman:
1115 - специалист
пет апр 19, 2019 1:04 pmsts написа:
Определете какви ще бъдат Вашите приоритети относно категориите консуматори:
- кои консуматори ще са към UPS ;
- кои консуматори ще са към генератор ;
- превключването от мрежа към генератор как ще се изпълни ;
Имате архитектурна подложка и може върху копие да си направите дизайнерски проект
с разположените електрически консуматори.
След това се прави елпроект на инсталацията.
Не казахте колко е разгънатата площ на обекта а дискутирате цена за проект.
- На UPS_а ще са осветление, по 1 контакт в стая примерно и отопление ако е с пелетен котел, а ако е с термопомпа няма да е на тази шина.
- Същите на генератора.
- Превключването ще се извършва от АТС, който е наличен. В генератора също има, но ще го байпасна.
- Архитектурата за съжаление и тя не съвпада напълно. Предполагам през 90' те не са правили истинско заснемане, а кой знае какво.
- РЗП - 2х100квм.




пет апр 19, 2019 7:24 pmhidrazin написа:
пет апр 19, 2019 7:14 am1115 написа:
... Казано честно, ама наистина честно - надявах се точно ти да помогнеш...
Разбира се че ще помогна.
Дай ся първо да кажеш колко ампера са предпазителите в таблото на улицата - преди и след електромера.
:partyman:
Е как колко :rock: ;). Изходящ 3х25А,а входящите са май 63А - някакъв разединител с ножови предпазители.
lov - майстор
Наложително е и да си направиш качествено заснемане и разположение на мебелите. За кухнята където ще са ти най големите консуматори пък е задължително.
GalinBelos - специалист
Моите 5 стинки по темата :
1. Алуминиевият кабел от електромера не го вкарвай в къщата . Сложи някъде на стената отвън едно РК и от там продължи с СВТ4х10 към главното табло . Идеята е ако ти се наложи да търсиш повреда по захранващия кабел с лаборатория , да не се налага да се закачат вътре в къщата . И за тях по-лесно и за теб . Също така 35 мм2 не влиза в сътандартен АП . Трябва да монтираш поне А1 автомат , пък те първо са скъпи ,второ малко тъпо става след 3х25А автоматче , да следва 100 А автомат .
2. От това табло на първия етаж , си тегли трифазни захранвания за табло 2 етаж , и табло 3 етаж . Варианта всичко да е в едно табло води до употребата на 2 пъти , че може 3 пъти по-вече кабели . Вече от таблата на 2-ри и 3-ти етаж си развиваш инсталацията за съответният етаж .
3. Табло мокро помещение не ти трябва . Забрави за проточен бойлер ! Най-малките трифазни започват от 18 kW , а ти имаш 15 kW партида . За термопомпа не ти трябва отделно табло .
4. Най-важно !!!! Ако ще слагаш агрегат , то той трябва да се регистрира и приеме от енергото !! Тези 10 кВ са си сериозна мощност и може да убиеш някой , ако не е свързан правилно .
1115 - специалист
Разбрах насоките, но само да вметна за да не стават грешки натам по темата - етажите са 2, няма трети етаж.
За генератора си много прав. Ще си помисля в насоките, които даваш. Иначе той си има собствен АТС, но аз мисля да го шунтирам и да ползвам мой, който е наличен. Все пак трябва да видя става ли за монофазен генератор.

Прикачен файл

DSCN0966.jpg
hidrazin - майстор
1.Кабела от електромера директно в табло 1 - то щото лаборатория ще ти идва всяка седмица...
Отвън само ревизионна кутия за земното - да се разкача за измерване.
Няма никакъв проблем проблем с кабел 35 квадрата и нормален АП.
Използват се съединители/муфи които са "биметални" - стават и за мед, и за алуминий.
От едната страна ръгаш алуминиеви 36 квадрата а от другата страна меден ПВА-2 25 квадрата.
Вече гледам да използвам само такива муфи - стягат се до откъсване на главите на болтовете.
Не се занимаваш с кримпачки и става бързо.

Изображение

Има и други варианти като тези ТУНЕЛНИ КЛЕМИ, както и още някои варианти...
2.Правилно си сложил едното табло точно до кухнята. Обикновено там са най-големите консуматори.
От табло мокро помещение наистина няма много нужда.
Другото дето е етажно е добре.
3.Защо трифазен бойлер? За проточните вече казаха - забравяш!
От трифазните най-малкия е 9kW - като включи и ти остава по 2kW на фаза, колкото за един котлон.
Някакъв вариант е да захраниш готварската печка трифазно.
Но все ми се струва че дори тези 9kW са много - помисли за соларен панел за топла вода.
Пък има и други консуматори - пералня, кафемашина, тостер, фризер, микровълнова, кана за вода ...
Просто си направи правилен разчет на консуматорите и кой къде ще се намира.
За тва не ги харесвам трифазните партиди до 15kW - забравяш за голям монофазен консуматор.
4.С този 10kW агрегат едва ли ще убиеш някого. По-точно то и 100 вата теоретично са способни да убият човек.
Просто при прекъсване на външното захранване агрегатът ще се опита да захрани квартала и все нещо ще "изгърми" - я предпазител, я агрегат.
Но при лошо стечение на обстоятелствата може да захрани мрежата и някой да пострада - после плаче мамата...
Но не е правилно и както казаха е необходимо съгласуване с местното ЕРП.
Законово е заложено в чл.121 от ЗЕ (закон за енергетиката).
Мисля знаеш как да изключиш възможността да върнеш в мрежата от агрегата и от UPS-a...
:partyman:
1115 - специалист
Чудя се за варианта да обединя двете етажни табла. Ще се получи обаче табло с 40 заети позиции и се чудя ще е удобно ли?


Иначе разполагам с известно количество предпазители и ДТЗ_та и ми е интересно да помогнете при разумното разпределяне на кръговете. Ето как го виждам на първо четене.

В таблото (етажното) влизат два захранващи кабела:
1. ПВА2 5х 16мм2 захранващ от табло 1
2. ПВА2 2х 10мм2 захранващ от атс на генератора

Няма да слагам входящи предпазители в него, защото те ще са в табло1.

Кръгове:
- ДТЗ-1 2Р 40А
- В16 спалня1 етаж2
- В16 спалня2 етаж2
- В16 спалня3 етаж2
- ДТЗ-2 2Р 40А
- В16 Коридор, баня, килер етаж2
- В16 Коридор, баня, тоалетна, мокро етаж1
- В16 Коридор, килер полуетаж.
- ДТЗ-3 2Р 40А
- В16 спалня етаж1
- В16 хол етаж1
- В16 трапезария етаж1
- ДТ4-4 2Р 40А
- В16 кухня кръг1 етаж1
- В16 кухня кръг2 етаж1
- В16 мазе, килер етаж1
- ДТЗ-5 2Р 40А
- В16 пералня мокро етаж1
- В16 сушилня мокро етаж1
- ДТЗ-6 4Р 25А
- С10 кухненска печка
-------------------
- С16 бойлер мокро етаж1

аварийно захранване:
- ДТЗ-7 2Р 40А
- В16 аварийно етаж2
- В16 аварийно етаж1
- В16 аварийно хладилник, мокро
-------------
- В10 осветление
- В10 външно осветление
- импулсно реле

това са минимум 42 модула - гледам едно три редово табло на АВВ за 54 модулаи мисля, че ще е то. Някой ползвал ли е, че да даде отзиви.
Последна промяна от 1115 на пет май 03, 2019 11:16 pm, променено общо 2 пъти.
iliya_i - майстор
Баш бойлера ли остана без ДТЗ?
1115 - специалист
пет май 03, 2019 9:24 pmiliya_i написа:
Баш бойлера ли остана без ДТЗ?
Мислих го, но това евентуално е голям трифазен бойлер, който рядко ще се ползва на ток, а ще бъде добре заземен и занулен. Отделно тръбопроводът е ПВЦ. Мисля, че не е проблем да е без ДТЗ.

По кофти, че ще трябва да разделя по фази сушилнята и пералнята, а ми се щеше да са на една ДТЗ.

Тема "Ел. инсталация на нова(стара) къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: