Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
Синият вариант не отговаря на никакви правила. Има си зони за кабели. Не знам с какво те уплашиха кутиите, но за мен връзките контакт в контакт не са добре.
muhala - майстор
вт май 07, 2019 6:16 pmiliya_i написа:
Синият вариант не отговаря на никакви правила. Има си зони за кабели. Не знам с какво те уплашиха кутиите, но за мен връзките контакт в контакт не са добре.
Съгласен съм с теб. Аз не харесвам капачките на купиите и затова ги замазах с шпакловката. Кутиите са вкарани по-навътре в стената, като капаците са около 10мм под шпакловката. Всички връзки са на спайка правена с два чифта клещи и после запоени.
nikolov333 - майстор
Това със замазването не е добро решение.. и не знам защо е прието разклонителните кутии да са високо... Какво пречи да са доло на ниво до 30 см от пода?? Тогава няма да се виждат в повечето случаи и няма да се налага да се работи на стълба по връзките, а и линиите към контактите ще са в зоната с най-малък риск от "перфориране"при монтажа на горен ред шкафове или картините..
iliya_i - майстор
Не е задължително да са горе, може и долу, но в определените им зони.
Ето:

Прикачен файл

Схема-за-полагане-на-кабели-в-електроинсталация.jpg
Схема-за-полагане-на-кабели-в-електроинсталация.jpg (63.2 KиБ) Видяна 833 пъти
Последна промяна от iliya_i на вт май 07, 2019 6:50 pm, променено общо 2 пъти.
iliya_i - майстор
вт май 07, 2019 6:33 pmnikolov333 написа:
Това със замазването не е добро решение..
Напълно съгласен (но само ако успееш да убедиш и половинката :-D )
вт май 07, 2019 6:33 pmnikolov333 написа:
...и не знам защо е прието разклонителните кутии да са високо... Какво пречи да са доло на ниво до 30 см от пода?? Тогава няма да се виждат в повечето случаи и няма да се налага да се работи на стълба по връзките, а и линиите към контактите ще са в зоната с най-малък риск от "перфориране"при монтажа на горен ред шкафове или картините..
Винаги преди дупчене поглеждаш разклонителната кутия и контакта и не дупчиш по линията между тях :)
nikolov333 - майстор
Така де, ама ако не са замазани.. :-D :lol: :lol:
iliya_i - майстор
вт май 07, 2019 6:50 pmnikolov333 написа:
Така де, ама ако не са замазани.. :-D :lol: :lol:
Моята жена все още не е взела напълно властта в къщи, поне в раздел "Електротехника" :-D :lol: :lol:
nikolov333 - майстор
У нас и в офиса са ниско доло и нямам "естетичен" проблем, но ги ползвам основно са разпределителни понеже кабелите са ми директни.. :partyman:

Прикачен файл

IMG_20190507_185910.jpg
iliya_i - майстор
:finga: Тия 30 см от пода до контактите аз лично за мен не ги харесвам. Всички ще остареем някой ден и ще ни е трудно да се навеждаме. За това предпочитам старите 50 см, за да не ми се налага на старини да лазя по пода, за да включа нещо в контакта. На чужда къща може. :finga:
hidrazin - майстор
вт май 07, 2019 6:39 pmiliya_i написа:
Не е задължително да са горе, може и долу, но в определените им зони.
Ето:...
Тези зони от де ги взе? Е, разбира се че от ТУК а па те са ги краднали от руското ПУЭ (Правила устройства электроустановок) от 1979-та година.
И естествено нито отговарят на нашите наредби, нито са съвсем едно към едно с нашите наредби.
Така че моля да се придържате към нашите си наредби и закони. В русията да си ги правят по техните си стандарти.
При нас е фиксирано:
- Полагат се в пояси на 200 мм от готов под или таван.
- Покрай светлите отвори на врати и прозорци в зона до 200 мм
- Допустимо е полагането в подовите настилки на разстояние до 150 мм от стените.
- Под мазилка (скрито) само вертикално и хоризонтално. По тавани е допустимо по най-краткия път.
- Ключовете за осветление на височина до 1 метър от към дръжката на вратата.
- Контактите на височина от 0,3 метра до 1,5 метра (в детски заведения и помещения за деца на 1,5 метра).

Общо взето изискванията да се слагат кабелите високо горе или ниско долу са заради манията на някои да си бият пирони по стените и да си окачват простотии по стените.
В инсталацията "от контакт в контакт" няма нищо лошо ако е изпълнена така че конзолната кутия да играе роля и на разклонителна.
С днешните гипсокартони и наличието на дълбоки конзолни кутии остава достатъчно място да си направиш връзките зад контакта.
Иначе и из не харесвам кабелите да се свързват директно на клемите на контакта.
Някои контакти са с доста калпави клеми и не се получава достатъчно надеждно.
:partyman:

Тема "Ел. инсталация на нова(стара) къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: