Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tzetz009 - специалист
:-D Последно ключовете за осветление ( по който и да е стандарт ) на каква височина да са ??? И по двата ми е ниско , незнам за Вас !

:partyman: :partyman: :partyman:
nikolov333 - майстор
На височината на лакътя.. :-D :lol: :lol:
Последна промяна от nikolov333 на вт май 07, 2019 8:34 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
вт май 07, 2019 8:28 pmtzetz009 написа:
... И по двата ми е ниско...
Ми вземи си наколенки бре (ма не теа на д-р Ливайн). Кой те е карал да растеш толкоз??? :-D
:partyman:
tzetz009 - специалист
вт май 07, 2019 8:31 pmnikolov333 написа:
На височината на лакътя.. :-D :lol: :lol:
'Ми за мен "златното сечение" е 1350 mm от пода ( 135 см е по дърводелския метър ) !

:partyman: :partyman: :partyman:
iliya_i - майстор
вт май 07, 2019 8:18 pmhidrazin написа:
вт май 07, 2019 6:39 pmiliya_i написа:
Не е задължително да са горе, може и долу, но в определените им зони.
Ето:...
Тези зони от де ги взе? Е, разбира се че от ТУК а па те са ги краднали от руското ПУЭ (Правила устройства электроустановок) от 1979-та година.
И естествено нито отговарят на нашите наредби, нито са съвсем едно към едно с нашите наредби.
Така че моля да се придържате към нашите си наредби и закони. В русията да си ги правят по техните си стандарти.
При нас е фиксирано:
- Полагат се в пояси на 200 мм от готов под или таван.
- Покрай светлите отвори на врати и прозорци в зона до 200 мм
- Допустимо е полагането в подовите настилки на разстояние до 150 мм от стените.
- Под мазилка (скрито) само вертикално и хоризонтално. По тавани е допустимо по най-краткия път.
- Ключовете за осветление на височина до 1 метър от към дръжката на вратата.
- Контактите на височина от 0,3 метра до 1,5 метра (в детски заведения и помещения за деца на 1,5 метра).
По който и стандарт да е, разликата е +/- 5 см между двата стандарта. Тази синята линия не влиза и в двата.
hidrazin - майстор
вт май 07, 2019 8:36 pmtzetz009 написа:
...'Ми за мен "златното сечение" е 1350 mm от пода ( 135 см е по дърводелския метър ) !
За мен пък "златното" е на "вкус"... :lol: Колкото ти е арно. При мен (без да ме питат е 1,40м)
вт май 07, 2019 9:19 pmiliya_i написа:
...По който и стандарт да е, разликата е +/- 5 см между двата стандарта.
Въобще не става дума за някаква си разлика от +/-5см а в принципите. Не случайно цитирах буквално наредбата с оня 1 метър до ключ осветление.
Ми малоумно е. И руското 1,05 е малоумно. Сега измерих - при мен е 1,40 метра от готов под.
Просто исках да покажа един от многото пропуски или по-скоро грешки на нашата наредба, дето е сляпо копирана от руската от преди 15 години.
И вече не ам...си колко години никой не я фана да я оправи... Нормално!!!
Най-важното е строителството - най-сивия сектор, с най-големите далавери.
Ма тва че една сграда няма ток, вода, канал ... хич не е важно. Важното е да има стена/картон и боя да фата окото.
И основно да се приберат едни пари без данъци.
Колкото по-скоро почнат да вкарват в пандиза сиви строители, толкова по-добре.
Вече има поправка в ЗУТ - след дъжд качулка. Напълно съзнателно отлагане на промени. И пак лобистка.
Аре стига толкова че иначе трябва да минавам на "класифицирана" информация. :lol:
:partyman:
hidrazin - майстор
И контаЦите по-високо. Не а друго ами да не се мокрят... :-D



:partyman:
nikolov333 - майстор
Има го и тоя момент, ама ако дойде от на комшията пералнята, от височините файда йок.. :-D :lol: :lol:
jekasus - майстор
hidrazin написа:
И руското 1,05 е малоумно.
Грешиш, техен стандарт за апартаменти е 90 см от пода. В България, поне в нашия регион е 110см от пода.
С туй 140 см ми напомня старите къщи, дето имаше по един контакт и ключ в стая, долу горе на тази височина...
А всъщност няма значение височината, то се свиква...
tzetz009 - специалист
:) Много интересно видео ! И много показателно защо не трябва да си свързвате токови кръгове на осветлението към токови кръгове на контактите !!!

:partyman: :partyman: :partyman:

Тема "Ел. инсталация на нова(стара) къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: