• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
чет ное 29, 2018 11:37 pmantonioven написа:
още.
Веднага скъси гребена ако ти се живее.
valentino76bs - майстор
Хаха всичката мара втасала ти за гребена се хвана.Може за резерва да ги е оставил :) Но трябва да се надене един термосвиваем шлаух на зъбите или нещо да ги изолира .
nikolov333 - майстор
Ей за това казвам аз, че не е проста работа да свързваш табла, особено "направи си сам".. Добре е да се консултираш, как да стане по-добре, ама реализацията е по-важна.. :drinkers:
iliya_i - майстор
А защо във всяка нулева или заземителна шина на таблото са свързани кабели със всички цветове на дъгата?
При това ми изглежда да са нулите от ДТЗ-тата тия кафевите.
antonioven - специалист
Е то таблото си стои затворено и не всеки може да рови в него, а висящите зъби са след ДТЗ-тата та трябва да пипнеш голият зъб и съответната нулева шина за да се изпържиш. Относно цветовете: полагал съм по две линии в тръба а с осветлението в една има и три линии, не може всичко да е с еднакъв цвят.
За фазите съм ползвал кафяв и черен, за нулите син, бял и червен, също бял червен или розов за три девиаторни линии, използвал съм и троен мостов кабел който е бял, кабелите на старата инсталация са двойни мостови тъмно сиви почти черни (а на вътрешните цветове на синият е фазата а на белият нулата), такива на цвят са двете двойки по 4 квадрата м-у етажното и апартаментното табло. Нулите между общата шина ДТЗ-тата и разпределителните шини са червен (поради липса на син) 6 квадрата. Всички защити са жълто-зелени там мърдани няма. Отивам в базата на кабелкомерс искам 4 крадрата ж-зел. син и черен еди колко си метра, 2.5 квадрата толкова метра, служителката ги штрака на компютъра, принтира списъка, аз плащам и отивам в 12-ти склад да си получа стоката. там гледат списъкът и ми казват: виж сега 4 квадрата син в момента няма, ще ви отрежем бял, ако държите на синият елате след два дни, ами режете бял. Общо взето така се получи с цветовете.

Прикачен файл

001 - Копие.jpg
iliya_i - майстор
Този проводник, тето от горната шина влиза в N на средното ДТЗ трябва да е жълто-зелен.
Проводникът, излизащ от N на средното ДТЗ и отиващ долу на лявата шина също трябва да е син. Както и този, дето излиза от N на дясната ДТЗ.

По кой правилник нулата е червена или розова?

НАРЕДБА № 3 от 9.06.2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии Издадена от министъра на енергетиката и енергийните ресурси, oбн., ДВ, бр. 90 от 13.10.2004 г. и бр. 91 от 14.10.2004 г., в сила от 15.01.2005 г., изм. и доп., бр. 108 от 19.12.2007 г.
Чл. 12. За електрическите уредби и мрежи се изисква осигуряването на възможност за бързо и лесно ориентиране, както и разпознаване на частите към отделните елементи (простота и нагледност на схемите, надписи, маркировка, оцветяване и др.).

Чл. 13. Цветовото и цифрово означение на отделните изолирани и неизолирани проводници и
токопроводи се изпълнява по стандарт.

Чл. 14. (1) Проводниците за защитно заземяване във всички електрически уредби и мрежи, а също и неутралните (нулевите) проводници в електрическите мрежи с напрежение до 1000 V с директно заземена неутрала, в т.ч. и шините, се обозначават буквено с "PE" и цветово с редуващи се надлъжни или напречни ивици с еднаква широчина (за шините от 15 до 100 mm) в жълт и зелен цвят.
(2) Неутралните проводници се обозначават буквено с "N" и цветово в светлосин цвят. Проводникът, съвместяващ ролята на защитен и неутрален проводник, се обозначава буквено с "PEN" и цветово в светлосин цвят по цялата си дължина и с жълто-зелени ивици на двата си края.
.....
Чл. 1679. (1) Изолацията на проводниците за електрическите инсталации е маркирана за лесно разпознаване по цялата си дължина с цветове, както следва:
1. светлосин цвят - за неутрален (N) или среден проводник (М);
2. жълто-зелен (на ивици) цвят - за защитен проводник (PE);
3. жълто-зелен (на ивици) цвят - за проводник РЕN;
4. кафяв или друг цвят - за фазов проводник.
(2) За съществуващи инсталации, при които проводникът РЕN е със светлосин цвят на изолацията, в местата за присъединяване се извършва допълнително маркиране на проводника с изолационна лента с жълто-зелен (на ивици) цвят.
А за това, че нямало син 6 кв. мм. :? Ама никъде?
Та за това, че не си потърсил, своботните съчинения са недопустими.
antonioven - специалист
пет ное 30, 2018 6:38 pmiliya_i написа:
Този проводник, тето от горната шина влиза в N на средното ДТЗ трябва да е жълто-зелен.
Проводникът, излизащ от N на средното ДТЗ и отиващ долу на лявата шина също трябва да е син. Както и този, дето излиза от N на дясната ДТЗ.

По кой правилник нулата е червена или розова?

НАРЕДБА № 3 от 9.06.2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии Издадена от министъра на енергетиката и енергийните ресурси, oбн., ДВ, бр. 90 от 13.10.2004 г. и бр. 91 от 14.10.2004 г., в сила от 15.01.2005 г., изм. и доп., бр. 108 от 19.12.2007 г.
Чл. 12. За електрическите уредби и мрежи се изисква осигуряването на възможност за бързо и лесно ориентиране, както и разпознаване на частите към отделните елементи (простота и нагледност на схемите, надписи, маркировка, оцветяване и др.).

Чл. 13. Цветовото и цифрово означение на отделните изолирани и неизолирани проводници и
токопроводи се изпълнява по стандарт.

Чл. 14. (1) Проводниците за защитно заземяване във всички електрически уредби и мрежи, а също и неутралните (нулевите) проводници в електрическите мрежи с напрежение до 1000 V с директно заземена неутрала, в т.ч. и шините, се обозначават буквено с "PE" и цветово с редуващи се надлъжни или напречни ивици с еднаква широчина (за шините от 15 до 100 mm) в жълт и зелен цвят.
(2) Неутралните проводници се обозначават буквено с "N" и цветово в светлосин цвят. Проводникът, съвместяващ ролята на защитен и неутрален проводник, се обозначава буквено с "PEN" и цветово в светлосин цвят по цялата си дължина и с жълто-зелени ивици на двата си края.
.....
Чл. 1679. (1) Изолацията на проводниците за електрическите инсталации е маркирана за лесно разпознаване по цялата си дължина с цветове, както следва:
1. светлосин цвят - за неутрален (N) или среден проводник (М);
2. жълто-зелен (на ивици) цвят - за защитен проводник (PE);
3. жълто-зелен (на ивици) цвят - за проводник РЕN;
4. кафяв или друг цвят - за фазов проводник.
(2) За съществуващи инсталации, при които проводникът РЕN е със светлосин цвят на изолацията, в местата за присъединяване се извършва допълнително маркиране на проводника с изолационна лента с жълто-зелен (на ивици) цвят.
А за това, че нямало син 6 кв. мм. :? Ама никъде?
Та за това, че не си потърсил, своботните съчинения са недопустими.
Не съм казал че никъде няма 6 синьо, нямаше в магазинът на кабелкомерс.
А за 1 метър кабел да въртя 7 км до базата им!!! А не иска и да купя от оня с изолацията от мушама, оня македонският мренка ли май зденка беше.
Щом така жестоко съм погазил закона аз се признавам за виновен, обещавам
никога ама никога повече да не правя така. Още утре ще ги сваля тези кабелчоци, ще купя малко светло-синя блажна боя и ще им мацна по една четка.
iliya_i - майстор
Проблемът е, че инсталацията трябва да е разчетима не само за теб, а и за всеки друг отворил там. Включително и за бъдещите поколения след теб. А не вярвам в Бургас да продава кабели само Кабелкомерс, нито, че не си можел да изчакаш 2 дни за доставка. Не си направил цялацията инталация за два дни!
Та мързелът не е оправдание.
antonioven - специалист
Здравейте, искам да направя схема на таблото, нещо като това показано
по-долу. Също и схема на новата инсталация, да ги има черно на бяло.
Препоръчайте ми някоя програма за това.

Прикачен файл

ат1.jpg
ат1.jpg (79.32 KиБ) Видяна 1213 пъти
plamen6703 - майстор
Тази https://www.engineering-review.bg/bg/ca ... vv/2/1095/ е лека и удобна програма, макар за твоята работа да е по-лесно на ръка да се справиш! :partyman:
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Ремонт на панелка - окабеляване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: