• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Тук ще бъдат премествани, мненията и темите преди да бъдат изтрити окончателно.
fore - майстор
чет май 09, 2019 10:40 pmjekasus написа:
fore написа:
Просто въртиш волана
Чак толкоз не...пак си е заваръчен апарат, просто е по-удобен за работа.
Аз също имам 412 вкъщи, но ползвам в някои случаи по работа инвертор на колеги, щото е по-лесно :-D
Не знам какво му е на Парксайда при инвертори, какъв е проблема? варианти Лада, Москвич и Трабант също, в сравнение със новата С-класа не се приемат.
Това е просто метафора......... :wink:

И на Опел да завъртиш волана, ще е с една ръка и ще има крайни положения. И с моят инвертор заваряваш лесно тънки и малки винкели с 1,5мм и с Лидлският също.
Хвани Саксията и го пробвай на тънки и малки П-уайзени.............
agj - майстор
чет май 09, 2019 5:49 pmfalosa написа:
чет май 09, 2019 5:11 pmradius написа:
С инвертора ще ти е по-лесно, това го казвам от позицията на пишман-заварчик новобранка.
И аз така си мисля,но съм заварявал само с трафа....нямам никаква представа с инвертора как ще е...Но е по-лек..А и отзивите в нета са ,че това е по-добрата машина.Благодаря. :partyman:
И кое ще е му по лесното?Десетки пъти съм казвал че с обикновен електрожен рутиловите електроди вървят по добре.Удобството на инвертора е в размерите и по широкия диапазон на действие по отношение на видове електроди и регулиране на тока,Ако пък електрожена ти е правотоков и не търсиш мобилност при работа -от инвертор няма смисъл!
falosa - напреднал
пет май 10, 2019 1:38 pmagj написа:
чет май 09, 2019 5:49 pmfalosa написа:
чет май 09, 2019 5:11 pmradius написа:
С инвертора ще ти е по-лесно, това го казвам от позицията на пишман-заварчик новобранка.
И аз така си мисля,но съм заварявал само с трафа....нямам никаква представа с инвертора как ще е...Но е по-лек..А и отзивите в нета са ,че това е по-добрата машина.Благодаря. :partyman:
И кое ще е му по лесното?Десетки пъти съм казвал че с обикновен електрожен рутиловите електроди вървят по добре.Удобството на инвертора е в размерите и по широкия диапазон на действие по отношение на видове електроди и регулиране на тока,Ако пък електрожена ти е правотоков и не търсиш мобилност при работа -от инвертор няма смисъл!
Благодаря на отзовалите се. Електрожена няма изправител (монтирал съм му вентилатор навремето и знам че е само траф) тежи мнооого ,а ми трябва да го разнасям доста. Затова май ще си взема инвертора ,а "тежката артилерия" остава за дебело....ако някога изобщо заварявам таквоз нещо. Още веднъж благодаря и наздраве на всисчкииии. :partyman:
fore - майстор
пет май 10, 2019 1:38 pmagj написа:
чет май 09, 2019 5:49 pmfalosa написа:
чет май 09, 2019 5:11 pmradius написа:
С инвертора ще ти е по-лесно, това го казвам от позицията на пишман-заварчик новобранка.
И аз така си мисля,но съм заварявал само с трафа....нямам никаква представа с инвертора как ще е...Но е по-лек..А и отзивите в нета са ,че това е по-добрата машина.Благодаря. :partyman:
И кое ще е му по лесното?Десетки пъти съм казвал че с обикновен електрожен рутиловите електроди вървят по добре.Удобството на инвертора е в размерите и по широкия диапазон на действие по отношение на видове електроди и регулиране на тока,Ако пък електрожена ти е правотоков и не търсиш мобилност при работа -от инвертор няма смисъл!
Ами не съм съгласен. Заварявал съм малко със Саксията и е доста трудно и паленето и поддържането на дъгата и работата с тънки профили и ламарини. А тази саксия е доста нова. Бащата е работил основно с нея и е направил някоя и друга врата и хамбар.
Сега има и Мосфет 200 А с който от 1,5 мм електрод до 4 мм съм тествал и всичко е коренно различно. Лесно пали, лесно държи дъгата и тънките профили не са проблем. Че и тънка ламарина .........
А последно купих и 160-200 А телчарка с ИГБТ. Еми това с Рутилката пали електрода само като го помирише....... А В режим на Телоподаващо няма и да коментирам.
Яд ме е че Бащами не може да го пробва.... Сигурно щеше да прави чудеса с него....... :|

Последно ми завари рамка за кора на Пасат В3 от тънки П-уайзени със Саксията. След като продадох В3 ката и ми мина манията за свръх мощна музика и кората с Пайнерите и тубата и JBLа стоят на балкона. Спомен........
Последна промяна от fore на нед май 12, 2019 8:14 pm, променено общо 2 пъти.
gogo7777 - майстор
пет май 10, 2019 9:47 pmfore написа:
......
Ами не съм съгласен. Заварявал съм малко със Саксията и е доста трудно и паленето и поддържането на дъгата и работата с тънки профили и ламарини. А тази саксия е доста нова. Бащата е работил основно с нея и е направил някоя и друга врата и хамбар.
Сега има и Мосфет 200 А с който от 1,5 мм електрод до 3,6 мм съм тествал и всичко е коренно различно. Лесно пали, лесно държи дъгата и тънките профили не са проблем. Че и тънка ламарина .........
Пробвай с 3,7 мм електрод :roll:
agj - майстор
нед май 12, 2019 2:43 pmgogo7777 написа:
пет май 10, 2019 9:47 pmfore написа:
......
Ами не съм съгласен. Заварявал съм малко със Саксията и е доста трудно и паленето и поддържането на дъгата и работата с тънки профили и ламарини. А тази саксия е доста нова. Бащата е работил основно с нея и е направил някоя и друга врата и хамбар.
Сега има и Мосфет 200 А с който от 1,5 мм електрод до 3,6 мм съм тествал и всичко е коренно различно. Лесно пали, лесно държи дъгата и тънките профили не са проблем. Че и тънка ламарина .........
Пробвай с 3,7 мм електрод :roll:
:lol:
fore - майстор
нед май 12, 2019 2:43 pmgogo7777 написа:
пет май 10, 2019 9:47 pmfore написа:
......
Ами не съм съгласен. Заварявал съм малко със Саксията и е доста трудно и паленето и поддържането на дъгата и работата с тънки профили и ламарини. А тази саксия е доста нова. Бащата е работил основно с нея и е направил някоя и друга врата и хамбар.
Сега има и Мосфет 200 А с който от 1,5 мм електрод до 3,6 мм съм тествал и всичко е коренно различно. Лесно пали, лесно държи дъгата и тънките профили не са проблем. Че и тънка ламарина .........
Пробвай с 3,7 мм електрод :roll:
Е нали ти че ми доставиш 3,7 и 1/4 mм. :wink:

И естествено след теб се задава и рестото agj :lol: На това се казва компле-ментарна двойка :lol: .....

Едит:

Нито съм си поставил за цел нито ще ги запомня дали са 3,2 или 3, ..........мм В шкафа са ако ми потрябват.
fore - майстор
нед май 12, 2019 9:21 pmdragonn2 написа:
Тъкмо дойде време да си купя електрожен за хоби нужди и гледам в Лидл ще пускат нов модел на 18-ти. Обаче поразгледах из разни онлайн магазини и гледам че има доста алтернативи, с по-добри характеристики, поне на хартия. Какво ви е мнението за български инверторен електрожен TIG TAG? За същите пари се намира 200А. Какви са предимствата на Парксайд спрямо останалите марки? Знам че Лидъл са точни с гаранцията, ама самата техника бива ли я?
Дай линка да го видиме. Така не е ясно за кой инвевртор говориш. Марки и он-лайн магазини бол....
dragonn2 - специалист
нед май 12, 2019 9:36 pmfore написа:
Дай линка да го видиме. Така не е ясно за кой инвевртор говориш. Марки и он-лайн магазини бол....
Ето един пример, за същите пари:
https://www.onlinemashini.bg/invertoren ... 0-a-/41444

За 200лв, което ме устройва като цена, има същият, като единствената разлика в параметрите е теглото и пише че става за електроди 4мм, докато по-евтиния е до 3мм:
https://www.onlinemashini.bg/invertoren ... 0-a-/41452

Не мога да разбера от къде идва тази разлика, след като параметрите са 1:1. Може би е сгрешено описанието... незнам.
Отделно гледам са написали някакви функции, които не е сигурно дали ги има в лидълския:
  • функция Hot Start – за лесно запалване на дъгата
  • функция Anti Stick – прекъсване на захранването, за избягване на залепването на електрода за материала
  • функция Arc Force за подобрено запалване
fore - майстор
Ами единият е по лек и явно вътре има по малко алумин и импулсен траф. Просто е по олекотен, но съответно ще изключва по често при работа с електроди от 3 мм нагоре.

Функциите ги има стандартно в почти всички разработени схеми на ИГБТ и на Мосфет технологията. И Лидлският би следвало да ги има тези функции.

Да не се окаже че по тежкият е Мосфет, понеже там има повече транзистори, импулсни трафове и радиатори и от там по голяма издръжливост.
Отделно ако в схемата на по тежкият има и крайни дросели за по стабилна работа с базични електроди, ето ти как малко по малко теглото се качва.
Обади се и питай от къде е тази разлика в теглото. От схемата ли от какво. И цената на по тежкият е по висока. Явно има защо и съответно и параметрите им не са еднакви като КПД и ПВ при макс. натоварване.

Иначе по тежкият си струва със сигурност повече от Лидлският парите. Малко повече пари, но по силна и издръжлива машина.
С 4 мм няма къде да заваряваш. Аз гледам да работя с 1,5, 2 и 2,5 мм макс, дори на по дебели профили. Така не се прогаря материала и става по фина заварката. Инвертора го позволява. Докато при трафа е друго.
За това и Телчарките са доста използвана вече дори в домашните работилници. А и те са доста минимизирани вече.
При моят тъст се правеха с Телчарките (чопър и инверторна) от шапки за комини до кошове за дърва и реставриране на стари коли, като хоби на тъста.......

Питай и за гаранцията и ремонта как са. Лидл дава 3 години замяна или пари, после се оправяй.......

Кютука е и с по големи габарити ако се загледаш. Има нещо повече вътре със сигурност.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Тема за заваряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: